Wpis z mikrobloga

Komputer kupiony, czekam na kuriera. To tym czasem trzeba wybrać jakiś monitor. Moje wymagania 27" i głośniki (spokojnie, to tylko do powiadomień, normalnie używam słuchawek). Jakie ma znaczenie rozdzielczość? Bo są monitory głównie z dwoma: 1920x1080 i 2560x1440. Jakie to będzie miało znaczenie? Z większej można sobie zmienić na mniejszą?
Matryca IPS czy VA?
Monitor do internetu i pracy biurowej. Jakaś gra to tylko od święta i z sentymentu. Youtube też niewiele, a do netflixa mam telewizor. Jedyna specyficzna rzecz to, że będzie używany czasem przez 16h na dobę, a potem na noc zostanie tylko wygaszony, bez wyłączania.
Komputer to AMD Ryzen 5 5600G + ASUS PRIME B550M-A/CSM + 32gb ram, bez dedykowanej karty graficznej.
Budżet powiedzmy mogę dać te 1k z jakimś hakiem.
Samemu sobie przeglądałem to sensownie w mojej ocenie wypada ASUS TUF Gaming VG27AQA1A (VA, 2560x1440, 170Hz, 1 ms, HDR, głośniki, a cena poniżej 1100zł).
#pcmasterrace #komputery #pc #monitory #monitor #asus
  • 26
  • Odpowiedz
@Vadzior: OLED gang, nie Twój budżet niestety xD
Zdania dobrego nie mam odnośnie obydwu tych technologii ale generalnie to polecam rtings i szukać tam takiego jaki Ci odpowiada.
Jedno na pewno powiem, HDR w monitorach to jest guwno a nie HDR, jak masz jasność 300-400cd to jest za mało na pełnoprawny HDR (stare oled tv mają 700 przy czym uchodzą za relatywnie ciemne ale nadrabiają kontrastem absolutnym, IPS czy VA
  • Odpowiedz
  • 0
@speedygonzales1: Ten dell na xkomie też jest przeznaczony do gamingu według nich xd
Ok. A czym w praktyce ten dell się różni od tego Asusowego gamingowego gówna? Bo kosztują co do złotówki tyle samo (xkom), ale Asus ma "lepsze cyferki":
Asus 170/144 Hz - Dell 75Hz
Asus 1 ms - Dell 4 ms
Asus 3000:1 - Dell 1000:1
Asus ma
  • Odpowiedz
@Vadzior: Dell ma też lepszy support, ponoć czołówka w Polsce. Asus na pewno wypada lepiej jeżeli chodzi o odświeżanie, w grach ma to znaczenie ale ponoć i podczas normalnego użytkowania - oczy mniej się męczą. Stałem przed takim samym wyborem jak ty i ostatecznie wybrałem tego Della, a też chciałem brać jakiegoś LG gamingowego. Oprócz tego różnice są tak kosmetyczne przy tych dwóch monitorach że w zasadzie brałbym ten który
  • Odpowiedz
  • 0
@speedygonzales1: Ok. Rozumiem. Znalazłem jeszcze iiyama XUB2792QSU-B6. Na IPS. Ma też pełną regulację 100Hz, 0,4 ms, 1 300:1. Oczywiście 2560x1440. No i jest tańszy.
Support to też w sumie rzecz obojętna w przypadku monitora. Czy naprawa gwarancyjna potrwa tydzień, czy dwa to nie robi aż takiej różnicy. W sumie to chyba nigdy w swoim życiu niczego nie oddawałem na gwarancję.

A te odświeżanie to chyba można zniżyć w ustawieniach monitora.
  • Odpowiedz