Wpis z mikrobloga

Klimatyzowane Mirki, mam pytanie. Niedługo zaczynam wykańczanie mieszkania i zastanawiam się nad klimą, bo jak nie teraz to kiedy. Mieszkanie na 1. piętrze, ekspozycja północna (no, może północno-zachodnia), więc raczej z tych chłodniejszych, dlatego planuję dać jednostkę tylko na salon.

No i tu pojawia się pytanie: gdzie konkretnie wstawić jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną? Załączam rzut mieszkania. Płytki na balkonach na tzw. gumowych dystansach, z wymagań administracji to:
- głośność definiowana parametrem ciśnienia akustycznego jednostki zewnętrznej <55 db
- jednostka zew. powinna stać na płycie balkonowej
- skropliny powinny być odprowadzone do lokalu

Myślałem, żeby jednostkę wewnętrzną dać na ścianę nad telewizorem. Co myślicie? Da w ogóle rade wstawić w tym miejscu?

Z innych rzeczy:
1. Fajnie jakby klima miała też funkcję oczyszczania powietrza (no chyba, że takie połączenie jest niewskazane).
2. Możecie polecić jakieś konkretne marki, modele?
3. Jaka tutaj powinna być moc?
4. I jakąś ekipę z #warszawa która mi taką klimatyzację sprzeda/zamontuje?

Pozdro 600.

#klimatyzacja
Lempek - Klimatyzowane Mirki, mam pytanie. Niedługo zaczynam wykańczanie mieszkania i...

źródło: rzut_mieszkania_klima

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
Myślałem, żeby jednostkę wewnętrzną dać na ścianę nad telewizorem. Co myślicie? Da w ogóle rade wstawić w tym miejscu?


@Lempek: tragedia przeciez bedzie CI wialo w morde jka bedziesz siedzial na kanapie i podczas pracy w kuchni.

TO jest niesamowite ze w polsce jest tyle mitow nt uzywania AC. Naprawde jest tylko jedna wytyczna. Klimatyzacja nie moze wiac na Ciebie ani zwierzeta. Ma wiac w pomieszczeniu tak zeby powietrze sie obracalo,
  • Odpowiedz
@Lempek: tak czy inaczej jednostkę zew masz na wibroizolatorach, troche daleko masz, żeby skropliny szły do mieszkania. Nad tv bez problemu powiesisz (generalnie w każdym jednym miejscu możesz sobie ja powiesic).
W zasadzie chyba każda ma oczyszczacz powietrza. Ściągnij sobie katalog firm i zobacz co mają i jaka klima jakie ma funkcje. Co do mocy to przyjmuje się, że 1kw na 10m2, spokojnie 3.6 kw wezmiesz i będzie git
  • Odpowiedz
@Lempek: jak bardzo chcesz sufitowy to u Ciebie by sie nadal nad wejsciem do mieszkania tylko tam bedzie problem z montazem i daleko by bylo do jednostki zewnetrznej.

Gdyby byl mocny to moglby tam wiac i w calym mieszkaniu, jezeli ma dobra izolacje bylby chlod
  • Odpowiedz
@Lempek: Ja bym go dał po lewej stronie pomiędzy oknami (na lewo od stołu z 4 krzesłami). Chyba, że masz tam ścianę przestawioną jak na projekcie zakreskowane na czerwono?
Dzięki temu chłodziłby ci całe mieszkanie + nie wiał bezpośrednio na ciebie. Nie wiem tylko jak z odpływem skroplin zrobić - ja u siebie mam baniak 30L i wylewam do wanny, ale podczas dużych upałów dość upierdliwe, bo co 3-4 dni trzeba
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: dzięki za opinię, faktycznie może to nie jest zbyt dobre ustawienie :( rozważę te przypodłogowe, chociaż z tego co rzuciłem szybko okiem są sporo droższe od podsufitowych.

nad wejsciem do mieszkania


Trochę... dziwne to ustawienie, w sumie chyba jeszcze u nikogo nie widziałem, żeby jednostka wewnętrzna była nad drzwiami wejściowymi.

@Ludzik90: hmm, takie jest wymóg administratora. To znaczy, że w ogóle nie da rady czy mocno mi to ogranicza
  • Odpowiedz
  • 0
@lurkuje2137: dzięki za komentarz.

Chyba, że masz tam ścianę przestawioną jak na projekcie zakreskowane na czerwono?


na czerwono jest jak jest aktualnie, ta ściana będzie przesuwana, żeby powiększyć nieco salon.

Odprowadzanie skroplin musi być. Co do wiania na ludzi, no to fakt, niby oczywista rzecz, ale jakoś człowiek nie pomyśli o tym. No mam nadzieję, że wystarczy tylko na salon. Najwyżej spocony będę pluł sobie w brodę, że nie zamontowałem też
  • Odpowiedz
Trochę... dziwne to ustawienie, w sumie chyba jeszcze u nikogo nie widziałem, żeby jednostka wewnętrzna była nad drzwiami wejściowymi.


@Lempek: dziwny to jest niski poziom wiedzy polakow o klimatyzacji. W biurach i instytucjach zazwyczaj masz nad wejsciem.
Drugie utrudnienie to fakt, ze nad drzwiami od klatki schodowej bedzie zawsze daleko od balkonow i jednostek zewnetrznych dlatego chytry majster zawsze Ci to odradzi mimo oczywistych korzysci.

czy w takim razie jest to
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm:

dziwny to jest niski poziom wiedzy polakow o klimatyzacji


No przyznam, że u mnie żaden, dopiero zaczynam czytać o temacie. Ale ja bym nie nazywał tego dziwnym, raczej normalnym. Po pierwsze jednak klimat w Polsce jest jaki jest - przez większość roku jest dość chłodno. Po drugie, klima w Polsce przez wiele lat to był luksus i fanaberia - zbyteczny wydatek, m.in. z powodu nr 1. Jak rodzice budowali dom
  • Odpowiedz
@Lempek:

Jak ma być taniej 1 szt
To wewnętrzna nad drzwiami do małej łazienki, lub tasama sciana ale bardziej w lewo. Skropliny do kanalizacji.
A rury freonowe na balkon bruzdą w podłodze. Cena ok 6-8k

Zamysł: kupujesz klime z automatycznym sterowaniem lewo-prawo.
Ja będziesz chciał na salon dajesz lewo, jak będzie gorąco w sypialniach otwierasz drzwi i kierujesz na prawo.

Opcja optymalna.
1 klima w sypialni
1 klima w salonie, też
  • Odpowiedz
  • 0
@cassuss: dzięki za komentarz, przyda się. Co do 2) to nie ma takiej opcji bo żeby w ogóle dostać pozwolenie od admina trzeba zaświadczyć, że będzie do kanalizacji w mieszkaniu
  • Odpowiedz
@Lempek: no klimat jest taki że klimatyzacja to raczej gadżet, ale w samochodzie jaki klimat by nie był to zapewnia odpowiednio suche (wilgotne) powietrze i powinno się używać cały rok, z powodu uprzedzeń i mitów są z tym problemy

No tak monter będzie miał trudno i będzie trzeba rozwiązać kilka problemów to po co mu to jak on ma 5 klientów na twoje miejsce którym się wciśnie byle jak.

Plus dla
  • Odpowiedz