Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #kredyt #dom #budowadomu
Siema Mirki, potrzebuje opinii, rady i jakichś ciepłych słów ( ͡º ͜ʖ͡º) Co myślicie o hipotece na budowę domu, małą część już włożyłem tj. działka, materiał na mury i fundament, stal i 80% urzędowych spraw jest już ogarniętych. Wiadomo, jak to w naszym ukochanym kraju brakuje #!$%@? pe'el'enów :) Może coś źle robię, może jakieś pomysły, przyznaję się bez bicia - trochę się boję :-)

Napiszcie coś dla spokoju ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 23
@majka92: @kozerus Majster wyliczył koszt do surowego zamkniętego na 200k +/- 10k(chatka100m^2), koledzy, bardzo bym prosił o jakieś szacunkowe koszta aby był spokój z min. z bankiem :-) Nie łudzę się, że wszystkie pomieszczenia będą na tip-top a tylko te najważniejsze, liczę na opinie doświadczonych :-)
@lysy_kudlacz ale te ceny poleciały do góry 🤯 nam na stan do wprowadzenia nie wszystko zrobione wyszło 200k łącznie (105m2) nawet z jako tako z urządzonym ogrodem i dodać co zrobione w międzyczasie to nei wiem czy wyszło więcej niż 300k. Najważniejsza rada to jak najwięcej robić samemu. U nas mąż ogarniał od stanu z tynkami wszystko sam: malowanie płytki podłogi ocieplal i tynkowal ogrodzenie itp na tym idzie naprawdę sporo oszczędzi
W październiku dostaliśmy kredyt na budowę domu. Za własne środki kupiliśmy działkę i wybudowaliśmy mury ale bez dachu.
180 m2 użytkowej + 60 m2 garażu w bryle. Bryła na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, bez balkonów.
SSZ wyjdzie nas ok. 400k (bez działki) co daje ~ 1700zł/m2 powierzchni ale na oknach i dachu nie osczędzaliśmy bo wyszliśmy z założenia, że to inwestycja w mniejsze rachunki w przyszłości.
Myślę, że można by z
@majka92: Ha, mało tego co napisałem, koszt 200k to koszt "po znajomości", mury, stal i ogólnie materiał leci prosto z hurtowni, właściwie koszty tniemy gdzie tylko możemy. Plany podobne co u Was, od stanu gładkich ścian będę się starać robić wszystko sam + wcześniejsze rozprowadzenie kabli. Zobaczymy co to będzie, czasy niepewne a siedzieć w wynajętym do 70'tki to #!$%@? :-) Pani Mirkowa jeszcze jakieś porady? chętnie poczytam
@lysy_kudlacz nam wynajem wychodził tyle co rata za dom z ogrodem więc łatwo było podjąć decyzję + mąż ogarnia budowlankę więc wiedziałam że damy radę. A mówiąc o radach to trzeba na spokojnie bez nerwów. My na początku spaliśmy w salonie a sypialnie zrobiliśmy po 3 miesiącach. Braliśmy mniejszy kredyt żeby na spokojnie żyć i z wypłat potem dokladalismy pomału do wykończeń, ogrodu itp dużo rzeczy też zamawialiśmy z neta i po
@majka92: Dokładnie to samo mamy w głowach, spanie na budowie i walka w pocie o swoje :-) Najważniejsze zamknąć tą kostkę i powoli dłubać :-) Dzięki! Jeśli coś Ci wpadnie jeszcze do głowy, chętnie poczytam
@kajzer95 Mirku, mazowieckie, powiat płoński/sierpecki here, pozdrawiam :-) Ogólnie projekt z internetu, wybrała żona, zmodyfikowany przez kierownika/projektanta; zostały wyrzucone dwa okienka i usunięte dwie małe ścianki na granicy kuchni i salonu, zmniejszona ilość stali(bo w dzisiejszych
@lysy_kudlacz: No to super pieniadze, jak na stronie wyceniaja na 249k metodą gospodarczą :) ja się rozglądam wstępnie, zawołali mi 300-350k za SSZ w Małopolsce, powiat Gorlicki, ale to pierwsza lepsza firma budowlana znaleziona na faceooboku
@kajzer95: Staramy się ciąć koszty gdzie tylko można, warto popytać po sąsiadach i rodzinie, kto pyta nie błądzi, osobiście byłem na dwóch budowach, rozmawiałem z kierownikami i sięgałem porad gdzie mogłem, z dwa razy zrobiłem z siebie debila, żeby ogarnąć to co chciałem ;-) spróbuj porozmawiać z właścicielami małych firm ile chcą za robotę i czy pomogą z hurtownią.
Taka decyzja wpłynie na resztę życia, warto pytać.
@mam_horom_curke: Przepraszam, twoja wiadomości wcześniej nie wyświetliła się ( ͡° ʖ̯ ͡°) Majster wspominał o oszczędnościach na cieple, przy braku oszczędności na okna i dociepleniu ścian dobrym gęstym styro, i chyba odżałujemy sobie te kilka tysi na okna i styropian i będą jak sztuka nakazuje :-) Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? :-)
@lysy_kudlacz: W części mieszkalnej rekuperacja. Mamy jeden komin w garażu/kotłowni, który może służyć jako wentylacja + spalinowy w razie gdyby w przyszłości okazało się, że pompa ciepła nie wyrabia. Plan mamy podobny, żeby zrobić minimum do zamieszkania i resztę swoimi siłami bo wynajem pochłania tyle co rata kredytu.
Ekipa od murów była z polecenia kierowniczki. Ekipa 4 osobowa gdzie majster sam też muruje więc finansowo wyszło korzystnie a i jakość jest
@mam_horom_curke: Nie wiesz może ile metrów sąsiad stawia? koło 100m^2? A jak Mirku z pompą ciepła? Nie boisz się opłat za prąd? fotowoltaika? :-) Apropos, jak będziesz miał pompę ciepła to poczytaj sobie o filtrach/podlicznikach, słyszałem historie o zakłóceniach/"syfach" w linii przesyłowych. Takie podliczniki podobno mogą zmniejszyć zużycie prądu nawet o 300zł(raz tak słyszałem - nie sprawdzałem)
@lysy_kudlacz: Bardziej około 150 m2
Fotowoltaika w planach ale trochę później :)
Jest trochę obawa bo niestety ale żyjemy w dziwnym kraju ale mimo wszystko idziemy w PC. Gdyby to był stary dom to pewnie bym się mocniej wahał ale tutaj wiem co jest zrobione.
  • 0
@Slash_ Cześć, jeszcze nic nie jest budowane ale może w tym roku będę się budować jak wszystko wyjdzie ok. Kurde, dopiero pod wieczór będę mógł ci dokładnie napisać ile to wszystko wyszło tj bloczki betonowe i folia kubełkowa. Do stanu SSZ będzie robiła ekipa a dalej będę się starać robić sam w miarę możliwości, taki mam plan :-)
@lysy_kudlacz czekam na info :) my mamy w planie w tym roku fundamenty zrobić, chcemy robić je sami, tak samo murować i robić stropy. Ewentualnie później do dachu wezwać ekipę. Chcemy lecieć ile się da z własnych pieniędzy a ewentualnie później wziąć kredyt na około 200 tys zł ale nie na 30 lat a na 8-10. I najlepiej gotówkowy a nie hipotekę :)
  • 0
Jasne :) powodzenia, jest całkiem sporo nazywam to ukrytymi kosztami xd które są logiczne z punktu budowy a zapomina się :P z rozmów mi wyszło około 100k za dach i okna, także nie mało :/