Wpis z mikrobloga

@zgredinho: Co chcesz brać na "wszelki wypadek" jak nie da się np. w takim kfc kupić napoju/shake'a bez plastikowego kubka ? #!$%@?ć pseudo politykę eko, to nie ma nic wspólnego z ekologią, zwykłe wyciąganie kasy. Koszt takiego kubka 200ml w hurcie to mniej niż 10 groszy.
  • Odpowiedz
  • 1
@januszerka: no i spoko. Przy zamówieniu za 30 zł to znikoma opłata a jak ci to przeszkadza, to proponuję iść do lokalu z talerzami i szklankami. Los KFC jest w tym przypadku drugorzędny. A jak im spadną przychody to może znajdą inne rozwiązania.
  • Odpowiedz
  • 1
@Radkovich: przecież to nie jest dyrektywa pod tytułem "#!$%@?ć KFC" tylko tyczy się większego rynku. Jeszcze raz, proponuję jeść tam gdzie takich opłat nie ma to i KFC będzie miało bodziec do zmian
  • Odpowiedz
Opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych mają spowodować, że ludzie przestaną brać je na wszelki wypadek, a tylko wtedy kiedy faktycznie potrzebują.


@zgredinho: znaczy mam chodzić do KFC z własnym kubkiem i talerzami i prosić, żeby żarcie mi podawali na mojej zastawie? W imię ratowania planety i niebrania "na wszelki wypadek"?
  • Odpowiedz
@zgredinho: nie rozumiesz, ze to nie chodzi o wysokosc opłąty, tylko ze to nie zmieni ilośći produkowanych smieci bo te jedzenie trzeba i tak podać. O ile oplata w przypadku torebek ma sens bo czesc ludzi rezygnuje, tak tutaj nie masz mozliwosci rezygnacji jak chcesz zjeść
  • Odpowiedz
  • 1
@Polinik: możesz nie chodzić wcale

@januszerka nie rozumiesz, że takie opłaty są impulsem do wprowadzenia innych rozwiązań?
Mieszkałem kiedyś koło McDonalda i okolica była usłana tymi kubeczkami bo zwierzęta brały jedzenie na wynos, kończyły posiłek pięć metrów dalej i wyrzucały śmieci gdzie popadnie. Na opłaty za wywóz śmieci też narzekacie?
  • Odpowiedz
@zgredinho można jeść też całe życie pasztetowa tylko czy o to w życiu chodzi? Byłbym w stanie zrozumieć gdyby taka opłata była dobierana za dodatkowe opakowanie (tak jak np. z siatkami na zakupy), tu jednak to ewidentny skok na kasę - ilość śmieci nie zmieni się bo nie masz wyboru zapakowania żarcia w nic innego
  • Odpowiedz
@zgredinho: to mówisz że teraz te zwierzęta nie jedzą w mcd bo muszą dopłacic 25gr?

Czy może teraz te zwierzęta wyrzucają ekologiczne papierowe kubki i papierowe słomki i one znikajo jak dotykają ziemi?

A może coś innego jeszcze....
  • Odpowiedz
  • 1
@dr-proktor:

Jeśli chodzi o same opłaty, ustawodawca ustalił maksymalną stawkę opłaty na poziomie 1 zł za jednostkę opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego. Jednakże faktyczna stawka opłaty, przeznaczonej na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów, została ustalona rozporządzeniem ministra właściwego ds. klimatu i wynosi: za kubek do napoju wraz z wieczkiem lub zakrętką – 20 groszy, za pojemniki na żywność – 25 groszy.


https://www.ulve.pl/en/plastic-tax-in-force-from-2024-new-obligations-and-charges-related-to-the-implementation-of-the-sup-directive/

czyli teraz te pieniądze
  • Odpowiedz