Wpis z mikrobloga

#leasing
witam, planując zakup samochodu za +-80k brutto i chcąc je wprowadzić do firmy to lepiej wybrać leasing czy zakup za gotówke i wprowadzić auto do jdg? Rozliczam się na skali podatkowej. Czy przy tak niskich kwotach opłaca się zabawa w leasingi? jak podatkowo lepiej wyjdę na tych obydwóch wariantach? Chciałbym wygenerować dużo kosztów w tym roku, więc kupno auta byłoby mi na ręke.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mamutkowalski za leasing ktoś musi zapłacić wiec akademia chłopskiego rozumu podpowiada ze gotówka najlepsza. Zorientuj się jak jest z autem na działalności bo jeśli będziesz chciał je sprzedać to będziesz musial spowrotem zapłacić vat i podatek dochodowy
  • Odpowiedz
@OptiFinance: na zasadach ogólnych i jestem na vacie. Wiem, że przy sprzedaży istnieje możliwość uniknięcia zapłaty dochodowego poprzez darowiznę i odczekanie pół roku, ale ciekawi mnie jak to jest z samym zakupem auta - czy jest jakaś różnica w wysokości podatków, jeśli kupię auto z fakturą VAT za gotówke i wprowadzę do firmy, a leasingiem. Ponieważ sam leasing będzie pewnie o wartości +- 110% wartości auta (jak nie więcej), więc
  • Odpowiedz
@mamutkowalski:
Gotówka:
1. Amortyzacja 30 miesięcy jeśli używany lub 60 miesięcy jeśli nowy
2. VAT odliczasz przy zakupie (50% VAT jeśli użytek mieszany)
3. Przy sprzedaży płacisz PIT i VAT. Nawet po pełnej
  • Odpowiedz
@OptiFinance: 3. Przy sprzedaży płacisz PIT i VAT. Nawet po pełnej amortyzacji.

A co jesli mam auto nowe kupione za gotowke na firme (polowa vatu odliczona) i chcialbym zrobic darowizne?
  • Odpowiedz