Wpis z mikrobloga

Proszę o poradę w temacie zautomatyzowania wiatraka w kanale wentylacyjnym w łazience.

Aktualnie w łazience starego mieszkania czasami włączam wiatrak który wyciąga nadmiar wilgoci, czyli np. na czas pracy suszarki - wentylacji grawitacyjnej prawie nie ma i był problem. Rozwiązałem to tak, że wiatrak jest wpięty do gniazdka przez programator czasowy, 1 ręczny klik - 15 min działania wiatraka, 2 kliki - 30 min, 3 kliki - godzina, i tak dalej jak na załączonym zdjęciu. Trochę upierdliwe ale przyzwyczailiśmy się.

Niedługo wykończenie nowego domu i przeprowadzka. Planuję tam w przyszłości pokombinować w domu z automatyzmami opartymi na jakimś smart home, kiedyś wstępnie zainteresowałem się centralką ze standardem tuya ale póki co nie znam się i raczej nie mam czasu się z tego doktoryzować. Teraz przed robieniem ścian chce się zabezpieczy/przygotować gdyby w nowym mieszkaniu też był problem z wentylacją grawitacyjną. Czy macie pomysł jak to rozwiązać? Czy pociągnąć tam do kanału wentylacyjnego zasilanie z gniazdka? I co dalej? Popularne rozwiązanie czyli podłączanie tego pod światło chyba jest bez sensu bo suszarka chodzi prawie codziennie, to na marne by się świeciło światło.
Może są jakieś mądre rozwiązania które mógłbym np. zaprogramować jak programator w starym domu? Może jakiś mądry przycisk który by aktywował wiatrak na określony czas zależnie od liczby kliknięć i wyłączał po przytrzymaniu? Albo włączanie zależnie od wskazań z czujnika wilgotności, tylko w godzinach dziennych. Zupełnie nie wiem jak się za to zabrać ani co jest dostępne na rynku, chętnie posłucham Waszych propozycji i przemyśleń.

#smarthome #automatykadomowa #inteligentnydom #elektronika
qaqa - Proszę o poradę w temacie zautomatyzowania wiatraka w kanale wentylacyjnym w ł...

źródło: x

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@qaqa czujnik wilgotnosci, przekaznik, wifi lub zigbee. Prosty warunek, jesli wilgotnosc wieksza niz x wlacz wentylator. Nawet zwyklym smart gniazdkiem by sie dalo to zrobic
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@xyz_xyz: Gniazdko średnio, chyba bez sensu robić dodatkowe gniazdko w łazience specjalnie po to.
W tym wypadku kabel z zasilaniem poprowadzony pod tynkiem do kanału wentylacyjnego, i jakie urządzenie miało by się tam znaleźć w kanale przed samym wiatrakiem ?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@xyz_xyz: I mówisz że zaprogramuje to w taki sposób żeby włączało się przy wysokiej wilgotności z czujnika X, ale tylko w godzinach np 9-21 ? W tuya też są takie opcje programowania? To standard?

@wypokowy_expert specjalnie zamontowałem bez czujnika wilgotności żeby mi nie szumiał całą noc tylko wtedy kiedy chce.
  • Odpowiedz
@qaqa: jeśli to ma tylko sterować wentylatorem, to kup coś takiego, doinstaluj pod wiatrakiem i masz 3w1: wyzwalanie od wilgotności, od czujki ruchu i od fotokomórki łapiącej fakt zapalenia światła w łazience.

https://vents-group.pl/oferta/wentylacja-domowa/akcesoria-do-wentylatorow/bu-1-60

A jeśli chcesz się bawić w domową automatykę, to rozwiązań może być pincet, zależnie od tego, jaką tą automatykę będziesz miał w domu, więc teraz nawet ciężko coś doradzić.
  • Odpowiedz
czyli np. na czas pracy suszarki


@qaqa: Suszarka bębnowa powinna zbierać kondensat, jak zauważalnie rośnie przez nią wilgotność to coś jest nie tak. Co do reszty jak wspomniano trzeba się zdecydować czy chcesz mieć wentylację mechaniczną i wtedy trzeba to zrobić globalnie a nie jeden wiatrak w łazience czy dobrze wyregulowaną grawitacyjną i wtedy nie kombinować z wymuszaniem obiegu w jednym punkcie bo odwrócisz ciąg we wszystkich pozostałych. Jeszcze na pstryczek
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Jarek_P: spoko to jest, rozważę jako samodzielny element po za mądrym domem

@xyz_xyz super to wygląda, ale będzie zabawy :)
W jakim to masz systemie? Pewnie to są standardowe procedury i każdy to ma?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@dran2:
Napisałem że suszarka daje wilgoć, ale nie tylko ona ją daje.

Rzeczywistość jest taka że to nie #!$%@?ństwo tylko ratowanie siebie bo cały pion ma wiatraki w łazienkach, i ja też byłem do tego wiatraka zmuszony bo czułem jak sąsiad na dole gotował. Zapewne stąd były problemy, obawiam się że w nowym bloku może być podobnie, każdy montuje te wiatraki i ma wywalone. U siebie w starym mieszkaniu w każdej
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@xyz_xyz: Jak kiedyś się rozeznawałem to wyszło na tuya, nie wiem jak aktualnie ale wtedy wydawała mi się najbardziej opłacalna w stosunku do możliwości i liczby współpracujących urządzeń. Nadal w czołówce?
  • Odpowiedz
@qaqa nie znam innych ekosystemow. Tuya jest ok ale trzeba szukac ocen elementow/ czujnikow bo chinczyki robia sporo badziewia co dziala roznie. Mowiac o standardzie polaczenia mialem na mysli czy wifi czy zigbee ale to juz musisz doczytac w necie bo sporo pisania :)
  • Odpowiedz
@qaqa: ja mam zamontowane bezprzewodowe czujniki xiaomi aqara i one sterują mi ogrzewaniem i załączaniem rekuperacji wtedy jak ktoś bierze prysznic dodatkowo mam zamontowane czujniki załączenia okapu aby wyciągać z kuchni
  • Odpowiedz