Wpis z mikrobloga

Siemka Mirki, potrzebuję pilnie pomocy matlabowskiej. Mam tabelę z excela X gdzie kolumny to nazwy miast A a wiersze pierwszej kolumny to nazwy miast B. W polach pomiędzy znajdują się odległości pomiędzy Miastami A i B. Z ręki użytkownik wpisuje czy chce jechać do miasta 1,2,3,4 co odpowiada miastu z poszczególnego wiersza. Nie mogę znaleźć polecenia które:

1) Do zmiennej Z przypisze najmniejszą wartość w wierszu miasta B które zostało wybrane,
2) Do zmiennej Y przypisze nazwę miasta A (kolumny) którego odległość do wybranego miasta jest najmniejsza.

Bardzo proszę o pomoc bo jutro do wieczora muszę skończyć program (mało zaawansowany). Jakby ktoś chciał mi bardziej pomóc i np. ustawić się na discorda to piszcie priv, czy w komentarzach. Dodatkowe informacje też mogę w każdej chwili podać.

#matlab #python #programowanie #matematyka
  • 2
  • Odpowiedz
@michalxd21: w excelu jest funkcja pozycja (chyba tak się nazywa, nie mam exc pod ręką) więc możesz sobie wyliczyć gdzie jest minimum, a potem funkcją wyszukaj wybrać wartość z nagłówka/nazwy wiersza

w pythonie ja bym użył pandas ale dla takiego zadania do jest jak strzelanie z armaty do wróbla
  • Odpowiedz