Wpis z mikrobloga

siema mirasy
znalazłem płytę asrocka z wbudowanym n100 https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-n100m-13116139/ co wydaje się dobra baza pod wydajnego (i energooszczędnego) nasa.
natomiast płyta ma 3 wyjścia na dyski (2 sata 1 m2), a chciałbym to rozszerzyć do 4, zęby tam raida 10 zrobić.
niestety nie umiem przeliczyć linii pci do sata i ile ma wolnych. łącznie według arc intela procesor posiada 9 linii, natomiast chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem.

poszukuję też jakiejś kompaktowej, w miarę dobrze wentylowanej budy (hałas nie jest problemem w tym przypadku, także w miarę budżetowo) i zasilacza do zestawu
z góry dzięki!
#homelab #informatica #it #komputery #serwery #nas
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@L3gion
no ale nie da mi takiej wydajnosci - tam docelowo beda staly wszelakie dockery i inne zabawki, ktore troche mocy potrzebuja
nastomiast celerony z 6w tdp to widze 1.1ghz maja, a takiego 35W nie chce 24/7/365 trzymac
@jurek-gagarin
dzieki, o to mi chodzilo
a jakis kompaktowy zasilacz z tymi 200w+- i 4 zlaczami sata?
  • Odpowiedz
a takiego 35W nie chce 24/7/365 trzymac


@xmoneke: Nie wiesz jak działają procesory, prawda? Mam 8 rdzeniowy Ryzen z TDP jakieś 45W który przy normalnym obciążeniu zjada jakieś 8-10W.
  • Odpowiedz
  • 0
@jurek-gagarin dzięki bardzo
a kojarzysz jakąś z bardziej miniaturowych - ew. może są jakies obudowy, żeby w szafie rack zawiesić? bo mam jakiegoś starego silentium pc z goldem, ale on ma 550w i też nie wiem jak taki "duży" na te potrzeby zasilacz sam pożera W (w zamyśle mocno energooszczędnego mini serwera

@L3gion no to mi wytłumacz, jaki wpływ ma zużycie CPU na TDP, bo jestem ciekaw.
  • Odpowiedz
a kojarzysz jakąś z bardziej miniaturowych


@xmoneke: Ogolnie idziesz w matx - nie majac z tego zbytnio korzysci dla ktorych sie idzie w matx przy tego typu buildach - czyli wiecej portów, miejsce na wiecej ram, lepszy cpu etc.. Wariant plyty która wybrales wystepuje tez w formacie itx - i jesli jedyne co potrzebujesz wpiac to adapter sata, to moze warto pomyslec o takim kierunku, + jonsbo n2 + zasilacz
  • Odpowiedz
  • 0
w weekend jadę po szafę 12U
będę miał router, switch, patchpanel no i zostaje trochę miejsca na ewentualny serwerek - ale wydawać 400zł, żeby tylko to upchnąć do szafy - chyba nie ma sensu. może też stać obok szafy - z tego co widzę, wyjdzie taniej + zasilacz już mam do normalnej budy a i w racku będzie lepszy przepływ powietrza.

no cóż, rozwiałeś wszelkie wątpliwości - dzięki raz jeszcze :)
  • Odpowiedz