Wpis z mikrobloga

Komputer kupiony, czekam na kuriera. To tym czasem trzeba wybrać jakiś monitor. Moje wymagania 27" i głośniki (spokojnie, to tylko do powiadomień, normalnie używam słuchawek). Jakie ma znaczenie rozdzielczość? Bo są monitory głównie z dwoma: 1920x1080 i 2560x1440. Jakie to będzie miało znaczenie? Z większej można sobie zmienić na mniejszą?
Matryca IPS czy VA?
Monitor do internetu i pracy biurowej. Jakaś gra to tylko od święta i z sentymentu. Youtube też niewiele, a do netflixa mam telewizor. Jedyna specyficzna rzecz to, że będzie używany czasem przez 16h na dobę, a potem na noc zostanie tylko wygaszony, bez wyłączania.
Komputer to AMD Ryzen 5 5600G + ASUS PRIME B550M-A/CSM + 32gb ram, bez dedykowanej karty graficznej.
Budżet powiedzmy mogę dać te 1k z jakimś hakiem.
Samemu sobie przeglądałem to sensownie w mojej ocenie wypada ASUS TUF Gaming VG27AQA1A (VA, 2560x1440, 170Hz, 1 ms, HDR, głośniki, a cena poniżej 1100zł).
#pcmasterrace #komputery #pc #monitory #monitor #asus
  • 26
@Vadzior: Tylko VA.
VA:
-lepszy kontrast
-bardziej 'vivid' kolory. Na IPSie są bliższe rzeczywistości (choć to też zależy), ale to wcale nie oznacza że będą ładniejsze - tzn. mimo że są bardziej realistyczne, to wolimy takie prześwietlone jak na VA.

1 ms

Gray-To-Gray ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czas reakcji to w sporej części marketing i to się różni w zależności na jaki kolor/jasność zmienia się piksel.
IPS
  • 1
@MakaronowyStwor: No jak też czytałem o VA, że chyba lepiej dla mnie to będzie wybrać. A co sądzisz o tym asusie? Przeraża mnie dopisek "gaming" jak nie zamierzam grać w gry xD ale parametry w cenie ok. tysiaka to ma dość dobre z tego co wygrzebałem sobie. No ale to może być tylko marketing tak jak napisałeś.
  • 0
@MakaronowyStwor: Ten link co podałeś to inny model. Ma zupełnie inną postawę i oni na tej stronie piszą o IPS. Recenzji tego modelu co ja wybrałem na tej stronie nie znalazłem.
Czy Asus z kontrastem 3000:1 daje radę?
  • 0
@MakaronowyStwor: No i super. Tak jak porównywałem tylko cyferki to ten Asus wypadał najlepiej w kasie ok. 1tys. No i VA. Choć sam w sobie ma mało ocen w polskich sklepach.
A co powiesz o tej rozdzielczości i braku karty graficznej? Bo ktoś tu się przyczepił wyżej, a ja serio nie wiem czy płyta obsłuży taką rozdzielczość czy o co chodzi.
  • 0
@GeDox: Nie, nie gram w gry.
Po prostu ten Asus pod względem parametrów wypada dobrze w porównaniu do jakiś AOCów czy Iiyama po 800-900zł. 2-3 stówki więcej, a z 70Hz i kontrastu 1000:1, robi się 170Hz i kontrast 3000:1 (na przykładzie porównania do iiyama XU2792QSU-B1). Bardziej mi chodzi czy nie będzie to mi jakoś przeszkadzać i będzie to wgl działać z tym komputerem.
Asus też wyglądowo bije sporo monitorów - cieniutkie