Wpis z mikrobloga

Witam.
Mniej więcej wiem jak to wygląda, ale przepisy się zmieniają ciagle więc chce się upewnić. Czy wciąż obowiązuje limit transakcji gotówkowej za zakup samochodu w przypadku umowy między dwoma osobami fizycznymi ( bez działalności gospodarczej).
Z tego co się orientuję i widziałem na internecie jest to 30 000 zł, ale chciałbym się upewnić. Dzięki za odpowiedz z góry.
#prawo #zakupauta #umowasprzedazy #podatki #motoryzacja #samochody #samochodyuzywane
  • 13
  • Odpowiedz
Nie ma. To co czytasz to nie weszło.


@kuncfot: A to ciekawe. Kumpel byl mega wkurzony jak szukal auta przed nowym rokiem i znalazl. Dogadane ze gotowka. No to po nowym roku przyjechal a koles mu mowi ze niestety ale nie moze byc gotowka :)

Swoja droga te przepisy to jakies niepelnosprawne sa. Prawny srodek platniczy w pl to gotowka. jak wiec przepisy moga ograniczac uzycie prawnego srodka platniczego?
  • Odpowiedz
@gorzki99: Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. To oznacza, że konsumenci mogą nadal bez ograniczeń płacić gotówką, a limit dla przedsiębiorców pozostaje bez zmian. Od początku postulowało to Ministerstwo Sprawiedliwości.

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/sukces-inicjatywy-ministerstwa-sprawiedliwosci--wolnosc-placenia-gotowka

jak sobie kumpel dał ciemnotę nawciskać to jego wina ;)
  • Odpowiedz
@kuncfot: Czekaj bo tu moze chodzic o cos innego. Nie mam pojecia czy kupowal od osoby prywatnej czy z jakiegos "komisu".

Niemniej sie zdziwil. I dalej dla mnie to jest kretynizm ze jakis przepis ogranicza poslugiwanie sie prawnym srodkiem platniczym.
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: dzięki za podpowiedzi panowie. Takie sprawy powinny być proste i oczywiste, ale ciągle słyszę i widzę różne informacje, nie mogłem znaleźć pewnego źródła.
  • Odpowiedz
osoba fiz. może zapłacić gotówką bez limitu...


@kuncfot: I tak i nie. Bo jak osoba fizyczna placi podmiotowi prawnemu (na przyklad komis) To ju chyba nie moze powyzej 15000??

Ale zalozmy ze moze. Spoko. Dalej to jednak nie zmienia faktu ze firma jest ograniczone uzywanie prawnego srodka platniczego.

Wiem z czego to ma wynikac. Tylko ze to jest jakies kuriozum.
  • Odpowiedz
@gorzki99: aaa przypomniało mi się ...

może sprzedawca ( firma ) korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej, z tyt. płatności, czyli pod warunkiem że wszystko przyjmie przelewem nie musi mieć kasy fisk.
Więc może tego przedsiębiorcę oświeciło ...

Może płacić komisowy powyżej 15k. jeżeli nie w.w.
  • Odpowiedz
Biuro Rachunkowe here ;)


@kuncfot: Domyslilem sie :)

Nie zazdroszcze :)

Ja przynajmniej mam stale przepisy i wiem co jak ugryzc. U was to sie zmienia nawet kilka razy w roku :DDD
  • Odpowiedz