Wpis z mikrobloga

Hej, kilka dni temu zakupiłem Sony A7 III. Chciałbym dokupić do niego jeden w miarę uniwersalny obiektyw do fotografii górskiej/krajobrazowej oraz okazyjnie sportowej - TYLKO motocykle na winklach. Celuję w Sigmę 24-70 f 2.8, Tamron 28-75 f 2.8 oraz Samyang 24-70 f 2.8. Z drugiej strony w góry dobra też była by stałka np. Sony 50 f 1.8 - bardzo tani obiektyw, ale przez wielu polecany. W aparacie mam możliwość zmiany na matrycę APS-C, więc zakres ogniskowej zawsze mogę zwiększyć 1.5x. Ktoś korzystał lub poleca coś innego?
#fotografia #motocykle #gory
  • 22
@lukasz67 samyang na starcie jest najgorszy z całego towarzystwa. Niestety mam starą wersję Tamrona, a Sigmy w ręku nie miałem więc nie doradzę. Natomiast to czy 24 czy 28 - na korzyść 24 na poczatku, bo robi różnicę. Mając Tamrona i 28 na początku, widzę różnicę jak zmieniłem na obiektyw mający 24 na początku. Tylko czy 24/28 to nie za wąsko do krajobrazu?
I na koniec dodam, że 50 jest zawsze fajna,
  • 0
@ruffio: Staram się po prostu znaleźć jakiś złoty środek. Często jeżdżę w Tatry i to by było główne przeznaczenie. Na jednej grupie dużo osób polecało mi Sigmę i Tamrona, które wyżej wymieniłem, jeden dosyć znany fotograf górski odpisał mi że używa tylko stałki 50 mm i nie zamieni jej na nic innego. Stałki 50 [mm] idzie zakupić w dobrej cenie np. wyżej wspomnianego Sony 50 1.8 lub Samyang 45 1.8 na
@lukasz67 ja zrobiłbym test. Wziąłbym tego kita w góry i zobaczył na jakich ogniskowych robię zdjęcia, a potem dokonał wyboru. Skoro kupiłeś kilka dni temu to nie pojechałeś jeszcze w góry i nie wiesz tak naprawdę jakie kadry będziesz robić. Obstawiam że szeroki kadr i coś w okolicach 50 mm, ale to tylko moje przypuszczenia. Nowe graty zdążysz jeszcze kupić. Ja obstawiam Sigme ze względu na 24 na początku i 50 bo
@lukasz67: kto co lubi. Kupować stałkę 50 mm z powodu niskiej f-ki? Przecież nie chcesz portretów strzelać. Ja zawsze miałem 2 skrajności - albo potrzeba szerokości, żeby zrobić pewne ujęcia przed sobą (18-20mm) albo bardzo często trzeba coś zbliżyć na 70-100-130, jak to w Tatrach itp. Z 50 mm musiałbym kadrować na tele i składać na szerokości. Jakie zalety 1.8? W fotografii krajobrazu szukasz sweet spota obiektywu i domykasz do niego.
  • 0
@Jare_K: Dziękuję. Czyli zbierając wszelkie informacje z różnych źródeł do kupy potrzebuję któregoś obiektywu z ogniskowych 20-80 [mm]. Najlepszy stosunek ceny do jakości itp ma nowa wersja Tamrona 28-75 [mm] 2.8, G2, więc chyba w tym kierunku pójdę ;)