Wpis z mikrobloga

Lider partii węgierskiej: Jeśli Ukraina upadnie, będziemy żądać Zakarpacia.

Lider węgierskiej skrajnie prawicowej partii Mi Hazank Laszlo Torotskoj ogłosił roszczenia do ukraińskiego Zakarpacia w przypadku utraty przez Ukrainę państwowości w wyniku wojny.

Przemawiając w sobotę na dorocznej konferencji partii w Budapeszcie, Torotskoj powiedział, że naciski ze strony „międzynarodowych finansistów” doprowadziły do ​​wojny na Ukrainie, wojny, która „zniszczy Europę i zepchnie gospodarkę kontynentu na dno”. Według niego „Ukrainę kupił BlackRock”, największy na świecie fundusz inwestycyjny, który ma do dyspozycji ponad 10 bilionów dolarów.

Laszlo Torotskyi powiedział, że jego partia opowiada się za zakończeniem konfliktu na Ukrainie: natychmiastowym zawieszeniem broni, pokojem i wynegocjowanym rozwiązaniem.

Stwierdził także, że jeśli w wyniku wojny państwowość Ukrainy przestanie istnieć, Mi Hazank zgłosi roszczenia do Zakarpacia.

„Jeśli w wyniku wojny państwowość Ukrainy przestanie istnieć, Mi Hazank zgłosi Zakarpacie jako jedyną partię parlamentarną” – powiedział Torotskoj.

Podczas ubiegłorocznej konferencji partyjnej lider Mi Hazank mówił m.in. o konieczności zapobieżenia wybuchowi nowej wojny światowej, a także o sprzedaży Ukrainy zagranicznym inwestorom. Sprzeciwiał się wejściu Finlandii i Szwecji do NATO, uważając, że ich wejście zwiększy szanse na wojnę z Rosją.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza taka wypowiedź węgierskiego polityka. W 2022 roku z okazji Święta Niepodległości Polski Torotskoj życzył Polsce ponownego posiadania wspólnej granicy z Węgrami na Twitterze .

Zilustrował tweeta zdjęciem wykonanym po zajęciu przez Węgry Zakarpacia w 1939 r., na którym Polak i Węgier podają sobie ręce w pobliżu posterunku granicznego.

Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko wezwał następnie rząd Węgier do potępienia wypowiedzi Torockiego.

https://www.pravda.com.ua/news/2024/01/28/7439207/

#ukraina #ukrainskaprasa #wegry #polityka
Stabilizator - Lider partii węgierskiej: Jeśli Ukraina upadnie, będziemy żądać Zakarp...

źródło: wengry

Pobierz
  • 8
@galicjanin: Moim zdaniem to po prostu click bait. Pracownicy medialni żerują na polskich kompleksach i wiedzą, że takie rzeczy będą się klikać. I będzie oburzenie pt. "Węgrzy". A prawda jest taka, że to plankton bez znaczenia. I zajmowanie się nimi to strata czasu.
Ten dżentelmen może ogłosić przyłączenie Zakarpacia. Albo aneksję Meksyku. Albo bazę na Marsie. I wszystko to jest tak samo warte.