Wpis z mikrobloga

Poszperałem na temat falowników off gridowych z backupem z sieci. Z tego co mi wyszło to jeżeli brać pod uwagę magazyn nisko napięciowy to na rynku są dostępne jedynie rozwiązania od Deye albo różne rebrandy od VoltronicPower.
Deye są 2/3x droższe i wymaga dodatkowego miernika, a Voltronicsy maja różne bolączki jak np konsumpcja z sieci nawet do 50W na własne potrzeby.

Są jakieś jeszcze firmy robiące takie falowniki w sensownej cenie? Albo ktoś ma taki rebrand Voltronica (Easun, Growat czy coś podobnego) i nie stwierdza żadnych problemów?

#fotowoltaika
  • 21
  • Odpowiedz
@BeginEnd: deye. nie baw się w gowno easun ...więcej problemów niż pożytku.
masz deye hybrydę bez miernika ? to jak oddaje energię ? oddajesz z baterii do sieci ?
miernik na wejściu domu jest aby mierzył pobór i bilansował to energia z baterii abyś miał pobór z ZE na 0
  • Odpowiedz
@BeginEnd: niestety wszystko poniżej Deye to najtańsze chińskie badziewie. Zresztą nawet nie możesz tego zgłosić do energetyki bo nie ma certyfikatów.

Ostatnio robiłem sobie rozpoznanie pod kątem przyszłego "Mój Prąd" i ten Deye to jest najlepsza opcja wśród on gridów, ma mnóstwo ciekawych funkcji. Deye bez miernika, ma cewki do założenia na wejściu przyłącza do domu.
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: W sumie nie pomyślałem o Victronie. Tylko na szybko sprawdziłem to oni to mają dopiero odjechane ceny.

@msr99 Chcę mieć tylko backup z sieci. Nie chcę oddawać bo żeby to zgłosić to więcej papirologii niż to warte w sumie. Jakby weszły stare zasady to wtedy tak, ale na obecnych to gra nie warta świeczki w moim przypadku. Z resztą temat z miernikiem nie jest już aktualny, patrz niżej.

Deye bez
  • Odpowiedz
@msr99: takie mierniki są potrzebne podobno do sofara. Deye posiada własne przekladniki CT, ktore możesz sobie na dowolny przewód zamontować.
Moc falownika jest duża, więc cały dom z pompą ciepła można zainstalować pod wyjście backup.

Opcją dodatkową z której korzystam jest licznik zewnętrzny. Mam instalację z falownikiem daleko po za domem. Montuje się go po skrętce i jest tylko dlatego aby mieć pompę ciepła po stronie gridu i przy wyłączeniu prądu
  • Odpowiedz
@msr99: moja pc sama w sobie jest magazynem energii. 1 dzień cwu zakumuluje do mycia. Dom się nie wychodzi.
Natomiast pobiera te 1-2kwh co dość szybko by wyssała baterie. W zimę produkcji z pv jest mało, często nawet nie starcza aby naładować baterie o 1%.
Baterie z koleji aby miały sens przy autokonsumpcji nie mogą być naładowane na 100% przed poczatkiem dnia.
Powinny się podładować za dnia i oddać wieczorem. Minusem
QoTheGreat - @msr99: moja pc sama w sobie jest magazynem energii. 1 dzień cwu zakumul...

źródło: Screenshot_20240105-120702_SOLARMAN Smart

Pobierz
  • Odpowiedz
wiesz może czy w ich inverterach backup load ma 100% obciążalności falownika?


@BeginEnd: tak ma, co więcej na YT jedne koleś pokazuje 9kW obciążenia na jednej fazie backup.
  • Odpowiedz
  • 0
@endrju_pl: A gdzie się doszukałeś takiego info? Z innymi tanimi chińczykami to sporo tego jest o tym. Z deye nic nie mogę znaleźć. Nawet AI mówi, że nic explicit nie ma na sieci żeby drenowało jakiś prąd z sieci jeżeli aku jest naładowane.
  • Odpowiedz
@BeginEnd: Na YT mecenasonoffgrid zrobił nawet test ( https://www.youtube.com/watch?v=cYm-jTJ4Lrg )jak go zapytałem. Nie jest to precyzyjny pomiar, ale coś tam pokazuje. Ja chętnie bym zobaczył jakieś konkretniejsze pomiary z użyciem zewnętrznych urządzeń. Z niskonapięciowych falowników hybrydowych to właśnie Deye wydaje się najciekawszy, ale mimo wszystko "przepalać" tyle energii tylko na to że jest włączony... Dla porównania, 3x Victron Multiplus 2 3000/48 biorą w stanie czuwania łącznie 33 W. Oczywiście to tylko
  • Odpowiedz
@BeginEnd: @endrju_pl ee tam bierze to bierze. Cześć informacji o poborze energii przez sam falownik może być mylona z konfigurowalnym minimalnym poborem w celu blokady exportu energii do sieci. Można ustawić pewną wartość aby zawsze ssał z gridu, przez co minimalizuje się ryzyk, że coś się wyśle. Jak się nie ma jeszcze licznika dwukierunkowego to opcja niezbędna.
Warto też zerknąć na falowniki sunsynk, to to samo ck deye ale firmware inny
  • Odpowiedz
  • 0
@endrju_pl: Konsumpcja w idlu też ważna, ale to drugorzędna wartość jak dla mnie. Głównie chodzi mi o konsumpcję z sieci bo nie po to będę w magazyn inwestował, żeby mi jeszcze rachunki przychodziły. Tutaj gościu pokazuje na chwilę jak to wygląda. W prawdzie dla innego invertera niż mnie interesuje, ale zawsze coś jest.

Na zagranicznych forach doczytałem. Zaznaczam, że nie wiem na ile to prawda bo elektrykiem nie jestem, ale kupy
  • Odpowiedz
  • 0
konfigurowalnym minimalnym poborem w celu blokady exportu energii do sieci.


@QoTheGreat: No to by się zgadzało mniej wiecej z tym co wyczytałem (patrz moja odpowiedź wyżej). Czyli jak licznik dwukierunkowy sobie zamówię to mogę zrobić żeby nic z sieci nie ssał w miarę potrzeby? Nawet gdyby coś przypadkiem wyeksportował?

Edit: dobra, widzę w manualu: parametr "Zero-Export power". Domyślnie 20W można mniej.

Edit2: Victron zrobił film o tym jak u nich zredukować
  • Odpowiedz
@BeginEnd: no tak u mnie teraz działa, czekam na panów z pge na zmianę licznika. Instalacja ma kilkanaście dni. Mam sobie swój podlicznik sprężony po rs485 z falownikiem ale jego mogło by nie być. Ot przedłużenie przekladników CT.
Ja mam chyba 60W czy 80W ustawionego idle poboru. Czym mniej, tym więcej pików może przejeść do gridu. 0 też da się ustawić ale trzeba poczytać, czy czasem nie bierze tego też dla
  • Odpowiedz
Niby dużo, i nie dużo bo dla 20W daje to 175hWh/rok więc do przełknięcia. Ale jakby to już było 60W to będzie 525kWh/rok z sieci. Nie po to się inwestuje w falownik za 12-15kW, żeby jeszcze ponad 500zł rocznie za prąd płacić za nic.


@BeginEnd: Oto właśnie chodzi, dlatego ja też szukam alternatyw.
  • Odpowiedz
  • 0
@endrju_pl: Ciekawy wątek jest tutaj https://diysolarforum.com/threads/easun-mlv-3kw-u-hybrid-off-grid-solar-inverter-1st-week-review-and-updated-for-1-year-of-usage.45138/ Piszą tam min.:

EAsun SMX II 5.6kW w trybach:

SBU idle or low load: 50W
UTI bypass mode: 30W

A dla victrona

Consumption of Victron Phoenix inverter :

24V 3000VA : 20W
48V 800VA : 9,5W
48V 1200VA : 10W
48V 3000VA : 25W
48V 5000VA : 35W

Victron Multi RS Solar 48V 6000VA (hybrid inverter) : 20W ????
  • Odpowiedz
Victron Phoenix


@BeginEnd: Phoenix to nieco inne urządzenie niż Multiplus 2 o którym wspomniałem. Nie wiem jak to faktycznie w praktyce wychodzi, ale patrząc na tabelki Phoenixa i Multiplusa to dla Phoenixa nawet sam Victron podaje nieco większe wartości zużycia w IDLE(choć nie aż tak duże jak w tym wątku podali).

Jak znajdziesz jakieś ciekawe informacje o Deye to pisz. Ja rozważałem ostatnio 3x Multiplus 2 bo była promocja 3 w
  • Odpowiedz