Wpis z mikrobloga

Odkurzacz ręczny/bezprzewodowy Rowenta

po naładowaniu chwilkę podziała i zdycha
bateria do wymiany, czy może to być coś innego?

po naładowaniu na zaciskach baterii wskazuje niby 28.3V, więc jakby ok...
dlatego wolałbym się upewnić przed zakupem, czy to wina baterii, czy coś innego się mogło jeszcze zepsuć?
jakieś pomysły?

wydaje się, że to byłby ten pakiet:
https://www.aliexpress.com/item/1005005128824902.html
70$ z przesyłką ()
#agd #elektronika #baterie #agd #odkurzacz #naprawiajzwykopem #pytaniedoeksperta
Marcinnx - > Odkurzacz ręczny/bezprzewodowy Rowenta
po naładowaniu chwilkę podziała i...

źródło: IMG_20240205_190602

Pobierz
  • 10
@Marcinnx: jeśli masz możliwość zmierzyć napięcie pod obciążeniem - to wtedy by było widać prawdę, na ile spada. Jak aku jest zużyte, to napięcie w stanie jałowym nadal będzie spokojnie wysokie, ale pod byle obciążeniem dłuższym/większym - będzie mocno spadać, i pewnie elektronika, jeśli jakaś tam jest (a pewno musi być), odcinać działanie, w celu ochrony przed zbyt głębokim rozładowaniem - mimo że spadek napięcia nie wynika wprost z rozładowania, a
@Marcinnx: inna opcja (jeśli okazało by się, że to aku winne) niż zakup za 70$ (trochę mocno drogo) to naprawa -odbudowa obecnego pakietu na całkiem nowych ogniwach (tak, by użyć obecnej wtyczki, ew zaklejonej tam elektroniki itp). Ten pakiet to jest typowe 6S czyli 6 ogniw, pojemność ~2Ah wskazuje że to są najzwyklejsze typowe 18650 (zapewne w wersji wysokoprądowej, bez zabezpieczeń per-ogniwo) - dobre ogniwa to około 20zł/sztuka u nas lokalnie,
  • 0
@Norskee @hrumque to chyba jednak faktycznie bateria ( ͡° ʖ̯ ͡°)

ładowarka okazuje się, że jest 36V
ładuje do 29.5V, po czym od razu spada do 29-29.2V
na maksymalnym biegu w ~minutę rozładowuje się do ~20V (na początku pierwszy i drugi bieg sprawdzałem)
na minimalnym biegu pada po jakichś ~10-11min (w 8min do 23V, ale już miałem dość, więc odpaliłem trójeczkę i padło od razu ( ͡°