Wpis z mikrobloga

@Vukosky123: w czerwcu chyba ma wejść w życie zastrzeżenie PESEL na mobywatelu, więc trochę to utrudni proceder. Póki masz zastrzeżony PESEL teoretycznie nie możesz podpisać nowej umowy kredytowej, banki mają to niby sprawdzać. Możesz już swój PESEL zastrzec już teraz, ale nie ma to mocy prawnej póki co.

a tak na teraz pozostają alerty BIK, które ostrzegą o ewentualnych nowych umowach kredytowych i szybkie reagowanie w razie alertu.
@Vukosky123: Teoretycznie tyle już wystarczy, zwłaszcza gdy jest połączenie PESEL + numer dowodu. Zresztą taka kombinacja danych pozwala już nawet w teorii założyć na ciebie firmę i narobić gnoju. Właśnie pół roku temu padłem ofiarą oszustwa internetowego, jak się potem okazało, "firma" która mnie nacięła była założona na skradzionych danych typa, który już siedział w zakładzie karnym (ciekawe kto ma dostęp do danych więźniów, hmmm). Notabene wczoraj była u mnie policja
@Vukosky123: W teorii nie wystarczy bo osoba udzielająca chwilówek ma obowiązek zweryfikować czy osoba biorąca kredyt to rzeczywiście ty, a sprawdza się to do okazania dowodu i porównania zdjęcia z tym jak wygląda osoba biorąca chwilówkę.
Ale w 3 min przychodzi mi do głowy kilka sposób jak to ominąć.
@Vukosky123 nie można bez wiedzy udzielającego pożyczkę. Czyt. Jak ktoś ma swoich ludzi w parabanku to taka pożyczka przejdzie bo jakiś pośrednik się podpisze ze widział dowód (chociaż go nie widział).

Także jakby taki Janusz z ulicy poszedł do banku to tam na pewno nie przejdzie ale w providentach i bocianach jak pracująca tam Grażynka przepuści wniosek na gębę no to się uda. Tyle że Grażynka bierze za to karną odpowiedzialność i
@gchmurka

@Vukosky123: W teorii nie wystarczy bo osoba udzielająca chwilówek ma obowiązek zweryfikować czy osoba biorąca kredyt to rzeczywiście ty, a sprawdza się to do okazania dowodu i porównania zdjęcia z tym jak wygląda osoba biorąca chwilówkę.

Ale w 3 min przychodzi mi do głowy kilka sposób jak to ominąć.

No albo potwierdzenie przez wykonanie przelewu z twojego konta bankowego. Tego też nie ominiesz.
No a założenie konta bankowego to znowu
@Vukosky123: Tylko sąd, dlatego najlepiej mieć konto w e-sad (masz pewność, że pozew przed komornikiem nie pójdzie na podany przez oszusta adres tylko dostaniesz go też na maila którego masz przypisany w e-sad), powiadomienie bik, zablokowany pesel.
Dlatego trzeba robić wszystko aby komornik nie siadł, bo jak siądzie to odkręcanie aby odzyskać pieniądze jest czasochłonne i frustrujące (sprawa w sądzie + odzyskiwanie pieniędzy).
@hiperchimera: proaktywnie, z ciekawości. Z racji tego, że takie dane są podawane w wielu miejscach to zacząłem się zastanawiać nad tym głębiej. Wychodzi na to, że ten system pożyczkowy to śmiech na sali. W wielu miejscach podaje się swój pesel, nr dowodu, to nie są jakieś mega tajne dane tak na prawdę. Zacząłem się zastanawiać jak się maksymalnie na takie coś zabezpieczyć.
"Wychodzi na to, że ten system pożyczkowy to śmiech na sali."
Niestety tak. Muł i wodorosty. A najgorsze, że to "pożyczkobiorca" ma udowodnić ze jej nie zaciągnął a nie bank weryfikować wnioski o kredyt.

"W wielu miejscach podaje się swój pesel, nr dowodu, to nie są jakieś mega tajne dane tak na prawdę"
Ogólnie PESEL powinien stracić już dawno status danej tajnej, bo za dużo instytucji z niego korzysta.