Wpis z mikrobloga

Zastanawiałem się, które średnioterminowe obligacje bardziej mi się teraz opłacają, COI czy TOS, bo w lutym kończą mi się czterolatki i będę zamieniał. Policzyłem ile średnio musiałaby wynieść inflacja w lutym 2025 i 2026 żeby COI miało przewagę nad TOS w ciągu pierwszych trzech lat (bez belki).

TOS = 1.065 ** 3 = 1.207949625
COI (drugi i trzeci rok) = sqrt(TOS / 1.07) = 1.0625087685179686
Inflacja graniczna = COI - 0.0125 = 1.0500087685179686

Wniosek: przy TOS oprocentowanych 6.5% oraz COI 7% w pierwszym roku oraz inflacja + 1,25% marży w kolejnych latach, średnia inflacja w drugim i trzecim roku oszczędzania musiałaby wynosić 5% z dokładnością powyżej jednej tysięcznej procenta żeby COI dały lepszy zwrot z inwestycji niż TOS w ciągu pierwszych trzech lat.

Dokładność tego wyniku mnie zaskoczyła, więc wrzucam w ramach matematycznej ciekawostki. :)

Jak myślicie, jakie są szanse że średnio inflacja będzie powyżej 5% w 2024 i 2025? Bo mi się wydaje, że małe.
#obligacje #inwestycje #inflacja #oszczedzanie
  • 4
  • Odpowiedz
@CamelCase COI nie ma kapitalizacji odsetek, nie brałbym ich pod uwagę. rozważyłbym w to miejsce EDO, bo po kilku latach wychodzi korzystniej dzięki kapitalizacji. nawet jeśli zamierzasz zakończyć oszczędzanie wcześniej
  • Odpowiedz
  • 0
@powodzenia: EDO zamierzam kupować w ramach tego nowego IKZE Obligacje i jak najbardziej się zgadam, ale tutaj to jest moja poduszka bezpieczeństwa - nie planuję niczego, ale w każdej chwili chcę mieć opcję sprzedaży części lub całości bez bólu dupy, który spowodowałaby opłata 2 PLN za przedterminowy wykup w przypadku EDO. Dlatego raczej kupię TOS, a jeśli doczekam do wykupu, to już tym razem nie zroluję tylko użyję tych pieniędzy
  • Odpowiedz