Wpis z mikrobloga

Jakby porównywać tylko średnie zarobki Warszawa <-> Berlin do cen nieruchomości to u nas są o 20% za drogie. Dodatkowo oni mają tańszy kredyt niż u nas. Jesteś Niemcem bierzesz kredyt na 1 mln zł płacisz ratę 4700 zł przez 30 lat. Jesteś Polakiem bierzesz kredyt na 1 mln zł płacisz 7000 zł raty na mc. Gdzie w Warszawie się zarabia 7k na rękę średnio a w Berlinie 14k na rękę. Czyli taki średni Niemiec może powiedzieć ok biorę kredyt na 2 mln zł kupuję sobie za to 60 m2 w dość dobrym miejscu(34k zł za m2) i płaci 0,66 pensji przez 30 lat. A taki Polak musi wydać całą pensję na to aby mieć 55 m2 w średnim miejscu ( 18k za m2 ) przez 30 lat.

To nie może być na dłuższą metę do utrzymania. Ja się nie dziwie, że Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. I ogólnie się dziwie imigrantom jak nie mają naprawdę dobrych skilli, że zostają w Polsce.

#nieruchomosci
  • 10
  • Odpowiedz
@acpiorundc: dla mnie abstrakcyjne jest to ze w Polsce tak drogie sa kredyty w porownania do panstw europy zachodniej (np. Niemcy, Holandia, Dania). i idea kredytu 2%, czyli czegos co w wielu panstwach jest norma... tutaj jest kielbasa wyborcza xD
  • Odpowiedz
  • 0
dla mnie abstrakcyjne jest to ze w Polsce tak drogie sa kredyty w porownania do panstw europy zachodniej (np. Niemcy, Holandia, Dania). i idea kredytu 2%, czyli czegos co w wielu panstwach jest norma... tutaj jest kielbasa wyborcza xD


@twardy-zawodnik: a to już swoją drogą. Wczoraj czy przedwczoraj jakiś bank napisał na twitterze, że wg. nich stopy nie spadną do końca 2025. Czyli rata 7k za 1 mln zł będzie przez
  • Odpowiedz
@acpiorundc: jak dla mnie to wszystko zasługa wojny i szybko zwiększającego się ROI z wynajmu. Jak zamortyzujemy to uderzenie lub wojna się skończy to powinien być mocny impuls deflacyjny mieszkań. Wisienką na torcie była BK2% na rynku na którym brakuje podaży xD
  • Odpowiedz
@acpiorundc: populizmie, wylatuj nad poziomy.
Ja nie twierdze że w Wawie nie jest drogo ale porównuj mieszkania z tej samej półki.
A najlepiej zrób podobne zestawienie z porównywalnym miastem czyli np. z Pragą
  • Odpowiedz
  • 1
jak dla mnie to wszystko zasługa wojny i szybko zwiększającego się ROI z wynajmu. Jak zamortyzujemy to uderzenie lub wojna się skończy to powinien być mocny impuls deflacyjny mieszkań


@dzem_z_rzodkiewki: tak to też prawda. Jeżeli 2-3 lata temu wynajmowało się średnie mieszkanie w Warszawie po 2k zł. A teraz za to samo a często gorsze chcą 4k. Ludzie się godzą ale jak rozmawiam z Ukraińcami ostatnio to oni są jeszcze w
  • Odpowiedz
@thorgoth: sam zrobiłeś największy populizm bo tylko Praga może się równać beznadziejnością sytuacji, ewentualnie jeszcze Lizbona. Całe Niemcy w tym Berlin i Monachium mają już lepiej niż Polak. Praktycznie Warszawa jest koło Londynu w affordability mieszkań/domów. W USA tylko San Francisco/Los Angeles albo New York może się równać - tylko że ta gospodarka jest 10x większa i z 10x lepszymi perspektywami niż nasza montownia / hub do dostarczania bradleyów
  • Odpowiedz
@twardy-zawodnik: Porównaj inflację w Polsce do tej w Europie zachodniej. Porównaj też rentowność obligacji w euro, a tych w złotówkach. Po prostu taką mamy walutę, koszt kredytu i tak był zaniżany przez ostatnie lata.
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: uwielbiam tą retoryke. Jeszcze wyskocz z tym że mamy najniższe zasiłki socjalne na świecie i porównaj to do 5 najbogatszych państw.

Mieszkania w centrum Warszawy są w podobnej cenie jak mieszkania w centrum podobnych do Warszawy stolicach
  • Odpowiedz
i idea kredytu 2%, czyli czegos co w wielu panstwach jest norma... tutaj jest kielbasa wyborcza xD


@twardy-zawodnik: Która jest krytykowana bo Polak nie dość że ma płacić najwięcej w Europie to jeszcze brać na siebie najwięcej odpowiedzialności jakby coś się stało
  • Odpowiedz