Wpis z mikrobloga

Seryjny zabójca - Wampir z Zagłębia (być może Zdzisław Marchwicki)

Wampir z Zagłębia działał w latach 1964 – 1970, dokonując morderstw w Katowicach, Czeladzi, Sosnowcu, Będzinie, Siemianowicach Śląskich i w okolicach tych miejscowości. Łącznie oskarża się go o aż 21 napaści, z których 15 zakończyło się zabójstwem. Na ofiary wybierał wyłącznie kobiety – śledził je, a następnie w miejscu odosobnienia uderzał w głowę od tyłu tępym narzędziem.

Jego ofiary nosiły na sobie ślady działań seksualnych, choć nigdy nie dochodziło do penetracji. Jednej z ofiar wyciął fragment wzgórka łonowego.

Komunistyczna prasa nie informowała opinii publicznej o kolejnych przypadkach zabójstw i napaści. W czasie rządów komunistycznych w opinii publicznej „nic złego się nie działo”. Zabójca mógł więc działać coraz pewniej i dokonywać kolejnych zbrodni. Dopiero w 1966 r. jedenasta ofiara śmiertelna spowodowała, że sprawa Wampira z Zagłębia nabrała tempa. Tą ofiarą była 18-letnia Jolanta Gierek, bratanica Edwarda Gierka, który był wtedy pierwszym sekretarzem KW PZPR.

Pomimo błyskawicznego wszczęcia wszelkich działań w celu zatrzymania Wampira z Zagłębia, ten działał jeszcze do 1970 r., zabijając 4 kolejne osoby.

W 1927 r. aresztowano Zdzisława Marchwickiego, którego obciążono zarzutami za wszystkie ze zbrodni przypisywanych do Wampira z Zagłębia. Marchwicki nie przyznał się do winy, a proces był jedynie poszlakowy. Sprawa ze względu na ówczesny ustrój budzi do dziś wiele kontrowersji i bierze się pod uwagę scenariusz, w którym Marchwicki został jedynie kozłem ofiarnym, ponieważ funkcjonariusze zabiegali o to, żeby zadowolić pierwszego sekretarza „przynosząc mu głowę” osoby odpowiedzialnej za śmierć jego bratanicy. Marchwicki został stracony w Katowicach 26 kwietnia 1977.

Od tamtej pory pojawiło się kilka materiałów dokumentalnych starających się wykazać, że proces był jedynie pokazowy, a Marchwicki nie był winny.

---
Właśnie uruchomiłem nową serię moich wpisów - wszystko o polskich seryjnych zabójcach. Dziś wrzuciłem pierwszą serię 3. artykułów do wykopania tutaj - klik.

Dzięki za wsparcie :)

---

#prl #historiapolski #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #polska
iskra-piotr - Seryjny zabójca - Wampir z Zagłębia (być może Zdzisław Marchwicki)

Wam...

źródło: seryjni zabojcy - 08 - Wampir z Zaglebia

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz