Wpis z mikrobloga

#gotujzwykopem #jedzenie #pytaniedoeksperta

Ostatnio wszędzie natrafiam na "oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia". Różni się to czymś od extra virgin? Jakoś tak przyzwyczaiłam się do tego określenia, że dziwnie mi bez niego. Dalej jest wyjaśnienie "Najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych", więc niby się zgadza, ale czemu producent miałby rezygnować z napisu, którym kieruje się dużo ludzi? Coś mi się tu nie zgadza (°°
  • 2
  • Odpowiedz
@KalimbaDoll

Podsumowując, główna różnica między oliwą "extra virgin" a oliwą z pierwszego tłoczenia leży w poziomie kwasowości oraz w jakości oliwek użytych do produkcji. Oliwa "extra virgin" jest uważana za produkt najwyższej jakości, z najniższą kwasowością i najbogatszym profilem smakowym i odżywczym. Oliwa z pierwszego tłoczenia może mieć nieco wyższą kwasowość i w zależności od jakości oliwek, może wymagać dodatkowej rafinacji
  • Odpowiedz
@KalimbaDoll:
Konkretnie "oliwa najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia" to to samo co extra virgin.
Natomiast "oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia" i inne nazwy inne od powyższych to już jakieś gorsze jakościowo produkty.
Można jeszcze sprawdzić na etykiecie czy ma certyfikaty np. DOP, IGT.

Ja osobiście kupuję Monini.
  • Odpowiedz