Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi, bo teraz zgłupiałem podczas pewnej rozkminy, a musiałbym sięgnąć postaw i rozkładać na czynniki pierwsze materiał z podręczników do fizyki ze szkoły średniej, która kończyłem pierdylion lat temu, a pytanie jest pewnie banalne dla wielu. Jeżeli w kole rowerowym podczas obrotu końcówka szprychy tuż przy piaście obraca się wokół osi koła wolniej niż koniec szprychy przy obręczy, to gdyby przystawić w oba miejsca liczniki obrotów, to czy pokazywałyby one tę samą liczbę obrotów w ciągu minuty kręcenia kołem, czy inną? Chłopski rozum podpowiada, że tą samą, ale dlaczego?
#fizyka #kinetyka #pytanie #pytaniedoeksperta #nauka #inzynieria
  • 5
  • Odpowiedz
@niecodziennyszczon: ta sama liczba obrotów. Tylko część wewnętrzna (przy piaście) ma do pokonania krótszą trasę do pełnego obrotu, niż część zewnętrzna (przy obręczy).
Zamień koło rowerowe na zegar, a szprychy na wskazówki zegara. Początek wskazówki i koniec wskazówki zawsze wskazują tę samą godzinę.
  • Odpowiedz
@WpiszSwojLogin: Aaa, prędkość kątowa, kurcze coś było. A w jakim przypadku prędkość kątowa byłaby inna? Jakby koło napierdzielało na boki?
Czyli w sumie gdybym przystawił w te dwa miejsca dwa prędkościomierze to skazywałby inną prędkość, ale już dwa obrotomierze tuż obok wskazałby taką samą liczbę obrotów.
@framugabezdrzwi: No tak zegarek, nie pomyślałem.
  • Odpowiedz