Wpis z mikrobloga

Domain-driven design


@tomosano: przeciez chlop pracuje nad algorytmami - jest w tym specjalistom, osiagnal w tym wiecej niz wszyscy wykopowi programisci razem wzieci, nie kazdy musi sie znac nad twoja waska specjalizacja... jak widzisz, nie przeszkadzalo mu to w niczym w zyciu :D
  • Odpowiedz
@tomosano: Nie jest to dziwne. Trudno powiedzieć co ten gość dokładnie robił. Mógł pisać jakieś niskopoziomowe oprogramowanie gdzie ważniejsza była umiejętność optymalizacji niż DDD i pisanie czystego kodu wg wskazówek św. Uncle Boba.
  • Odpowiedz
@tomosano nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Też nie znam szczegółów DDD, nigdy nie pracowałem z Kafka czy Kubernetesem. Ba! Ledwo znam Sprina, a w Javie siedzę od kilkunastu lat ( ͡ ͜ʖ ͡). Świat IT jest długi i szeroki i nie wypada skreślać kogoś z tego powodu że siedzi w innej bańce technologicznej.
  • Odpowiedz
  • 3
@tomosano ddd jest do ogarniania kodowo rozbudowanych procesów biznesowych, wątpię żeby sterowanie dragonem to było coś więcej niż kilka klas. Nie jest to narzędzie do jego problemów i byłby to zwykły overengineering. On w kodzie bardziej patrzy na wydajność niż kompozycje klas.
  • Odpowiedz
@tomosano: poza nazwa nie wiem nic o DDD a potrafię przepchać dziesiatki Gigabitow danych na sekundę na sprzecie pobierającym 200W ¯\(ツ)/¯

Swiat nie kończy sie na webie
  • Odpowiedz
@elmerski-fudski:

Mógł pisać jakieś niskopoziomowe oprogramowanie gdzie ważniejsza była umiejętność optymalizacji niż DDD


Nie, sam mówi w wywiadzie że nie zna się na sprzęcie. Nie da się optymalizować niskopoziomowo bez znajomości sprzętu. On wygrywał głównie konkursy algorytmiczne w stylu OI. Zobacz sobie jakie są zadania na OI. Tam nie ma żadnej optymalizacji niskopoziomowej, wszystko się sprowadza do znalezienia algorytmu o najniższej złożoności asymptotycznej. Czyli typowa algorytmika. Potrzebna, ale to jest malutki
  • Odpowiedz
Domain-driven design


@tomosano: ludzie pracujący w Faangach nie koniecznie wiedzą czym jest DDD. Do DDD głównie walą konia programiści CRUDów, który się nudzą
  • Odpowiedz
@tomosano: gościu, robiłem kiedyś u muska i gwarantuje ci, że w ówczesnym teamie to może połowa (raczej przesadzam) z kopyta wyjaśniłaby ci to jest DDD (ja w tamtym czasie bankowo nie, bo po chvj mialem to wiedzieć), co nie zmienia faktu, ze nie przeszedłbyś rekrutacji do tego zespolu XDDD

inżynieria oprogramowania to nie tylko ślamazarny bloatware w javie będący nakładką na relacyjnej bazie danych i plucie dżejsonami po HTTP XDDD
  • Odpowiedz