Wpis z mikrobloga

Spójrz ponownie na tę kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma Naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii Naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Naszym pozom. Naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła.

Autor: Carl Sagan

#cytatywielkichludzi #kosmos #astronomia #przemyslenia #takaprawda
Atreyu - Spójrz ponownie na tę kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których k...

źródło: Pale-blue-dot-Image-credit-NASA-The-guiding-question-is-do-we-really-have-any

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • 0
@420_3: no z tymi czternastoma miliardami lat, to nie jest tak do końca pewne biorąc pod uwagę ostatnie odkrycia Webba

Ciekawszym jest to że jądra cięższych pierwiastków (cięższych od żelaza) które budują nasze ciała powstawać mogły tylko w jednych z najbardziej spektakularnych zjawisk we wszechświecie:

Ziemia powstała z mgławicy, czyli chmury pyłu i gazu międzygwiezdnego, z której ukształtowało się również słońce i inne planety układu słonecznego. Obecność żelaza i innych lżejszych
  • Odpowiedz
@Atreyu: halo, kolego, trochę się zagalopowałeś ;) Właśnie poniekąd napisałeś, że supernowe z naszego wszechświata wybuchły przed Wielkim Wybuchem, czyli powstaniem naszego wszechświata.

Wszechświat liczy sobie niecałe 14 miliardów lat, a to o czym piszesz dotyczy wieku Ziemi, czyli niecałych 4 miliardów lat.
Tak, pochodzimy z gwiazd. Wapń z naszych kości, czy żelazo we krwi to też resztki supernowych z bardzo daleka. Ale pewne inne dane Ci się pomieszały ;)
  • Odpowiedz
Naszym pozom


@Atreyu: o co chodzi z tymi pozami (tym razem chociaż dobrze napisane, bo w połowie przeklejanych cytatów jest "naszym pozą")
  • Odpowiedz
@Lefty:
Wszechświat cały czas się rozszerza, ale nie wpływa to na zmianę czasu jego istnienia - ok. 14 mld lat od Wielkiego Wybuchu, wg obecnej wiedzy.
Mikrofalowe promieniowanie tła, przesunięcie ku czerwieni, stała Hubble'a - to m.in. nasze pomoce w oszacowaniu wieku

"Zasięg naszego wzroku" to ROZMIAR widzialnego wszechświata i jego promień szacuje się na 46 mld lat ŚWIETLNYCH. Zasięg ten będzie się zwiększał w miarę docierania do nas światła z
  • Odpowiedz
@420_3 ja mam oba, ale zamiast sojaka jest bardziej ten

Bycie takim "nic nieznaczącym" pyłkiem oznacza też, że nieważne jak źle/dobrze mi pójdzie w życie, to ostatecznie bez znaczenia, więc nie muszę się przejmować. Mogę za to podziwiać rzeczy i procesy niewyobrażalnie większe ode mnie, co napawa mnie zachwytem. Lubię przebywać w otoczeniu rzeczy większych ode mnie, wielka otwarta przestrzeń, duży pagórek, ogromne drzewo, ocean itp.

Szkoda tylko że tak dużo zdarzeń
SzczkekoSzczulki - @4203 ja mam oba, ale zamiast sojaka jest bardziej ten

Bycie taki...

źródło: temp_file1012416417298777929

Pobierz
  • Odpowiedz
@j557: Z tego co widzę to może chodzić o słowo "posturing", które nie ma chyba odpowiednika mającego dokładnie takie same znaczenie w języku polskim.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe,


behaviour or speech that is intended to attract attention and interest, or to make people believe something that is not true:

https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/posturing
  • Odpowiedz