Wpis z mikrobloga

Cześć! Mam Marina Gestalta 2 z 2022 roku. Oryginalnie siedzi na Tiagrze 2x10, korba FSA Gossamer (za stroną marina "FSA Gossamer, MegaExo Spindle, 50/34T"). Wpadłem na pomysł żeby dać mu mały upgrade i zrobić z niego 1x12 na GRX. O ile z tyłu zmieniam przerzutkę i kasetę, to jak z przodem? Co muszę wiedzieć przy wymianie korby? Wybaczcie lamerskie pytanie, może to oczywiste ale cóż, każdy się kiedyś musi nauczyć :D

#rower
  • 11
  • Odpowiedz
@OvIce: w przypadku przodu, wystarczy suport odpowiedni założyć (jeśli potrzeba) i chyba tyle. Można zdjąć przerzutkę, linkę itd.

Aaaa, korby mają 2 szerokości, warto wybrać właściwy.
  • Odpowiedz
  • 0
@jagodowy_krol: ach tak, zapytałem w czasie googlania, żeby mieć kolejne źródło info :D widzę własnie, to muszę wymienić support, bo potrzebuję Hollowtech II w takim razie, a mam ten MegaExo. Teraz pytanie jak dobrać odpowiedni
  • Odpowiedz
@OvIce: stary ten "mały" uppgrade to cie zrujnuje.Sama korba to z 1000zł manetki jedna to koszt ponad 1000zł a potrzebujesz dwie.Do tego marin widzę miał mechaniczne hamulce a te klamkomanetki grx to tylko wersje pod hydraulike czyli zaciski tez do wymiany.Do tego kaseta 1x12 to nawet nie chce mi się sprawdzać ale to nie są tanie rzeczy łańcuch to samo.Jedyną tanią rzeczą to support
No nie wiem czy taka skromna rama
  • Odpowiedz
  • 0
@RicardoMilosTribute: a czyli klamki tiagry nie udźwigną zmiany przerzutek na 1x12? Chciałem dać 10-51 ale widzę że one siedzą na innych bębenkach też. No tak, jeśli tyle rzeczy do wymiany to masz rację że się nie opłaca. Myślałem że za 1-2k pln uda mi się wyczarować fajny upgrade. Powiem szczerze trochę mnie irytuje ta tiagra. 11-34 tył i 2x10, trochę słabo. W takim razie zapowiada się wymiana roweru :)
  • Odpowiedz
tiagra 10 kliknięć a potrzebujesz 12 xD pozatym nawet ciąg linek może być inny także kompletnie niekompatybilne
Dlaczego słabo?Masz bardzo dobry napęd bez tzw "dziur" między biegami.Ja na clarisie 8 biegowym jak czuje że jest za lekko na prostej to na następnym biegu mam za twardo.Także nie narzekaj bo masz spoko napęd
  • Odpowiedz
  • 0
@RicardoMilosTribute: nie no, czuję że pod górkę brakuje na tych 11-34, a na prostej nie potrzebuję mieć 2 blatów z przodu, jeżdżę bardzo gravelowe trasy. No ale tak, jeśli klamki do zmiany i bębenek to nie wiem, może faktycznie muszę przemyśleć. Pomysł świeży, olśniło mnie dzisiaj że w sumie zamiast zmieniać rower to może tylko napęd zrobię bardziej gravelowy i jeszcze trochę tym marinem pojeżdżę, ale tak to nie wiem.
  • Odpowiedz
@OvIce: to jeszcze zagłęb się w osprzęt microshift.To nie jest jakaś najtańsza chińszczyzna montują to w nowych rowerach.
Te przerzutki obsługują kasety typu 10-51 jak wstawisz korbę 38/40 to masz bardzo miękkie przełożenie.Gestalt x10 akurat jest na tym osprzęcie i ludzie sobie chwalą,Taka przeróbka była by o wiele wiele tańsza niż na grx.Tyle że one są 1x10 ale to można przeboleć
  • Odpowiedz
  • 0
@RicardoMilosTribute: znam Micorshifta, szanuję, rozumiem, ale jednak wolałbym zostać przy Shimano tutaj. Następny rower będę brał na Sramie już, jeśli chodzi o te gravelowy/mtb osprzęt to kozackie rzeczy robią, chociaz Shimano goni z nojnowszym GRXem
  • Odpowiedz
  • 0
@dybligliniaczek: przerzutka sama w sobie nie jest droga, jednak faktycznie nie ma sensu ten mój pomysł. Chciałem zmienić napęd na 1x12 z tym żeby dać z tyłu kasetę MTB 10-51T, znalazłem wózek GRX który takie obsługuje, ale faktycznie nie zamontuję na tej kasecie swoich kół no i problem z klamkami. Za dużo fikołków, nie planuję tym rowerem tak długo jeździć. Chociaż gdyby mi ten pomysł wypalił to może bym pojeździł dłużej
  • Odpowiedz