Wpis z mikrobloga

Chcę sprzedać działkę zaznaczoną na żółto, działka teraz nie ma dojazdu, bo działka sąsiada jest całkiem ogrodzona i zagospodarowana.

MPZP przewiduje, że dojazd do działek w drugiej linii ma się odbywać w formie służebności drogi koniecznej przez działki w pierwszej linii.

Jest planowana droga dojazdowa do "drugiej linii", ale blokuje ją spór o jeden budynek który stoi na jej drodze i nie wiadomo kiedy ten dojazd będzie możliwy.

Jak będzie wyglądało prawnie i praktycznie jeśli teraz chciałbym ją sprzedać? Kupujący będzie musiał pozwać sąsiada / zawrzeć umowę o drogę konieczną i zapłacić mu za to?

Jak to zrobić najlepiej, żeby działka przy sprzedaży nie straciła wartości?

A może lepiej sprzedać z przejazdem przez moje działki, od drugiej strony?

#nieruchomosci #prawo #dom
czykoniemnieslysza - Chcę sprzedać działkę zaznaczoną na żółto, działka teraz nie ma ...

źródło: 111

Pobierz
  • 13
@czykoniemnieslysza: Jedyną sensowną opcją na ten moment w tym przypadku jest ustanowienie służebności drogi przejazdu na swoich działkach. No ale wtedy Twoje działki tracą na wartości no i masz drogę dojazdową do posesji sąsiada obok swego domu. Jak nie ma drogi dojazdowej, bądź służebności przejazdu to nie da rady dostać pnb na takiej działce, więc musiałbyś szukać frajera, co też jest możliwe.
@buonaparte: służebność jest mega upierdliwa, musisz udostępniać drogę, ale jesteś jej właścicielem, więc to ty musisz dbać o jej stan, płacić podatek itp. Dla kupującego też taka sluzebnosc to ryzyko bo nie jest właścicielem gruntu z drogą i istnieje ryzyko, że właścicielowi się coś odwidzi, będzie chciał kasy, albo w ogóle zniesie sluzebnosc i będzie trzeba przenosić wjazd na inną stone działki (mało prawdopodobne, ale różne cuda się dzieją).

Dużo lepsza