Wpis z mikrobloga

Tak mnie naszło, bo temat #cpk jest mocno grzany i tu również trwa dyskusja, za czy przeciw. Chciałbym się z Wami podzielić, jak w praktyce wyglądał ten temat w ujęciu CPK - obywatel.

Jeśli o mnie chodzi, to temat budowy przebiegu trasy szybkiej kolei, dość mocno mnie dotyczył, bo przebiegał stosunkowo blisko mojego domu. Ostatecznie stanęło na prawie 1 km ale mogło być bliżej. Dla osób takich jak ja organizowane były konsultacje społeczne w gminach. Ludzie z mojej gminy dość mocno się zaangażowali, bo w jednej z miejscowości do wyburzenia było około 70 domów. W większości nowiuteńkich, wybudowanych nie wcześniej niż 5 lat temu.

Udałem, się na jedne z takich konsultacji, inżynierowie pokazują slajdy, tłumaczą, że trasa wybierana pod kątem ochrony środowiska i niezamieszkanych terenów bla bla bla. Nagle, mimo że to nie był czas na zadawanie pytań, wstaje jedna osoba z publiczności i mówi:

"Panowie, wy posługujecie się mapami i zdjęciami satelitarnymi sprzed 12 lat. To co wtedy było polem pod lasem, teraz jest osiedlem domków jednorodzinnych."

Wśród fachowców konsternacja, rozglądają się po sobie, sprawdzają z jakiego okresu są zdjęcia, faktycznie 2012. Na czym stanęło, że to dopiero konsultacje, jeszcze będzie czas na zmiany i "zażalenia" jak będzie decyzja środowiskowa o przebiegu trasy i w ogóle Polska górą xD

Serio ta inwestycja robiona jest na większości odcinków tak prowizorycznie, że to się w głowie nie mieści. Jedna rzecz to zasadność CPK, a druga, sposób realizacji. Na przykładzie mojej gminy, około 70 rodzin, żyje w ciągłym rozkroku, wywłaszczą, nie wywłaszczą? Jeśli tak to ile zapłacą, czy przy galopujących cenach dadzą radę coś nowego kupić, postawić, nie polecam takiej sytuacji
przegro_pisarz - Tak mnie naszło, bo temat #cpk jest mocno grzany i tu również trwa d...

źródło: afb597803ce2a1b32359c0a951fa1971

Pobierz
  • 17
@G06DbT: Przecież to trzeba przetarg rozpisać, czas realizacji 2 lata na wstępne decyzje do projektu do decyzji projektowej założeń realizatorskich analizy technicznej

@przegro_pisarz: To są już konsekwencje braku jakiegokolwiek planowania przestrzennego w wielu gminach w Polsce. Decyzje są wydawane na ślepo, często bez najmniejszego pomyślunku. Trudno też przewidzieć wszystkie warianty możliwych inwestycji, o których mówi się latami, a o konkretnych działaniach brak. Myślę, że nie jedna Pani Krysia w urzędzie
@przegro_pisarz częściowo prawda, częściowo nie, ale ludzie kupują działki na ślepo, nie patrząc w plan zagospodarowania, a później kwik bo jak to obwodnyca, bedo wywlaszczac? XD akurat cpk to świeży temat, ale ile takich było co wybudowali chatę a później zdziwienie XD Tzw. Banda idiotow
@przegro_pisarz: Byłem na kilku tych spotkaniach online i oceniam je bardzo negatywnie, aczkolwiek nie mam doświadczenia w konsultacjach społecznych i nie wiem jak to powinno wyglądać. Moim największym zarzutem jest to, że to nie były konsultacje tylko prezentacje jednej strony. Gdy wątpliwości się rozkręcały to jeden z ekspertów (już nie pamiętam kto to był) najzwyczajniej w świecie podnosząc głos autorytarnie kazał wszystkim utkać ryje, bo reprezentuje państwo i inwestycje za miliardy,
@korni007 kupiłem działkę kawałek od Warszawy, w pobliżu obszarów chronionych. Sprawdzałem, patrzyłem i nic tam nie miało być w planach. Nagle wlatuje info że że 300 metrów od mojej dzialki ma być A50 wg jakiegoś stadium, kij z tam z obszarami chronionymi xD ciekawe czy dostaliby w ogóle środowiskową. na szczęście po wyborach gdaka stwierdziła że jednak A50 w takim przebiegu nie jest potrzebna, co za przypadek ( ͡°( ͡
@przegro_pisarz: też byłem na "konsultacjach" i odczucia mam podobne - zero merytoryki ze strony cpk, puste frazesy,obawy ludzi zbijane a konkretne argumenty - a dlaczego akurat tak a nie inaczej jak to państwo zaplanowaliście - wyśmiewane. Dlatego ludzie są antycpk bo przez te wszystkie lata nikt do nich nie wyszedł z otwarta ręką tylko na zasadzie "albo po naszemu albo jesteście antypolakami"

@Tytanowy: mnie tez to dotyczy, orzesze here, i
później kwik bo jak to obwodnyca, bedo wywlaszczac? XD akurat cpk to świeży temat, ale ile takich było co wybudowali chatę a później zdziwienie XD Tzw. Banda idiotow


@korni007: czego ty od idiotow wymagasz? w pierwszej dekadzie XXI kupowali mieszkania we wroclawiu za 50zl taniej od metra niz kilka kilometrow dalej i smiali sie w twarz tym co ich nie kupili; smiali sie dopoki nie przyszla wyzsza woda w odrze, bo
@pan_trololo: We Włoszech koleje dużych prędkości mają 4 tory. Środkiem cisną expressy, a bokami kolej regionalna, która dodatkowo rozjeżdża się jeszcze na boki. Dzięki temu zapewniona jest infrastruktura dla dowolnej integracji z innymi liniami. Byłem święcie przekonany, że tak właśnie to będzie wyglądać, w końcu chodzi i przekierowywanie jak największych potoków. Taka kolej nie dzieliłaby (np Łazisk) tylko łączyła i była szkieletem dla dalszej komunikacji. Jak to będzie wyglądać u nas
"Panowie, wy posługujecie się mapami i zdjęciami satelitarnymi sprzed 12 lat. To co wtedy było polem pod lasem, teraz jest osiedlem domków jednorodzinnych."


@przegro_pisarz: a co było w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Bo wyłącznie jeżeli tam był teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną to można mieć pretensje do projektantów. W każdym innym przypadku to wyłącznie wina gminy. Procesy inwestycyjne i tak są strasznie długie, a jak jeszcze co pół roku trzeba by
@Tytanowy: nie no, LK140 to swoją drogą ale ma iść osobna nitka 170, która dzieli zawiść na pół plus idzie dalej w stronę żor. tak jak mówisz, bez integrancji z lokalnymi torami.

LK140 ma mieć drugi tor plus odbudowa torów z orzesza do żor w ramach kolei+
@pan_trololo: Tak, ale od Mikołowa 170 i 140 lecą w jednym śladzie. Sprawdziłem teraz i uwzględniono 4 tory od Mikołowa do Katowic, a także, węzeł w Żorach tylko na kierunku Orzesza, czyli prawdopodobnie w izolacji. Czyli dokładnie tak jak piszesz. Marne to pocieszenie. W sumie super pomysł wpuścić kolej dużych prędkości do centrum Mikołowa (ograniczenie 80 km/h), gdzie nie będzie przystanku.