Wpis z mikrobloga

Przeczytałem sobie prognozę demograficzną GUSu do 2060 roku. Powiedzieć, że jesteśmy w ciemnej dupie i mamy #!$%@?, to jak nic nie powiedzieć.

Nawet w najkorzystniejszym wariancie, zakładającym wysoką imigrację, wysoką dzietność i niską emigrację, populacja ma się skurczyć o 3 mln ludzi. W średnim — o 7 mln. W najgorszym — o ponad 11 mln osób (!!), do niecałych 27 mln.

Obecnie mamy niecałe 7 mln dzieci poniżej 17 roku życia. W 2060? Nawet najkorzystniejszy scenariusz zakłada zmniejszenie się tej liczby. Najgorszy mówi o zmniejszeniu się jej o połowę.

Liczba urodzeń, już teraz rekordowo niska, może się zmniejszyć nawet o połowę. W rekordowym roczniku w boomie lat 80. urodziło się ponad 700 tys. dzieci. Obecnie to poniżej 300 tysięcy, a może spaść do 150 tysięcy w 2060.

Ludność w wieku produkcyjnym spadnie z 22 mln obecnie do 13-16.5 mln (zależnie od wariantu).

I nie dość, że liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie, to mocno wzrośnie liczba emerytów, z 7.3 mln obecnie do 9-11 mln (zależnie od wariantu). Liczba osób w wieku powyżej 85 lat się podwoi, bądź potroi.

W 2060 liczba emerytów w każdym województwie będzie przekraczać 30%.

Współczynnik obciążenia demograficznego, czyli ile osób w wieku poniżej i powyżej wieku produkcyjnego przypada na 100 osób w wieku produkcyjnym, wynosi obecnie około 70. W 2060? Prawie wszędzie będzie to ponad 107. Jedna pracująca osoba będzie musiała utrzymać ponad 1 osobę będącą poza wiekiem produkcyjnym.

Szykujcie się, bo to będzie ostra jazda bez trzymanki ku zagładzie i zapaści kraju.

#demografia #polska #dzieci #statystyka #gus
  • 186
  • Odpowiedz
a czym ich zmusisz i przypilnujesz lub powstrzymasz zeby staremu dziadowi nie poderżneli gardła, zabierając wszystko co ma?


@ciemnienie:

Tym, że ludzie to ludzie i większość takich rzeczy nie robi... Przy w miarę rozsądnej polityce migracyjnej będą pracować i w miarę dobrze żyć, jakoś Polacy u Niemca nie podżynają gardeł mimo że też mają, czy też mieli mniej niż niemcy xd
  • Odpowiedz
@moll

Więc tak naprawdę nie chodzi o żadne przerwanie cyklu, tylko o to, że nawet o takie pasożyty cała reszta będzie musiała zabrać. Więc chcesz coś zrobić? Zadbaj, by na starość nie żerować na pracy innych. A posiadanie dzieci, wychowanie, to praca jedna z najtrudniejszych i najbardziej aktualnie niedocenianych.


Tylko kto jest tym pasożytem? Ten, który nie miał wyboru i musiał dołączyć do umowy z ZUS, że teraz odkłada kasę na
  • Odpowiedz
@fenbekus: tylko że moje dzieci będą odbudowywać gospodarkę po kryzysie, a Ty zdechniesz bo nie będzie Cię stać ani na leki ani na żarcie, bo nie będzie z czego i średnio jak na siebie zarobisz. W wieku 70-80 lat zaczniesz od zera?
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick: mają, odkąd ZUS to kolejny podatek, a nie odkładanie na starość. ZUS to piramida finansowa, bo w tym kraju to co miało być inwestowane na przyszłość zostało #!$%@? w latach osiemdziesiątych i od tego czasu nie mówimy o żadnym odkładaniu na starość tylko o tym, że łożysz na innych z nadzieją że będą łożyć na Ciebie. Tylko, ups, musi mieć kto łożyć dalej. Jeśli wierzysz, że opłacając ZUS cokolwiek
  • Odpowiedz
@0macias0: Polacy to ten sam krąg kulturowy co Niemcy i ta sama baza cywilizacyjna, wiec sila rzecz mordowanie jest nu-nu. Dla wyznawcy islamu z Afryki masz wartość mniejsza niż koza, spokojnie mozna cie zarżnąć i zabrac co masz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Póki co w Europie nie ma sensownej polityki migracyjnej, najsensowniejsza jest ta na wschodniej granicy UE.
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas nie będę rodzić dzieci, jeśli nie stać mnie nawet w najlepszym scenariuszu na własne mieszkanie. Poza tym nie mam parcia, więc szukanie na siłę lepiej płatnej pracy czy rozwój osobisty tylko po to żeby mnie było stać na wkład własny jakoś mnie nie obchodzą za bardzo.
I tak to się żyje na tej wsi.
  • Odpowiedz
@moll

@MamByleJakiNick: mają, odkąd ZUS to kolejny podatek, a nie odkładanie na starość. ZUS to piramida finansowa, bo w tym kraju to co miało być inwestowane na przyszłość zostało #!$%@? w latach osiemdziesiątych i od tego czasu nie mówimy o żadnym odkładaniu na starość tylko o tym, że łożysz na innych z nadzieją że będą łożyć na Ciebie. Tylko, ups, musi mieć kto łożyć dalej. Jeśli wierzysz, że opłacając
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: ciekawy jestem czy zaczniemy sprawdzać największą biedotę w hurtowych ilościach żeby zamiast pracować za parę dolarów miesięcznie, robili za 2k miesięcznie u nas i pracowali na polskich emerytów. Nowoczesne niewolnictwo, dostępne w setkach milionów na całym świecie. Kontrowersyjne, ale równie kontrowersyjne jak płacenie im paru dolarów za szycie adidasów na miejscu oraz zostawienie ich samych sobie by się zagłodzili. ¯\(ツ)/¯

Tylko prawa trzeba im ograniczyć i deportować od razu
  • Odpowiedz
@ciemnienie:

Polacy to ten sam krąg kulturowy co Niemcy i ta sama baza cywilizacyjna, wiec sila rzecz mordowanie jest nu-nu. Dla wyznawcy islamu z Afryki masz wartość mniejsza niż koza, spokojnie mozna cie zarżnąć i zabrac co masz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Póki co w Europie nie ma sensownej polityki migracyjnej, najsensowniejsza jest ta na wschodniej granicy UE.


No widzisz tu przez ciebie przemawia rasizm i
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: jeszcze do tego czasu prawie 40 lat, wystarczający czas żeby zareagować, opracować plan i zreformować system emerytalny tak żeby nie bazował na wyzysku kolejnych pokoleń. No ale do tego trzebaby prawdziwego specjalistycznego zarządzania a jedyne na co możemy realnie liczyć ze strony polskich polityków to obsługiwanie kryzysów jak już będą tak ogromne ze nie da się ich dalej ignorować
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas skoro można zmuszać facetów do służby w wojsku wbrew ich woli to czas na ustawę o ratowaniu dzietności ojczyzny i przymusowe rodzenie bąbelków, albo ewentualnie służba zastępcza w szkołach czy żłobkach. Ku chwalę ojczyzny !
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick: tego nawet państwo już tak nie deklaruje xD Jest w tej sprawie wyrok Sądu Najwyższego, w którym jest to stwierdzone. Przypomnij mi po dwudziestej to poszukam uzasadnienia do tego wyroku. Był facet co się chcaił kilka lat temu z zusu wypisać i doszedł z tym aż do SN
  • Odpowiedz
@0macias0: rasizm i ksenofobia swietnie sie sprawdzaja przy tak dominujących kulturach jak islamska. Zawsze możesz wybyc do tych islamskich rajow i tam bytować, przecież to zupelny przypadek że większość z nich nie jest w stanie stworzyc państwa takiego, jak te oparte na zachodnich wartościach xd Nie musisz ich wcale tu wciągać setkami.
  • Odpowiedz
jeśli gospodarka #!$%@? na tyle, że moje inwestycje emerytalne wyparują, to będzie to spowodowane ogólnym stanem gospodarki krajowej i światowej, więc twoje dzieci tak samo będą żadną zapomogą, bo będą klepać biedę na bezrobociu. To jest wszystko powiązane ze sobą.


@fenbekus: a to "#!$%@?" między innymi dlatego, że jest masa takich jak ty, którzy chcą żyć na czyichś barkach, nie dając nic od siebie. To #!$%@?, bo będzie za dużo emerytów i za mało dzieci.

AI zajmie się pracą, człowiek będzie tylko odpoczywał, więc spokojnie, wszystko będzie
  • Odpowiedz
skoro można zmuszać facetów do służby w wojsku wbrew ich woli to czas na ustawę o ratowaniu dzietności ojczyzny i przymusowe rodzenie bąbelków


@Lucider5: wiem, że piszesz to ironicznie, ale coś takiego na świecie miało już miejsce. Wprowadził to Ceaușescu w Rumunii (dekret 770), zakazano aborcji i antykoncepcji i nakazano rodzić dzieci. I faktycznie, liczba dzieci mocno wzrosła, tylko masa z nich kończyła w sierocińcach. To nie tak powinno wyglądać,
  • Odpowiedz