Wpis z mikrobloga

#inwestycje
Macie do polecenia jakieś bardziej szczegółowe materiały na temat IKE/IKZE?

Chciałbym tak technicznie i szczegółowo rozeznać się jak to wygląda. Wszystkie materiały które udało mi się znaleźć do tej pory raczej zakładają scenariusz wrzucenia tam pieniędzy i zapomnienia o nich aż do 60/65 roku życia (ewentualnie dorzucanie pieniędzy co roku) i raczej mowa tylko o IKE.
A mnie interesuje co się dzieje, jeżeli chciałbym zamienić instrumenty zakupione w ramach IKE/IKZE na coś innego. Np. jakbym miał kupione EDO i chciał je zamienić na jakieś akcje albo inne obligacje. Tak dla przykładu.
Albo w przypadku IKZE jak dokładnie wygląda odliczanie tych wpłat od podatku dochodowego.

#inwestowanie #gielda #ike #ikze
  • 6
  • Odpowiedz
@Gumaa: jak masz IKE/IKZE na akcje to nie możesz tego pomieszać z obligacjami detalicznymi.
Zresztą największy zysk masz przy kupowaniu zwyklych spółek bo tam się co jakiś czas zmienia zdanie itp i nie tracisz zysków (części podatkowej)
  • Odpowiedz
@Gumaa: ogolnie poruszasz duzo roznych kwestii na kazda z nich odpowiedz jest w miare dluga i skomplikowana. Radzilbym samemu poczytac i zadac bardziej konkretne pytania (nie: co sie dzieje jak wczesniej wyplacam z IKZE, tylko: co bedzie jezeli na Ikze mam 30k zl, osiagam roczne dochody na UoP 120k bez dodatkowych ulg, wplacalem te 30k w I progu podatkowym itd. - konkretne scenariusze), bo o ile nie znajdzie sie jakis altruista
  • Odpowiedz
  • 0
jakie materiały? Masz opisane w necie takie rzeczy w art na kilka paragrafów.


@Chekatomba: właśnie pytam o te "opisane w necie rzeczy"

Radzilbym samemu poczytac


@Thrandir: no chcę poczytać, więc zapytałem o materiały, które mogę przeczytać XD
Ale jak rozumiem nie ma jakiegoś zwięzłego kompendium wiedzy i trzeba czytać cały internet.

Tak jak napisałem, trochę już czytałem na ten temat, ale wszystkie artykuły były raczej ogólne i pomyślałem, że może
  • Odpowiedz
@Gumaa: w sensie no pytasz o materialy ale materialow o kazdym scenariuszu z tego co wiem to po prostu nie ma.
Na pewno znajdziesz duzo materialow sponsorowanych, spoko sa kalkulatory Iwucia: https://marciniwuc.com/ike-czy-ikze-co-sie-bardziej-oplaca-kalkulator-kompletny-przewodnik/ i inne materialy na jego stronie o ike ikze, spoko w skrocie opisuje oplacalnosc ikze ikze Michal Stopka (w tym w wariancie nawet wczesniejszej wyplaty - ale znowu, nie z taka detalika ze bylbym pewien ze moj konkrenty scenariusz
  • Odpowiedz