Wpis z mikrobloga

#medytacja

Czytając The Mind Illuminated, czytamy że istnieje 10 etapów zaawansowania. Tutaj zachęcam do podsumowania:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1I9i4eIJicQhZRR7-JE6zYUdZ86Up9NoqPQeYTzdsKLE/edit#gid=0

Autor twierdzi ze od etapu 0 do 7 coraz łaltwiej jest wbić kolejny level, natomiast od 7 do 10 wydłuża się czas potrzebny do kolejnego etapu.
Natomiast interesuje mnie Wasza opinia, jakie jest praktyczne minimum.

Myślałem o okolicach etapu 4 bądź 5. Z tego powodu, że wg autora dochodzi do "purifications". Natomiast nieco dalej dochodzi do odkrycia prawdziwej radości. Tylko pytanie, do którego momentu gra jest warta świeczki i korzyści przekraczają nakład pracy. Etapy 9 i 10 to już trochę sztuka dla sztuki i świadomość 100%.

@Dreampilot jak będziesz miał chwilę,to interesuje mnie Twoje zdanie
  • 7
  • Odpowiedz
Na reddit jest sub poświęcony TMI i ogólnie jeśli medytujesz 1-2 godzin to da się osiągać wysokie etapy po prostu utrzymując regularną praktykę to wszystko. Raczej nie musisz się zatrzymywać specjalnie na jakimś poszczególnym etapie bo "gra nie jest warta świeczki". Na ogół w samej książce etapy od 4 do 6 to są etapy skilled meditator, czyli operowanie na tych etapach chyba możemy uznać za "normalne".
  • Odpowiedz
@Przeciwniemu1: ogólnie na tym subie dużo ludzi dzieli się swoimi doświadczeniami w praktyce. Są tam świadectwa osób co np. są na stage 8 i medytują np. po 2 godziny dziennie. Czyli da się zbudować bardzo wysokiej jakości koncentrację. Widziałem też osoby co dobijały np. 6 stage medytując tylko 30-45 minut, więc no da się coś tam powoli budować poprawiać. Jeśli ustalisz sobie jakiś czas medytacji jakiego się trzymasz załóżmy 30
  • Odpowiedz
@Przeciwniemu1 według tego co czytałem i według mojego zrozumienia to najtrudniej pokonać etapy do 6 stage'u. Później już jest szybciej i z górki. Spójrz na tą rycinę ze słoniem. Na początku odległości pomiędzy każdym słoniem (czyli etapem) są najdłuższe i najtrudniejsze. Pracę i wysiłek z nią związany symbolizują płomienie i pomiędzy stage 6 i 7 płomień już jest bardzo niewielki. Również odległości na końcu są mniejsze niż na początku (tradycyjnie jest
  • Odpowiedz