Wpis z mikrobloga

@Beckham: nie dostaniesz tego mx keys w Europie co masz na zdjęciu, u nas są tylko z upośledzonym krótkim lewym shiftem. Mam już 2 lata tą klawiaturę, i dalej się nie przyzwyczaiłem. Poza tym u mnie ona ma jakiegoś buga, i często mi się zdarza, że zaczynam coś pisać, gdzie wszystkie znaki są przesunięte o jeden lub dwa w bok. Nie potrafię się wycentrowac na niej automatycznie.
Home/End/PgUP/PgDown są bardzo przydatne

@gomjeden: Są zbędne. Weź pod uwagę, że wymienione przez ciebie przyciski, nawet nie występują w MacBookach. Choć, owszem — dla kogoś, kto nigdy nie korzystał ze skrótów klawiaturowych, może być to z początku udręką, by się przestawić. Ja jednak nie miałem takiego problemu, bo zawsze korzystałem ze skrótów (mimo że zaczynałem od pełnej klawiatury).

end = ⌘cmd + ⬇️
PgUp = ⇧Shift + ␣Spacja
@gomjeden: w terminalu działa spacerek między pełnymi wyrazami w wierszu (⌥ + ⬅️/➡️), działa ekwiwalent home (⌘+⬇️/⬆️), z PgUp/Down – to będzie fn + ⬇️/⬆️ (wymieniony przeze mnie wcześniej, działa raczej tylko w przeglądarce, ale można go stosować zamiennie, z tym co teraz wymieniłem, który to już działa wszędzie).

Przy pisaniu wiadomości w Google Mail też?

To są systemowe skróty, więc będą działać wszędzie.
@gomjeden: Podobnie jak usuwasz jakieś napisane wyrazy, to już nie musisz non stop klikać ⌫, tylko już używasz skrótu ⬅️/➡️ + ⌫. Cały wiersz? To ⌘ + ⬅️/➡️ (terminal jest tu wyjątkiem – na innych systemach z tego co pamiętam, to też z jakiegoś powodu).
@Beckham:
Niedawno wygrzebałem z szafy swojego pierwszego lapka (15,6") i zachodziłem w głowę: jak ja dawałem radę bez klawiatury mumerycznej, aż sobie przypomniałem, że w domu zawsze miałem podpiętą mormalną klawiagurę.
w terminalu działa spacerek między pełnymi wyrazami w wierszu (⌥ + ⬅️/➡️), działa ekwiwalent home (⌘+⬇️/⬆️), z PgUp/Down – to będzie fn + ⬇️/⬆️ (wymieniony przeze mnie wcześniej, działa raczej tylko w przeglądarce, ale można go stosować zamiennie, z tym co teraz wymieniłem, który to już działa wszędzie).


@Korda: no właśnie w terminalu nie chcą mi działać ww. skróty (ale np. w pasku przeglądarki już tak). Za to działają poniższe. Pozostaje
gomjeden - >w terminalu działa spacerek między pełnymi wyrazami w wierszu (⌥ + ⬅️/➡️)...

źródło: Screenshot_20240218_130014

Pobierz
@Beckham: Tylko i wyłącznie z normalnymi strzałkami i numpadem, nie ma żadnego argumentu za wąską wersją, chyba że KONIECZNIE potrzebne Ci te 15 cm szerokości na biurku. Dla mnie te malutkie strzałki są nieporozumieniem i nie potrafię z nich korzystać dalej, mimo że używam laptopów z tymi strzałkami już od lat. Ktoś kto to wymyślił powinien być publicznie wychłostany. Dodatkowo inne klawisze są na klawiaturze bezpośrednio i nie trzeba tracić zmysłów
@G06DbT: Ja bym przez ten shift i enter potracił zmysły xD już bym wolał sprzedać i kupić z USA drugą. W pracy mi dali zewnętrzną klawiaturę ISO i nie dałem rady, dobrze że komputery z windowsem w Polsce mają normalne ANSI, bo nie mogę trafić w enter i lewy shift w ISO.