Wpis z mikrobloga

Miraski mieszkające w #finlandia #helsinki ile pieniędzy to dobra wypłata w tym mieście? Mam możliwość dostania swojej wymarzonej pracy, ale ciężko jest mi negocjować stawki gdyż nie mam pojęcia ile kosztuje życie w Finlandii. W Polsce zarabiam dość dobrze, dodatkowo żona też tu pracuje. I po prostu próbuje się zorientować jak wysoko mogę negocjować stawkę.

#emigracja
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PtactwaWiele: mi wyszło że dobrym przelicznikiem mocy nabywczej jest 2.5. co to znaczy? To znaczy że jak w Polsce przedmiot kosztuje 100pln to spodziewaj się tego przedmiotu w Finlandii za 100/2.5=40 jednostek (niby-euro). Dla przykładu banany to 4PLN czyli 1.6 euro. I to dla mnie działa w szacowaniu czy coś jest drogie czy nie.
Więc jak masz pensje 10k PLN to na podobnym poziomie pożyjesz za pensje 4k euro.
A
  • Odpowiedz
  • 0
@Xianth2: dzięki, to bardzo sensowna odpowiedź która pozwala mi się gdzieś umiejscowić w negocjacjach. Dobrze wiedzieć że oferta którą złożyli jest uczciwa i można za nią godnie żyć
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: A to bardzo zależy od miasta. Ogólnie Finaldia jest fest droga, a najbardziej w regionie stolicy, Zarobki mają tam niby nadganiać. W Tampere / Oulu już lżej.

Wynajęcie mieszkania w Tampere to 800-1800 euro miesięcznie. Lunch 13 euro / osobę. Jedzenie jest średnie.
Wydaję mi się, że wynagrodzenie człowieka okołoprogramistycznego / IT to na rękę w euro miesięcznie:
junior 0-1500 euro, medium 1800-2800, senior 2300 - 3800 euro, turbomiszcz:
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: @dict dziś świeżo upieczony absolwent woła o 3k, w stolicy nawet 3500. Testerów czystych bardzo rzadko widzę w ogłoszeniach więc trudno się odnieść do tej pozycji, ale w zależności od specjalizacji i expa to stawka powinna być gdzieś około 4500-6000.
6-6.5 to już taki max co można dostać na UoP.
  • Odpowiedz
  • 0
@dict: no właśnie mieszkanie przynajmniej na start miałbym opłacone, plus oprócz wypłaty miałbym bonus roczny i akcje firmy. Z tym że nie znam jeszcze wysokości pakietu akcji tak na prawdę, na początek pewnie jakieś groszowe sprawy
  • Odpowiedz
@PtactwaWiele: po pierwsze: 10sec z google dałoby ci odpowiedź np. https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/tuloverot/palkansaajan-veroprosentit/#829d9e42
Po drugie: zależy w jakiej gminie będziesz mieszkał bo każda ustala indywidualnie, min max to jakoś 4-5pkt proc. Po trzecie zależy w co wierzysz bo każdy kościół ma inny podatek.
Z ciekawostek progresja nie boli bo na każdy rok szacujesz ile zarobisz i co miesiąc ściągany jest średni podatek a nie jak w pl że w styczniu przelew na
  • Odpowiedz
no właśnie, ile % z wypłaty idzie na podatki w Finlandii?


@PtactwaWiele: tu nie ma dobrych wieści, bo Finlandia jest druga w europie pod względem wysykości podatków. Gorzej jest tylko w danii.
Przy umowie o prace dla inżyniera, ok 35-45% idzie na podatek, który jest progresywny. Są na necie kalkulatory
  • Odpowiedz