Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do tych co ich prąd nie tyka. W kupionym mieszkaniu mam bezpieczniki, tj. wyłączniki nadmiarowo-prądowe marki Ideal TS by Kanalux, takie jak te: https://www.ideal-ts.pl/pl/produkt/23140/KMB6-B16-1

Praktycznie cała instalacja elektryczna będzie robiona od nowa w związku z przesuwaniem ścian, dokładaniem gniazdek elektrycznych, etc. I teraz pytanie, bo się nie znam: czy te bezpieczniki są przyzwoitej jakości, czy to jakiś szrot i lepiej dołożyć i wymienić na jakiegoś Hagera albo Schnidera?

#elektryka #remontujzwykopem #elektrotechnika #mieszkaniedeweloperskie
Lempek - Mam pytanie do tych co ich prąd nie tyka. W kupionym mieszkaniu mam bezpiecz...

źródło: bezpieczniki

Pobierz
  • 42
@Lempek: Tej firmy nie znam.
W robocie to jedziemy zawyczaj na siemensie. Jaguar chce schneidera. Ale zdarza sie tez eaton.

Ja bym wymienil. Kazde urzadzenie ma swoja zywotnosc. Pytanie ile one juz dzialaja. Ale jak robisz gruntowna przebudowe to bym wymienial na nowe.
zrób kilka roznicówek


@Lempek: przykład z dzisiaj: gość wymieniał mi klimatyzator, odłączyłem mu bezpiecznik, on źle dotknął kabla i wywaliło różnicówkę - komputery, pralke i zmywarke wyłączyło w trakcie pracy, ja #!$%@?
@Lempek: Spoko. Ale co do RCD wspomnianych przez @Wychwalany

Kuchnia i lazienka to absolutny "must have" i nie ma o czym nawet dyskutowac. Natomiast reszta wyglada tak ze zaczej nie przeszkadaja ale nie sa niezbedne.

Ja nigdy nie podpinam swiatla pod RCD (swiatla wewnatrz a nie zewnatrz). 20 lat temu na kursie sep koles podal fajna anegdotke:

Macie dom, jest zima i ciemno, zona na pietrze prasuje ubrania i przepala zelazkiem
Kuchnia i lazienka to absolutny "must have" i nie ma o czym nawet dyskutowac. Natomiast reszta wyglada tak ze zaczej nie przeszkadaja ale nie sa niezbedne.

Lampa czy zyrandol na suficie to nie jest cos czego dotkniesz przypadkowo. Wiec stosowanie RCD w tym wypadku do mnie nie przemawia.


@gorzki99:
Ehh...
Do ciebie "nie przemawia", ale Ty nie jesteś ustawodawcą ani komitetem normalizacyjnym i nie stanowisz przepisów ani norm, ale masz obowiązek
@michcio: Po pierwsze normy NIE SA OBLIGATORYJNE (to tak jakbys nie wiedzial)

Po drugie przepisy stanowia ze picrel
ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie

Nie ma tam wyszczegolnione jakie obwody musza byc zabezpieczone. I nie ma napisame ze wszystkie musza. Rozporzadzenie jest obligatoryjne - normy nie.

I jeszcze raz - na czysta logike - lampa na suficie
gorzki99 - @michcio: Po pierwsze normy NIE SA OBLIGATORYJNE (to tak jakbys nie wiedzi...

źródło: Screenshot_113

Pobierz
  • 0
@gorzki99, @michcio już #!$%@?ąc od norm i regulacji. 1 różnicowa na oświetlenie, 1 na gniazdka, 1 na kuchnię i po jednej na łazienki (mam 2) będzie ok? Do klimy też oddzielna będzie potrzebna czy klimę podpiąć pod gniazdka?
@Lempek: Jesus maria. Masz mieszkanie czy dom?
Kumpel ma pietrowy dom i 3 roznicowki zesmy tam dali. Glownie po to zeby kazda faza byla na innej.

Jedna na kuchnie i lazienki, druga na reszte (calosc albo tylko tam gdzie chcesz)

Tylko pamietaj zeby sumaryczny prad obwodu nie byl wyzszy niz roznicowka da rade. Bo roznicowka nie wybije Ci na przeciazenie a sie spali.
  • 0
@gorzki99: ok, dzięki za radę! Może faktycznie przesada :d A co do tej anegdoty to u rodziców żony jest podobna sytuacja. Mają lampy ogrodowe na zewnątrz i dwa włączniki do nich (przód domu i tył). No i niestety gdzieś musi być jakieś przebicie czy inna usterka, bo wystarczy, że przez przypadek się je włączy (a przyciski są zaraz obok innych świateł) i wywala prąd w całym domu. A skrzynka w trudno
wywala prąd w całym domu


@Lempek: Dosc ogolne stwierdzenie :) Jak sie dowiesz co dokladnie wywala to bedziesz mogl stwierdzic co sie dzieje i poszukac rozwiazania. Ale warto by te bylo znac uklad polaczen.

Jak jest swiatlo na zewnatrz to jaknajbardziej osobne RCD na nie (nawet w polaczeniu z gniazdkami jesli sa takie na zewnatrz) wlasnie po to zeby nie wywalilo calej chaty.
Po pierwsze normy NIE SA OBLIGATORYJNE (to tak jakbys nie wiedzial)


@gorzki99: Chłopie, normy same w sobie nie są. Ale rozporządzenie, na które się powołujesz, akurat na tę normę PN-HD 60364-4-41 dot. ochrony przeciwporażeniowej (a tam jest napisane dokładnie gdzie RCD należy stosować) się powołuje i jest ona w załączniku do rozporządzenia (sprawdź sobie).
Tak więc w praktyce wyjścia nie masz i zapisy normy są de facto obowiązkowe, chociaż sama norma
że jeśli gdzieś da się dotknąć przypadkiem elementu pod napiciem, to przede wszystkim w lampie


@michcio: Ty nie rozumiesz co to jest przypadkiem czy co?

Przypadkiem oznacza NIEUMYSLNIE. jak wymieniasz zarowke to robisz to UMYSLNIE a nie przypadkiem. I jak wymieniasz to masz se wylaczyc napiecie.

Przypadkiem oznacza cos co jest w zasiegu reki i PRZYPADKIEM tego dotykasz - nie chcac tego dotknac. Za uja przypadkiem nie da sie wsadzic palcow
@gorzki99: A żebyś wiedział, że się da, i ludzie robią to dosyć często. Próbują po ciemku wymacać gdzie jest oprawka i wkładają.
To jest bez znaczenia czy umyślnie, czy nieumyślnie. Liczy się fakt, że ma miejsce kontakt ciała z częścią pod napięciem, co komu po tym jaka była intencja?
I mówię o gwincie oprawki, a nie o oprawie. Oprawę to akurat żaden problem dotknąć przypadkiem. Mało to opraw co wiszą pół
A żebyś wiedział, że się da, i ludzie robią to dosyć często. Próbują po ciemku wymacać gdzie jest oprawka i wkładają.


@michcio: Ludzie zabijaja tez nozami a jakos nikt nie wpada na pomysla zeby zakazac nozy. Poza tym po to swiatlo ma wylacznik zeby z niego korzystac. Taka lodowka czy pralka nie ma wylacznika i caly czas jest wpieta pod prad. I ma czesci przewodzace dstepne do przypadkowego dotyku. I wlasnie
@gorzki99:

NIe widzialem jeszcze zasilacza do led z podlaczeniem pod bolec. Podonie jak ladowarki do telefonu itp. Po to jest urzadzenie w II klasie ze nie ma dostepnych czesci przewodzacych.


@gorzki99: Źle rozumiesz II klasę ochronności. Tam wcale nie musi być braku części przewodzących dostępnych. Odtwarzacz blu-ray czy lampka nocna może (i czesto ma) metalową obudowę, a więc przewodzącą, a mimo to jest urządzeniem II klasy. Jak to wytłumaczysz?

Powtarzam:
akiekolwiek przebicie na obudowę to zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego,


@michcio: Ale teraz zartujesz prawda?
jak na obudowie odlozy sie 50V (bo sie zmywarka, pralka spierdzieli i bedzie doziemienie) to nadproadowka wywali? Nie wywali. Wywali RCD.
Nadpradowka wywali przy pelnym zwarciu. Nie przy doziemieniu.

Rozumiem Twoje podejscie - dbajmy o ludzi bo ludzie to debile. Nie popieram go ale rozumiem.