Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do tych co ich prąd nie tyka. W kupionym mieszkaniu mam bezpieczniki, tj. wyłączniki nadmiarowo-prądowe marki Ideal TS by Kanalux, takie jak te: https://www.ideal-ts.pl/pl/produkt/23140/KMB6-B16-1

Praktycznie cała instalacja elektryczna będzie robiona od nowa w związku z przesuwaniem ścian, dokładaniem gniazdek elektrycznych, etc. I teraz pytanie, bo się nie znam: czy te bezpieczniki są przyzwoitej jakości, czy to jakiś szrot i lepiej dołożyć i wymienić na jakiegoś Hagera albo Schnidera?

#elektryka #remontujzwykopem #elektrotechnika #mieszkaniedeweloperskie
Lempek - Mam pytanie do tych co ich prąd nie tyka. W kupionym mieszkaniu mam bezpiecz...

źródło: bezpieczniki

Pobierz
  • 42
@gorzki99: Chyba nie bardzo rozumiesz mechanizmy ochrony przy uszkodzeniu...

Wytłumacz mi w jaki sposób możliwe jest, żeby na metalowej obudowie zmywarki, przyłączonej do przewodu PE i dalej do przewodu PEN sieci zasilającej, odłożyło się długotrwale 50V, a jednocześnie nie zadziałało żadne zabezpieczenie nadprądowe? Jestem bardzo ciekawy...
(PS: Odpowiedź brzmi: nie jest to możliwe w sprawnej instalacji, gdzie pomiary okresowe wyszły z pozytywnym wynikiem).

A wiesz, że do urządzeń w I klasie
Wytłumacz mi w jaki sposób możliwe jest, żeby na metalowej obudowie zmywarki, przyłączonej do przewodu PE i dalej do przewodu PEN sieci zasilającej, odłożyło się długotrwale 50V, a jednocześnie nie zadziałało żadne zabezpieczenie nadprądowe? Jestem bardzo ciekawy...


@michcio: Prosze bardzo. Bedzie troche matematyki.

1-chyba sie zgodzimy ze pralka w lazience moze byc podlaczona 30m odcinkiem kabla z rozdzielni? Tak czy nie?
2-zazwyczaj uzywa sie YdYp 3g2,5mm
3-zgodnie ze wzorem 30m kabla
wszystko pieknie sie spina. 192A Wylaczy bez problemu B16. Nawet B20. Tylko ze to jest czysta matematyka. Rzeczywistosc jest "troche inna"


@gorzki99: Tak tak, teraz się zaczyna naciąganie rzeczywistości żeby udowodnić swoje tezy. A naciągasz ją jak gumę z majtek, bo o ile wynik typu 85A przy prądzie Ia=80A dla wyłącznika B16 można uznać za balansowanie na krawędzi, to 192A to jest już 2,5x więcej niż 80A, więc o jakiej tu
Nie bierze się żadnego 50V, tylko 230V, bo tyle jest w sieci.


@michcio: 230V to "pelne doziemienie" Napiecie niebezpieczne to zgodnie z przepisami 50V. (niepelne doziemienie)

Wiec napiecie 50V zgodnie z przepisami nie ma prawa sie pojawic (musi byc wylaczony obwod w 0,2s) A zgodnie z rzeczywistoscia jaknajbardziej moze sie pojawic. przytkniecie bezposrednio kabelka L do obudowy to 230V na obudowie. Pralka czy zmywarka (lub inne) moze miec tak ze kabelek
Wiec napiecie 50V zgodnie z przepisami nie ma prawa sie pojawic (musi byc wylaczony obwod w 0,2s) A zgodnie z rzeczywistoscia jaknajbardziej moze sie pojawic. przytkniecie bezposrednio kabelka L do obudowy to 230V na obudowie. Pralka czy zmywarka (lub inne) moze miec tak ze kabelek nie bedzie beposrednio do obudowy. Wiec na obudowie nie bedzie 230 a moze byc 50 (ktore zgodnie z przepisami nie moze byc)


@gorzki99: Bzdury gadasz. 230V
Poza tym jak ty sobie wyobrażasz takie "niepełne doziemienie" dające 50V na obudowie i


@michcio: Myslalem ze juz wytlumaczylem. No ale skoro nie to jeszcze raz.

Przytkniecie L do obudowy to "pelne doziemienie" I wtedy mamy 230V na obudowie

Ale... ale... Masz taka pralke. Waz sie lamie i wycieka woda. i ta woda laczy L z obudowa. Nie bedziesz mial na obudowie 230V. Bo to nie bedzie "pelne" polaczenie.

Jeśli w
Przytkniecie L do obudowy to "pelne doziemienie" I wtedy mamy 230V na obudowie


@gorzki99: Nie, to nie jest 230V na obudowie. To jest zetknięcie z obudową przewodu mającego 230V względem ziemi, a to jest zupełnie co innego.
Na obudowie napięcie dotykowe jest takie, ile wynosi spadek napięcia między obudową pralki a GSW lub LSW wywołany przepływem prądu zwarciowego, a nie tyle ile było w przewodzie stykającym się z obudową. A względem
Nie, to nie jest 230V na obudowie. To jest zetknięcie z obudową przewodu mającego 230V względem ziemi, a to jest zupełnie co innego.


@michcio: Ja pierdziele... myslalem ze rozmawaim z kims kto wie o czym mowi. Mylilem sie.

Jak L dotknie obudowy to na obudowie bedzie 230V. Powiem Ci wiecej - niedawno wsadzilem lapy prosto w 230V i nic nie poczulem. Dopoki lokcciem nie dotknalem obudowy.
Sie okazalo ze jestem tak
Ja pierdziele... myslalem ze rozmawaim z kims kto wie o czym mowi. Mylilem sie.


@gorzki99: Lata "rozwalania" takich obliczeń na studiach a potem lata przeliczania sieci, instalacji i wszelkiego rodzaju zwarć w pracy, ale najwyraźniej nie wiem o czym mówię. Ja pierdzielę xD

Jak L dotknie obudowy to na obudowie bedzie 230V.


@gorzki99: O ile się założysz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Późno już i nie chce
O ile się założysz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@michcio: Ja sie mam zakladac Ja Ty masz problemy z czytaniem?

Nie zrozumiales i zapytales:

Poza tym jak ty sobie wyobrażasz takie "niepełne doziemienie" dające 50V na obudowie i niepowodujące zadziałania zabezpieczeń?


Wiec Ci wytlumaczylem:

Przytkniecie L do obudowy to "pelne doziemienie" I wtedy mamy 230V na obudowie


Ale... ale... Masz taka pralke. Waz sie lamie i wycieka woda.
@michcio: @gorzki99 włączę się w dyskusję po czasie i odniosę się do obowiązku stosowania norm. Kilka przypadków

1. Norma nie wymieniona w polskim prawie = nieobowiązkowa
2. Norma wymieniona w rozporządzeniu jako obowiązkowa = nieobowiązkowa
3. Norma wymieniona w ustawie w jakiekolwiek sposób = obowiązkowa

https://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normalizacyjna/stanowisko-pkn-w-sprawie-dobrowolnosci-pn

a w samą dyskusję to mi się nie chcę tego czytać, za dużo trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Hekun: Za merytoryczny wpis zawsze plus :P

Tylko co do punktu 3 - skoro jest w ustawie to jest obowiazkowe. Bo ustawy sa obowiazkowe a normy nie.

I nie potrzebuje do tego czyjegokolwiek stanowiska. Ustawa jest obowiazkowa a norma nie. Jesli cos jest w ustawie to jest obowiazkowe niejako z automatu.

A cala dyskusja sprowadza sie do jednego. Ja stoje na stanowisku ze nie ma obowiazkowych przepisow ktore mowia ze RCD
Czyli gdyby dotknac bezposrednio drutem to na obudowie bedzie 230V (Nie interesuje mne czy zabezpieczenia zadzialaja czy nie. To jest"pelne doziemimenie"


@gorzki99: Ehh, tłumaczę jak krowie na rowie, że nie będzie, ale dalej nie dociera.
No to może przykład z obliczeniami ci to rozjaśni (załączam schematy).

Przykład bardzo realny: 500 m wiejskiej napowietrznej sieci, małe trafo 63 kVA, napowietrzne przyłącze, kawałek WLZ i te 30 m obwodu do pralki czy innej
michcio - >Czyli gdyby dotknac bezposrednio drutem to na obudowie bedzie 230V (Nie in...

źródło: Obl_1

Pobierz
@michcio: Fajnie ze sie naprodukowales tylko szkoda ze nie zrozumiales.

Bezposrednie polaczenie przewodu L do obudowy powoduje ze obudowa ma ten sam potencjal co przewod. TAK CZY NIE? To czy zabezpieczenia sa i zadzialaja to osobna bajka. Pytanie jst czy bezposrednie polaczenie przewodu L do obudowy powoduje ze obudowa ma ten sam potencjal. MA chocbys nie wiem jak zaklinal rzeczywistosc.

Ale NIEBEZPOSREDNIE polaczenie tego przewodu (na przyklad poprzez wode) powoduje ze
@gorzki99: @michcio
@gorzki99: Mylisz pojęcia w #!$%@?, odniosę się tylko do zagadnienia które można skrócić "im mniejsze napięcie dotykowe na pralce tym gorzej"

1. Jak połączysz fazę na obudowę pralki to masz 230V
2. Jak połączysz fazę na obudowę pralki przez 'wodę' czy cokolwiek to masz 230V minus spadek napięcia na rezystancji przejścia. Załóżmy, że jest to 130V. Między pralką a ziemią odniesienia mamy więc 100V.

Warunek wymaganej impedancji pętli
I- prąd zadziałania zabezpieczenia w wymaganym czasie (0,4s)


@Hekun: A mnie sie cos wydaje ze tam jest 0,2s. (przynajmniej tego sie musze trzymac w robocie)

Napisales duzo ale malo w temacie.

Pojawienie sie na obudowie napiecia niebezpiecznego (a te wynosi 50V) nie jest niczym skomplikowanym. Pelne doziemienie najprawdopodobniej wywali zabezpieczenie nadpradowe. Tak dzialalo "zerowanie" w instalacji dwuprzewodowej. Pelne zwarcie do obudowy to zabezpieczenie nadmiarowo pradowe zadzialalo. Bo bylo zerowanie. Ale przy
@gorzki99: bo nie zatrzymasz się na chwilę i nie zastanowisz się czemu to zabezpieczenie nie wywaliło, a tak jak ci napisałem nie ma to związku z pojawieniem się napięcia na pralce mniejszego niż 230V co wcześniej tutaj sugerujesz jakby zabezpieczenia gorzej działały.

Jeśli jest zwarcie niemetaliczne, o prądzie niewystarczającym do zadziałania zabezpieczenie to taki przypadek ma wyłączyć zabezpieczenie RCD. Tylko taki przypadek jest dość rzadkim przypadkiem w sieci TN, dlatego też
argument o bezłączeniowej instalacji oświetleniowej


@Hekun: W takim ukladzei do Ciebie leci laurka na zachete. Zachete czytania ze zrozumieniem. Jesli pralka czy mikrofala jest instalacja oswietleniowa to ja rzeczywiscie malo wiem. Chociaz czekaj... w mikrofali jest swiatlo.

Proponuje nie wyśmiewać się z wykształciuchów

Z madrego nigdy sie nie wysmiewam - nie musi nawet miec zadnego papierka. Tylko ze im wiecej papierkow tym potrafi byc glupszy. Ale zeby nie bylo to dam
Bezposrednie polaczenie przewodu L do obudowy powoduje ze obudowa ma ten sam potencjal co przewod. TAK CZY NIE?


@gorzki99: Odpowiedź brzmi: TAK

Pytanie jst czy bezposrednie polaczenie przewodu L do obudowy powoduje ze obudowa ma ten sam potencjal. MA chocbys nie wiem jak zaklinal rzeczywistosc.


@gorzki99: Nie. Pytanie, brzmi czy obudowa ma potencjał 230V, bo wysuwasz taką tezę już n-ty raz. A na takie pytanie odpowiedź brzmi już: TO ZALEŻY.
@michcio: Hej. Na wstepie sorki za opoznienie w odpowiedi ale bylem na urlopie bez lapka. Nie dosc zeaktywny urlop to jeszcze wypok na telefonie do mnie nie przemawia. Postaram sie ustosunkowac:

Ja mówię o przeglądzie a nie "przeglądzie" jak to bywa w spółdzielniach.


A ja mowie o tym ze przeglad moze wyjsc. A za 3 lata sie popierdzieli (bo jest to np 30 letnia instalacja) Przeglady sa co 5 lat.

W
gorzki99 - @michcio: Hej. Na wstepie sorki za opoznienie w odpowiedi ale bylem na url...

źródło: Screenshot_123

Pobierz