Wpis z mikrobloga

Siema Mireczki,
Chciałbym zrobić dzieciakom następującą konfigurację:
- jeden serwer komputer na cały dom
- u dzieciaków w pokojach monitor pełniący rolę "terminala"
- dostęp do tego komputera według reguł dla każdego konta domenowego z osobna np. jadzia2005 może już oglądać YT ale wojtuś2010 ma blokadę na YT, ale zgodę na kurnik PL, czas siedzenia czy godziny także konfigurowalne

Czy ktoś coś takiego próbował kiedyś? Sam serwer czy monitor/terminal to pewnie z jakimś rasberry, który łączy się przez RDP i wyświetla na monitorze to połączenie bez możliwości minimalizacji.
Zastanawia mnie jednak czy na windowsie da się dla użytkowników ustalać czas zalogowania i automatyczne wylogowanie po jego przekroczeniu,
Co do dostępu do stron to pewnie stałe IP dla dzieciaka i filtry na routerze.

#komputery #siecikomputerowe #dzieci
  • 16
  • Odpowiedz
@J0g1: tak da radę to oarnąć tylko pytanie co z grami? wypadałoby mieć albo rtx 3080 wzwyż i wtedy dzielisz na wirtualki vgpu wróciło do konsumenckich grafik albo 2 grafiki
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@mati1990: dobre w sumie pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) zakładałem, że dostęp będzie naprzemienny :P ale rzeczywiście mogą chcieć grać razem w grę w sylwestra (,)
  • Odpowiedz
@J0g1: to albo coś pokroju rtx 3080 i lepszej, dzielisz ja na pół i masz 2 płynne streamy 1080p do 60fps albo jakieś 2 grafiki typu gtx 1050 bo raczej dzieciakom lepsze nie potrzebne. tylko czy warto pakować kasę żeby razem pograły kilka razy do roku to tu musisz odpowiedzieć sobie sam. bo to w sumie składanie 2 pecetów w jednej obudowie.
najlepiej proxmox, wrzucasz w harmonogram żeby wirtualki po
mati1990 - @J0g1: to albo coś pokroju rtx 3080 i lepszej, dzielisz ja na pół i masz 2...
  • Odpowiedz
z w harmonogram żeby wirtualki po jakimś czasie się wyłączały więc ponownie dzieciak się nie będzie miał do czego zalogować bo


@mati1990: To ja się podepnę pod pytanie. Mam dość mocarny sprzęt, moja kobieta ma słabego laptopa. Da się to jakoś ogarnąć pod windowsem po stronie mojego pc by ona mogła sobie zdalnie pograć?
  • Odpowiedz
@Sierran: jasne, stawiasz proxmoxa i robisz 2 wirtualki jedna gamingowa druga normalna. na każdej 2 konta i logujesz się w zależności od tego co chcesz robić, zdalnie pograć może przez moonlight
  • Odpowiedz
@mati1990: Właśnie tutaj chyba bym nie chciał proxmoxa bo format tymczasowo odpada (chyba że da się inaczej), zastanawiam się czy jakoś virtualbox'a by tego nie zrobił. Kurde ciężkie wylosowało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Sierran: to nie będzie takie łatwe ( ͡º ͜ʖ͡º)
dysk pod proxmoxa tylko klasy serwerowej najlepiej 2 sztuki nie w raidzie nie duże najtańsze np samsungi serii pm 256gb, skonfigurowany proxmox sklonowany clonezillą jak padnie jeden to zmieniasz bootowanie na drugi - unikniesz awarii obu systemów. wirtualki na oddzielnych dyskach.
tak to będzie rzeźbienie ale da się to zrobić w dobry sposób.
  • Odpowiedz
@J0g1: szkoda zachodu i kasy z tym setupem który opisałeś. skoro wspomniałeś o kontach domenowych to kup normalne komputery, podłącz do domeny i za pomocą GPO ograniczaj logowanie na podstawie harmonogramu, użytkownika, komputera
  • Odpowiedz
  • 0
@Rosh linus robił dużego kompa do grania w racku i wirtualki. A nie terminale. Monitory i myszki łączył po kablu lightning
  • Odpowiedz