Wpis z mikrobloga

Chciałbym zapytać #gielda czy waszym zdaniem CPK powinno powstać? Pytam tutaj bo mam wrażenie że dyskusja na tym tagu może być bardziej wyważona i merytoryczna.

Czy CPK powinno powstać?

  • Tak 77.1% (148)
  • Nie 22.9% (44)

Oddanych głosów: 192

  • 19
@Gensek widzę że kilka osób zagłosowało na nie. Dlamnie jest tylko jedno wytłumaczenie tego. Oni po prostu nie mieli tej nieprzyjemnosci korzystania z zatłoczonych polskich lotnisk. Im więcej opcji tym lepiej...
@b4rney: Okęcie jest zapchane a jego realne możliwości rozbudowy i rozwoju bardzo niewielkie i drogie. Może da się podnieść przepustowość o 20% ale wysokim kosztem i niczego to realnie nie rozwiązuje.
@sqrvol: To jednak spora inwestycja z komponentem lotniczym i kolejowym i sporym cargo. W Polsce climy tylko 17% lotniczego cargo które trafia do naszego kraju a więc jest spory potencjał do zrobienia dużych pieniędzy i to chyba jest solą w oku niektórych podobnie jak port w Świnoujściu. Dla kontekstu dodam że Port w Gdyni, Gdańsku i Terminal kontenerowy w Małaszewiczach generują 45mld PLN dla skarbu państwa rocznie. CPK wydaje się rentowną
Argumenty „przeciw”


@natanyaach: Bo są zwyczajnie słabe i zbudowane na siłę. Nie chciałbym upolityczniać tej dyskusji ale te argumenty naprawdę czasem brzmią jak by były tworzone przez konkurencje zza Odry.
@Gensek: Każdy zdroworozsądkowy człowiek kumajacy co się dzieje na świecie wie że powinno powstać. Nawet patrząc pod kątem wojny polsko polskiej Po powinno wejść i powiedziec że pomysł dobry ale pisiory bla bla oni to zrobią lepiej i ruszają do pracy....ale z jakiś dziwnych przyczyn ( ͡º ͜ʖ͡º) zamiast takiej narracji jest że to chyba za duże trzeba policzyć na spokojnie a w ogóle to po
@Gensek: dla mnie tak, ale pod warunkiem, że nie zabije to lotnisk regionalnych. Na początku padał taki argument, ale zwolennicy CPK, mówią że to nie prawda. Zobaczymy czy zapotrzebowanie będzie rzeczywiście tak duże.
Wielu ludzi z Poznania, Wrocławia, Katowic czy Krakowa sobie ceni to mogą podjechać na lotnisko w swoim mieście i za 2h być w Włoszech czy Chorwacji.
@Gensek: to się warszawiaki #!$%@?ą, bo takie lotnisko w centrum to pryma sort, chociaż jest jeszcze Modlin.
Dla mnie inwestycja będzie dobrze rokować, jeśli włoży w nią kasę w jakiejś części prywatny kapitał. Bo jak w 100% Skarb Państwa to źle wróży.
Tylko czasami się zastanawiam czy ruch lotniczy nie dostanie w przyszłości po głowie przez jakieś reformy ekologiczne - wszak ruch lotniczy emituje sporo CO2 i wtedy te wszystkie predykcje
to się warszawiaki #!$%@?ą,


@card_man: Bo ja wiem? Mieszkam na Bielanach, mam na Okęcie 40-60 minut (pracowałem nieopodal więc sprawdzony czas) do CPK ma być 60-80 minut. Pociągiem z centrum pewnie 20-30 minut. Niewielka różnica w moim odczuciu. Poza tym Okęcie jest naprawdę fest zatłoczone i nieprzyjemne dla użytkownika.
Oni po prostu nie mieli tej nieprzyjemnosci korzystania z zatłoczonych polskich lotnisk. Im więcej opcji tym lepiej...


@b4rney: zapraszam do Radomia :)
Zresztą Modlin też nie wygląda na zapchany. W okolicy CPK masz jeszcze Łódź i Warszawę.
Radom to fantazja PiSiorów. To lotnisko miałoby sens, gdyby istniało szybkie połączenie wprost pod terminal. Brakuje też szybkiego połączenia samochodowego wschód-zachód (PiS projektował pod swoje działki, słynna afera gruntowa w regionie).
Co chcesz odciążyć
mam na Okęcie 40-60 minut (pracowałem nieopodal więc sprawdzony czas) do CPK ma być 60-80 minut. Pociągiem z centrum pewnie 20-30 minut. Niewielka różnica w moim odczuciu.


@Gensek: I tu jest moim zdaniem największe kłamstwo na temat CPK. Owszem, czas jazdy z miejsca X do Y będzie mniej więcej taki jak podają, ale kluczowy problem będzie w tym, że takich połączeń będzie bardzo mało. O ile może jeszcze do Warszawy jakiś
@widmo82: pierwszy lepszy link: https://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/9319522,cpk-przyniesie-setki-miliardow-zysku-wiadomo-kiedy-inwestycja-zwroci.html

Infrastruktura Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wygeneruje prawie 200 mld zł wpływów z przeładunków towarów do 2060 r., wynika z raportu firmy doradczej EY.

Leciałeś kiedykolwiek poza Europę? Patrząc po tobie to nie sądzę. Wtedy zrozumiesz dlaczego potrzebujemy połączeń spoza Europy.