Wpis z mikrobloga

Jak rozliczyc taka sytuacje w picie?
Kupilem 10 akcji po 1€, i w dniu zakupu 1€ = 1PLN. Wiec finalnie zaplacilem 10zl. Po miesiącu cena akcji pozostaje na tym samym poziomie 1€, ale kurs euro sie zmienia i wynosi 1€ = 10PLN, sprzedaje moje 10 akcji za 10 euro, ale po przewalutowaniu mam na koncie 100PLN
W tej sytuacji mam zaplacic 19% z tych 90zl? Czy jako ze NIC nie zarobilem na samych akcjach to nie place od tego podatku?
#gielda #podatki #pit38
  • 12
  • Odpowiedz
@Pawliko:
Załóżmy, że kupuję 1000 EUR za 4700 PLN, a potem natychmiast kupuję za to akcje. Po roku sprzedaję akcje już za 1100 EUR, ale w momencie gdy kurs EURPLN jest słaby (~4.3PLN) i jest to warte ~4700PLN.
To znaczy że nie płacę podatku, mimo że mam 100EUR więcej?

A jak poczekam na lepszy kurs np. EURPLN 4.6 i wymienię te 1100EUR już na 5060PLN, to mam się rozliczyć z
  • Odpowiedz
@essla: Usuń konto. Nie będziesz mi mówił komu mam odpowiadać. Takie opcje są dla minimum szanowanych użytkowników ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Almagest: nie jest tak jak piszesz.
Sama wymiana waluty nie nabyta w celach spekulacyjnych na wyłącznie samej walucie nie podlega opodatkowaniu. Powodowało by to również podwójne opodatkowanie.
Liczy się wyłącznie kurs średni NBP poprzedzający dzień poniesienia kosztu (zakup akcji) lub przychodu (sprzedaż akcji). Wymiany walut poprzedzające te transakcje nie mają znaczenia. Również ponowna zamiana na PLN już wypłaconej kwoty.
  • Odpowiedz