Wpis z mikrobloga

Uszanowanie drogie Mirki
Mam pytanie o rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Obecnie na dachu 6 paneli Longi 500w na zachodniej stronie dachu pochylonego pod kątem 30°, podpięte pod falownik Sofar solar 5.5 kw(zwykły), instalacja na nowych zasadach.
Chciałbym to jakoś mądrze rozbudować i tutaj pytanie jak.

1. Czy mogę przewymiarowac falownik i dołożyć do istniejących 3kw na stronie zachodniej 2 kw i 2 kw na stronie wschodniej? Wtedy łącznie z paneli będzie 7kw przy 5.5 kw falowniku. Czy falownik to wytrzyma i będzie to legalne na zgłoszenie o rozbudowie instalacji?
2. Czy lepiej dołożyć 3 kw paneli na stronę południową i wtedy na falowniku będzie 6kw na zachód-południe.
3. Czy może zmienić falownik na większy w spiąć razem wschód zachód południe?
4. Czy zrobić tak jak opcja 1 i później jakbym chciał rozszerzyć stronę południową to na drugim mniejszym falowniku?

Dodam że instalacja założona uruchomiona w listopadzie naprodukowała tyle prądu ze szkoda gadać xd

Proszę miejcie litość, nie znam się dlatego pytam :p

#fotowoltaika #oze #prad
  • 7
@fluga: Ja mam 3,52 kWp na wschód(odchyłka 10 stopni na południe) i 3,3 kWp na zachód(odchyłka 10 stopni na północ). Falownik mam 5 kW, a maksymalna moc, którą może dać to 5,5 kW. Na przestrzeni 2 - 3 lat były pojedyncze dni, że dałby odrobinę ponad 5,5 kW bo się robił sufit na wykresie. Jednakże nie sądzę, że dużo więcej, prawie zawsze jest poniżej 5 kW w słoneczne dni. W związku
  • 0
@slavkowsky myślę że instalacja wschód zachód, PC i taryfa g12 albo g12w będzie w miarę rozsądną drogą.
@endrju_pl a nie ma problemów „prawnych” z założeniem takiej ilości paneli do falownika i z jego przewymiarowaniem?
@fluga pilnuj żeby moc paneli nie przekroczyła mocy umownej. Powyżej 6,5 kw musi być uzgodnienie ppoż. Przewymiarowac wschód zachód można znacząco bez dużych strat energii, nadwyżkę mocy falownik obetnie.
@fluga: Ja mam 8,3 kWP wschód zachód przy falowniku 6000 W.
Może dwa, trzy dni w roku miałem przyciętą produkcję z uwagi na ograniczenie mocy wyjściowej falownika.
Z mojej wiedzy im bardziej dociążony jest falownik, tym skuteczniej pracuje.

Nie ma problemów prawnych w związku z przewymiarowaniem falownika.
@fluga: Widzę, że już dostałeś odpowiedź. Szkoda, że mamy przepisy, które biorą pod uwagę moc paneli, a nie falownika. Gdyby było odwrotnie to można by przewymiarować panele by przez większą część roku dawały większą moc, a tylko czasami obcinały produkcję. @qOnn