Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (901)

Rosja
Naród Wielkiej Brytanii należy do „pokolenia przedwojennego”, które w razie potrzeby powinno być gotowe do prowadzenia wielkiej wojny z coraz bardziej agresywną Rosją. oświadczył szef brytyjskiego sztabu generalnego Patrick Sanders. Gen. Sir Patrick Sanders powiedział, że zwykli obywatele będą zmuszeni wzmocnić armię Wielkiej Brytanii, chociaż w wyjaśnieniach Ministerstwo Obrony stwierdziło, że nie wzywa do powrotu do poboru do wojska w czasie pokoju, który został zniesiony w 1960 r. Interwencja generała następuje w momencie, gdy liczebność armii spada do najniższego poziomu od ponad 300 lat oraz w obliczu ciągłych doniesień o napięciach między armią brytyjską a Ministerstwem Obrony w związku z przyszłymi wydatkami.
Źródło

Ukraina
Pierwsze polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe po długiej przerwie odbędą się w marcu. Według Tuska podczas wznowionych konsultacji poruszony zostanie m.in. temat rolnictwa. „Wracamy do tej praktyki. Kolejne tego typu spotkania odbędą się w Warszawie w drugiej połowie marca. To właśnie uzgodniliśmy wcześniej z Premierem i Prezydentem Ukrainy. Musimy się dobrze przygotować do tych rozmów. Ma to także związek z protestami rolników. Dla nas ważne jest, abyśmy wypracowali takie możliwości ze stroną ukraińską, aby naszym producentom i rolnikom nie zagrażała fala produktów z Ukrainy” – dodał.
Źródło

24 stycznia Rada Najwyższa Ukrainy nie wstrzymała Ministerstwa Obrony Narodowej projektu ustawy dotyczącej mobilizacji, rejestracji wojskowej i służby wojskowej. Rano część środków masowego przekazu podała informację, że Rada otrzymała już poprawiony projekt ustawy o mobilizacji. A jutro miał zostać zaprezentowany na grupie roboczej. Ponadto Rusłan Stefanczuk opowiedział o uwagach do przekazanego przez Radę rządowi projektu ustawy o „mobilizacji”. Należą do nich ograniczenie konstytucyjnych praw obywateli, pobór do wojska osób niepełnosprawnych III grupy, dopuszczalność „elektronicznego rozwiązywania problemów” rejestracji poborowych, a także szereg gwarancji socjalnych dla wojsko.
Źródło

Właściciele mieszkań zniszczonych w wyniku rosyjskiego ostrzału wydali już na naprawy ponad 1 miliard UAH. Jak podało ministerstwo, dotychczas większość tych środków przeznaczono na zakup materiałów budowlanych i okien. „Pieniądze w ramach programu pomocy finansowej państwa przeznaczone są na renowację i można je przeznaczyć wyłącznie na materiały budowlane i usługi remontowe. Swoje usługi oferuje ponad 2 tysiące przedsiębiorców branży budowlanej, większość z nich to mali i średni przedsiębiorcy Dla nich jest to szansa, aby stać się „widocznymi” i zapewnić swoje usługi tym, którzy ich teraz pilnie potrzebują” – stwierdziło ministerstwo. Warto zaznaczyć, że do programu „yeRecovery” przystąpiło już 2307 przedstawicieli biznesu. Spośród nich 296 (13%) to osoby prawne, 2011 (87%) to organizacje non-profit. W sumie o pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów wystąpiło ponad 69 tys. Ukraińców, a ponad 37 tys. już ją otrzymało.
Źródło

Białoruś
Według działaczy na rzecz praw człowieka z ośrodka Wiasna, we wtorek co najmniej 100 osób spośród krewnych więźniów politycznych i byłych więźniów politycznych spotkało się z prześladowaniami ze strony sił bezpieczeństwa. Niektórzy przyszli do domów, inni do pracy. Przeprowadzono rewizje, po których zabrano ludzi na przesłuchanie. Wielu zostało następnie zwolnionych pod warunkiem zachowania poufności lub ograniczeń w podróżowaniu. Część osób, które odwiedziły siły bezpieczeństwa, nie została zwolniona.
Źródło

Litwa
Szykuje się kolejny konflikt - Ponieważ Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) i Kancelaria Prezydenta pozostają w konflikcie w sprawie ambasadora w Polsce, w tym roku konieczne będzie osiągnięcie porozumienia w sprawie kolejnych dwunastu ambasadorów. Jednym z nich jest Deividas Matulionis, ambasador Litwy przy NATO, którego ministerstwo odwoła latem. Choć ministerstwo twierdzi, że odwołanie D. Matulionisa zostało skoordynowane z prezydentem, Kancelaria twierdzi inaczej.
Źródło

Łotwa
Jak to opisujemy od kilku dni, od momentu podpisania umowy o powstaniu Bałtyckiej Linii Obronnej, poszczególne kraje porozumienia, z różnym zaangażowaniem podchodzą do realizacji umowy. Niestety potwierdza to przypuszczenie, że zbudowanie linii obrony może być czasochłonne. Z dotąd opublikowanych materiałów wynika, że najlepiej do tego zadania przygotowana jest Estonia. Natomiast z kolei dla Łotwy, umowa może przedstawiać spory problem. Więcej w linku.
Źródło

Estonia
Wraki statków z obu wojen światowych zaśmiecają wody terytorialne Estonii i z biegiem czasu należy spodziewać się coraz większej liczby wycieków paliwa. Do tej pory państwo reagowało na przypadki zanieczyszczeń, ponieważ prace są złożone i kosztowne. Ivar Treffner, badacz z Estońskiego Muzeum Morskiego, powiedział, że dokładna liczba wraków na wodach Estonii nie jest znana.„To, co już ponownie przecieka, to wrak HMS Cassandra z I wojny światowej, który zatonął w pobliżu Saremy. Kiedy tam pojechaliśmy, znaleźliśmy pęcherzyki oleju unoszące się na powierzchnię, które po zmieszaniu z wodą zamieniły się w plamy oleju” – powiedział.
Źródło

Polecam:

Chiny stały się głównym partnerem gospodarczym Rosji pomagającym Kremlowi w obchodzeniu zachodnich sankcji, a dwustronne obroty handlowe osiągną w 2023 r. 225 miliardów dolarów. Dostawy przez Pekin komponentów podwójnego zastosowania i krytycznego sprzętu elektronicznego zwiększają możliwości Moskwy w zakresie produkcji obronnej. Chińskie banki odgrywają kluczową rolę we wspieraniu rosyjskiego systemu bankowego poprzez zwiększone inwestycje w juana.

Komentarz Ałły Hurskiej
Chiny stanowią gospodarcze koło ratunkowe dla Rosji objętej sankcjami

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja