Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #energetyka #elektryka #elektronika

NOWOCZESNE ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

NIE BĘDZIE W TYM PRZESADY JEŻELI NAPISZĘ, ŻE DIODA LED TO DRUT WOLFRAMOWY O NIECO INNEJ CHARAKTERYSTYCE, PRODUKUJĄCY WIĘCEJ FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH W ZAKRESIE WIDZIALNYM NIŻ W ZAKRESIE PODCZERWONYM.
DIODY LED DUŻEJ MOCY WYMAGAJĄ CHŁODZENIA W POSTACI RADIATORA (PÓŁPRZEWODNIKI SĄ WRAŻLIWE NA WYSOKIE TEMPERATURY). RADIATOR ODPROWADZA CZĘŚĆ PROMIENIOWANIA PODCZERWONEGO, UWALNIAJĄC JE DO OTOCZENIA ZAPOBIEGAJĄC PRZY TYM PRZEGRZANIU DIODY. DIODY PRODUKUJĄCE DUŻO CIEPŁA I WYMAGAJĄCE CHŁODZENIA I TAK SZYBKO PADAJĄ. "ŻARÓWKA" LED PRZEWAŻNIE NIE JEST W STANIE WYTRZYMAĆ ROKU (SIC!), BO ELEMENTY PÓŁPRZEWODNIKOWE (MOSTEK, REGULATOR I SAME DIODY ŚWIECĄCE) PRACUJĄ W NIEKORZYSTNYCH WARUNKCHA TEMPERATUROWYCH (ELEMENTY SĄ PRZECIĄŻONE, A PODCZAS PRODUKCJI ŚWIATŁA PRODUKUJĄ ZA DUŻO PROMIENIOWANIA PODCZERWONEGO, KTÓRE JE NISZCZY). WINNE TEMU SĄ WYMIARY I UTRUDNIAJĄCA ODDAWANIE CIEPŁA OBUDOWA. LAMPA LED WYMAGA WIERCENIA OTWORÓW W SUFICE, WIĘC TO DUŻO ZABAWY, A LAMPA TEŻ MOŻE SIĘ ZEPSUĆ. NADAL WYMIANA "ŻARÓWKI" LED CO PÓŁ ROKU WYPADA POD TYM WZGLĘDEM NIECO LEPIEJ MONTOWANIE NOWEJ LAMPY CO 2 DO 5 LAT (GORZEJ JEŚLI LAMPA NIE WYTRZYMA PÓŁ ROKU, A KUPOWAŁEŚ JĄ W MARKECIE BUDOWLANYM ODDALONYM O 8 KM OD TWOJEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA).
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #energetyka #elektryka #elektronika

NOWOCZESNE ...

źródło: 14b9ca07c81ca9524eab92055d884b25265d14f95cdd6eb03417a94293552070

Pobierz
  • 27
@tojestmultikonto e tam, ja mam philipsa żarówki LED i już 4 lata działają, w innym miejscu mam naświetlacz Kanlux i działa każdej nocy non stop już od trzech lat. Fakt że trzeba dobrze trafić z produktem ale jeśli jest dobrze zaprojektowany to potrafi działać długo.
@tojestmultikonto: Wynika z tego że problem LEDów wynika z kształtu klasycznej żarówki z gwintem, który nie przewiduje miejsca na radiator i odprowadzania ciepłego powietrza.
Ciekawe czy LED w oprawie na suficie, będzie mniej żywotny od Leda bez oprawy w przewiewnym miejscu.
Wynika z tego że problem LEDów wynika z kształtu klasycznej żarówki z gwintem, który nie przewiduje miejsca na radiator i odprowadzania ciepłego powietrza.


@ZikMiak: To nonsens. Wszystkie żarówki z diodami mają radiatory zatopione w obudowach. Jedynym wyjątkiem są tu "żarówki Edisona", bo tak to nazywają. Wygląda jak klasyczna żarówka, a elektronikę ma w gwincie. Wszystkie inne elektronikę mają trochę wyżej, w przestrzeni otoczonej przez radiator (takie żarówki świecą trochę inaczej i
tojestmultikonto - >Wynika z tego że problem LEDów wynika z kształtu klasycznej żarów...

źródło: p-eko-light-zarowka-filamentowa-led-9w-a60-e27-4000k

Pobierz
@tojestmultikonto:

DIODA LED TO DRUT WOLFRAMOWY O NIECO INNEJ CHARAKTERYSTYCE,

Jaki wolfram? To są dwa różne sposoby emitowania światła.

"ŻARÓWKA" LED PRZEWAŻNIE NIE JEST W STANIE WYTRZYMAĆ ROKU (SIC!), BO ELEMENTY PÓŁPRZEWODNIKOWE (MOSTEK, REGULATOR I SAME DIODY ŚWIECĄCE) PRACUJĄ W NIEKORZYSTNYCH WARUNKCHA TEMPERATUROWYCH (ELEMENTY SĄ PRZECIĄŻONE, A PODCZAS PRODUKCJI ŚWIATŁA PRODUKUJĄ ZA DUŻO PROMIENIOWANIA PODCZERWONEGO, KTÓRE JE NISZCZY). WINNE TEMU SĄ WYMIARY I UTRUDNIAJĄCA ODDAWANIE CIEPŁA OBUDOWA.

Dobra żarówka LEDowa będzie
Jaki wolfram? To są dwa różne sposoby emitowania światła.


@RobBobb: Są to dwa sposoby emotowania fali elektromagnetycznej o innej charakterystyce, wykorzystujące emitery z materiału o nieco innych właściwościach. Nośnikami fali elektromagnetycznej w zakresie widzialnym i podczerwonym są fotony. Żarnik wytwarza 95% promieniowania w zakresie podczerwonym i 5% w zakresie widzialnym, krzemowy emiter diody w wyniku zmian zachodzących w struktórze przewodnika wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym do maksymalnie 98% (w warunkach
@tojestmultikonto:
Mylisz pojęcie żarzenia (żarówka z żarnikiem) z luminescencją-> a konkretnie elektroluminescencją (diody LED).
To są różne zjawiska fizyczne.

Czego jeszcze nie zrozumiałeś?

Brak argumentów nadrabiasz brakiem kultury?
@RobBobb: Luminescencja to forma żarzenia, z przewagą krótszych fal o większej energii fotonu.

To Tobie dwa różne pojęcia określające emitowanie promieniowania elektromagnetycznego w wyniku zmian stanów energetycznych atomów składających się na strukturę przewodnika przesłoniły sedno sprawy. W obu przypadkach mamy do czynienia z emisją fali elektromagnetycznej. Różnica polega na składzie tejże emisji. W przypadku drutu wolframowego przeważają cząstki o niższej energii, a w przypadku diody krzemowej przeważają cząstki o wyższej energii.
@RobBobb: Promieniowanie elektromagnetyczne jest nieodłącznym elementem ruchu elektronów w strukturze przewodnika podobnie jak napięcie, natężenie i opór elektryczny.

Jeżeli napięcie to długość, natężenie to szerokość, a rezystancja to wysokość, wtedy promieniowanie elektromagnetyczne jest odpowiednikiem czasu.
@tojestmultikonto:

Luminescencja to forma żarzenia


To jest podstawowy błąd w Twoim rozumowaniu.
Żarówka z żarnikiem generuje światło poprzez żarzenie, czyli oddawanie energii cieplnej przez ciało.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBarzenie

Diody LED generują światło, kiedy prąd elektryczny pokonuje dużą różnice poziomów energetycznych w półprzewodniku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_elektroluminescencyjna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroluminescencja

Można by powiedzieć że żarówka podobna jest do ogniska (korzysta z tego samego zjawiska fizycznego). LED ciężko porównać do czegokolwiek, równie prostego w życiu codziennym.

Różnica polega na składzie
Można by powiedzieć że żarówka podobna jest do ogniska (korzysta z tego samego zjawiska fizycznego). LED ciężko porównać do czegokolwiek, równie prostego w życiu codziennym.


@RobBobb: Ognisko na prąd, prąd z ogniska, co za różnica? Od początku istnienia energetyki na masową skalę wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne do przemiany wody w parę, a różnica ciśnień zamienia tę energię w ruch obrotowy, który pozwala wytworzyć zmienne pole magnetyczne, które wywołuje zmiany w polu
To jest podstawowy błąd w Twoim rozumowaniu.

Żarówka z żarnikiem generuje światło poprzez żarzenie, czyli oddawanie energii cieplnej przez ciało.

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBarzenie


Diody LED generują światło, kiedy prąd elektryczny pokonuje dużą różnice poziomów energetycznych w półprzewodniku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_elektroluminescencyjna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroluminescencja


@RobBobb: To znaczy, że energia elektryczna pozyskana w wyniku spalania biomasy w jakiś sposób różni się od energii elektrycznej uzyskiwanej w wyniku spalania węgla kamiennego? Przecież węgiel wydobywa się spod ziemi, a rośliny rosną
Żarówka z żarnikiem generuje światło poprzez żarzenie, czyli oddawanie energii cieplnej przez ciało.

Diody LED generują światło, kiedy prąd elektryczny pokonuje dużą różnice poziomów energetycznych w półprzewodniku.


@RobBobb:

CO JEST ŹRÓDŁEM ENERGII?

RUCH ELEKTRONÓW (PRĄD ELEKTRYCZNY)

CO JEST EFEKTEM RUCHU ELEKTRONÓW?

PROMIENIOWANIE ELEKTROMAGNETYCZNE

ŻARNIK WOLFRAMOWY WYTWARZA WIĘCEJ PROMIENIOWANIA PODCZERWONEGO NIŻ PROMIENIOWANIA W ZAKRESIE WIDZIALNYM. WYSOKA TEMPERATURA (EFEKT DZIAŁANIA PODCZERWIENI) PO PEWNYM CZASIE PROWADZI DO USZKODZENIA ŻARNIKA.

DIODA WYTWARZA WIĘCEJ PROMIENIOWANIA W
Diody LED generują światło, kiedy prąd elektryczny pokonuje dużą różnice poziomów energetycznych w półprzewodniku.


@RobBobb: Wiesz w ogóle co oznacza słowo "półprzewodnik" i czym różni się półprzewodnik od przewodnika?
@RobBobb: Gdybyś żył w XIX to tak samo mówiono by o lampie naftowej i żarówce jak Ty teraz piszesz o żarówce i lampie diodowej, a to, że ktoś coś napisał na Wikipedii nie robi na mnie żadnego wrażenia. Nawet mi nie drgnął (SIC!).
Skończyłeś chociaż jakieś studia na kierunku technicznym, że stawiasz się w roli autorytetu w dziedzinie źródeł światła?

IT'S OFFICIAL STUDIO...
tojestmultikonto - @RobBobb: Gdybyś żył w XIX to tak samo mówiono by o lampie naftowe...
@RobBobb: Wiesz jak działają neurony? Komórki nerwowe działają trochę jak tranzystory bo jedna komórka wysyła drugiej komórce informację na "bazę", a wtedy druga komórka łączy się z "bazą" trzeciej komórki nerwowej itd. Procesor kompuera osobistego zbudowany jest z tranzystorów NPN.

https://www.computerworld.pl/news/Ten-procesor-AMD-robi-wrazenie-zawiera-prawie-40-mld-tranzystorow,416122.html
tojestmultikonto - @RobBobb: Wiesz jak działają neurony? Komórki nerwowe działają tro...

źródło: 320975

Pobierz
@tojestmultikonto: merytorycznie nie odniosłeś się do żadnej części z mojej wypowiedzi, dalej nie rozumiesz praw fizyki mimo że podałem Ci linki do źródeł. Jak wikipedia Ci nie odpowiada, zawsze możesz wpisać: luminescencja, żarzenie lub zasada działania diody LED w wyszukiwarce internetowej lub nawet poszukać źródeł w literaturze.
@RobBobb: Ja już pisałem o tym zjawisku fizycznym i zupełnie nie o tym jest dyskusja. Diody najlepiej sprawdzają się na południu. Na północy żarówka była dodatkowym źródłem ciepła ponieważ 95% energii emitowana jest w formie promieniowania podczerwonego, światło widzialne to zaledwie 5%.

Żarówka wykorzystuje ok. 5% energii na światło widzialne, a reszta energii jest tracona w emisji ciepła.


Jeżeli dogrzewasz mieszkanie przy pomocy grzejnika elektrycznego albo stosujesz dodatkowo jednostkę klimatyzacyjną z
tojestmultikonto - @RobBobb: Ja już pisałem o tym zjawisku fizycznym i zupełnie nie o...

źródło: 1024px-Ir_girl

Pobierz