Wpis z mikrobloga

@pastor_manning: jestem ciekaw co ci powiedzą gdy ekoterroryści wezmą się za nich samych, w zasadzie to już się wzięli i zobaczą to wszyscy w rachunkach za prąd, który jest tak drogi nie dlatego, że wydobywanie węgla i spalanie go jest tak drogie, tylko dlatego, że obca instytucja narzuciła ogromne podatki na tę energię, a polscy sprzedawczycy sie na ten system zgodzili, co gorsza, mając taką wiedzę, to żaden rząd nie
  • Odpowiedz
@pastor_manning: liczba gospodarstw spada, ale produkcja rolna już nie. Odpadają najmniejsi, najgorzej przystosowani. Ten proces nie trwa od roku, a od lat 90. Nie neguję problemów z jakimi borykają się rolnicy, ale czasy małych gospodarstw minęły dawno temu, a teraz padają te trochę większe.
  • Odpowiedz
Pytanie: czy płacicie w sklepie za chleb 50% mniej, niż roku temu?


@PiccoloGrande: Serio uważasz, że cena zboża stanowi całość kosztów produkcji chleba?
Z taką ekonomią to ja się nie dziwię, że nie możecie zarobić.
  • Odpowiedz
@pastor_manning: święta prawda kumplu. Istnieje nagonka na małe gospodarstwa. Przyczyna jest prosta - monopolizacja produkcji przez dużych i eliminowanie małych. Żywność to władza, ale niektórzy myślą, że jedzenie bierze się z marketu więc ciężko może być przemówić im do rozsądku.
  • Odpowiedz
@pastor_manning: Jest mniej rolników z kilku powodów:
- przy prowadzeniu działalności już nie tak łatwo być na KRUSie,
- wiele osób musiało przekazać/sprzedać rolę aby przejść na emeryturę
i teraz najważniejsze:
- ilość rolników się zmniejszyła bo ludzie poszli do miast a gospodarstwa się rozrosły - w rzeczywistości ilostan pól itp. się nie zmienił, jedynie zmienił właściciela. Teraz nie opłaca się trzymać jednej krowy bo ile zarobisz na mleku? 40zł/dzień
  • Odpowiedz
@pastor_manning: konsolidacja, mówi ci to cos ty "inteligencie"? Dotyczy każdej branży. Więksi wykupują mniejszych. liczba podmiotów maleje na papierze, przedsiębiorcy bogacą się jeszcze bardziej.
  • Odpowiedz
  • 15
Serio uważasz, że cena zboża stanowi całość kosztów produkcji chleba?

Z taką ekonomią to ja się nie dziwię, że nie możecie zarobić.


@mayek: No to dawaj, jedziemy. Zboże -55%. Gaz -54% od 2022. Energia elektryczna -60%. Coś jeszcze?
  • Odpowiedz
@PiccoloGrande: Walka rolników to walka o być albo nie być. To walka z korporacyjnym reżimem narzucanym przez UE ale też agendę Klausa Schwaba. Z mojej perspektywy to ostatni bastion oporu bo otumanieni ludzie dalej śpią pomimo płynących jasnych przekazów dotyczących nie tylko rolnictwa ale także praktycznie każdej dziedziny życia.
  • Odpowiedz