Wpis z mikrobloga

mała kotłownia, pompę ciepła wstawisz i nie będzie tam miejsca. Rekuperator gdzie ma wylądować, na strychu? musisz zrobić większy strych. Przeważnie to do kotłowni wchodzi jeszcze uzdatniacz, skrzynka z bezpiecznikami, rozdzielacz do podłogówki, zbiornik na wodę i bufor.
Na dole bym przemyślał sprawę łazienki i zrobił tam samo wc, a powiększył kotłownię.
Nie wiem po co kanapa w salonie jest na środku, żeby ludzie w ścianę popatrzyli.
Okna powinieneś zrobić na południe,
  • Odpowiedz
@sokl: Chcesz sobie wpakować monoblok na strych i wstawić tam jakąś tubę? Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Pompa potrzebuje dostępu powietrza, nie ma prawa zaciągać go z domu czyli będziesz miał nieszczelny strych i do tego dziurawy. Jak chcesz wpakować monoblok 150 kg na strych przez właz? O tym trzeba pomyśleć wcześniej. Monoblok też może mieć jednostkę wewnętrzną.
Rozdzielacze najlepiej robić na każdej kondygnacji, a nie ryć ściany by sprowadzać
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Qullion strych nieocieplony i wentylowany. Pompa będzie zasysać powietrze przez szczeliny wentylacyjne i wyrzucać na zewnątrz przez kanał fi 600mm. Można też zasysać powietrze bezpośrednio spod poszycia lub spod paneli pv żeby poprawić cop jak świeci słońce i nagrzewa dach.

Takie rozwiązania stosuje się np w kamienicach przy modernizacjach.

Niestety mam dość wyśrubowane wymagania co hałasu na granicy działki 35-40db i nie znalazłem innego dobrego miejsca. Cały dom będą montował dźwigiem
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Bad_Wolf no mi też wyszło że 10-12 M2 to minimum.

Chciałem robić piwnice i tam duże pomieszczenie techniczne ale po badaniu geologicznych 9dpyscilem bo jest dramat.

Dlatego próbuje upchnąć wszystkie duże rzeczy na strychu. Na poczatku trochę sceptycznie podchodziłem do tego ale dość mocno upraszcza to instalacje jeśli wszystko ustawie bezpośrednio nad pionem.

Jak dużą szafę elektryczna masz?
  • Odpowiedz
@sokl: tak pomysły stosuje się na starych kamienicach, podobnie z klimą tylko te modernizacje to przeważnie wielki burdel i po paru latach taka pompa na strychu jest zarypana syfem nawet jak ktoś to czyści.
W zimie to z tym słońcem i nagrzewaniem to bywa różnie, a pompa nie chodzi cały czas, więc temperatura na strychu wyrówna się praktycznie z tym co jest na zewnątrz. Pewnie jakiś zysk będzie, ale lepszy efekt będzie w innych porach roku. Zapewne coś za coś, skoro cicha ta pompa jest to będzie inaczej pracować niż taka zwykła.

Skoro strop będzie lany to połóż na niego 20 - 30 cm styropianu i zrób wylewkę. Pompę ustaw na stopach antywibracyjnych, ale to pewnie i tak firma zrobi. Jeżeli rekuperacja idzie po stropie to niech ktoś wykona otwory zanim skończą dach bo w niektórych pomieszczeniach może nie być możliwości postawienia wiertnicy, ewentualnie na etapie zalewania stropu niech wpakują rury kanalizacyjne 160 by została dziura.
Na rysunku jest zaznaczona to ocieplone pomieszczenie na strychu i jest to bzdura bo wyjdzie ci do środka albo i dalej.
Piony rekuperacji wyznacz od razu. Masz trzy miejsca do wyboru garderoba od pokoju, garderoba przy schodach, pralnia i łazienka. Muszą być zlokalizowane w pobliżu korytarza, bliżej środka, nic nie poradzisz bo robisz dwuspadowy dach. Zabudowa to 35x70 cm. Rekuperator na stopach antywibracyjnych, przy małej izolacji stropu będzie go słychać, jak wybierzesz z wymiennikiem obrotowym to może być go słychać przez rury, nie bierz komfoventa. Przy obrotówkach trzeba dokładać
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Bad_Wolf też planuje Smart Home oparty na home assistant. Mam prototyp w mieszkaniu teraz i w domu będę iść all in.

Do krytycznych rzeczy planuje moduły z esphome na ethernecie, reszta zigbee. Home assistant na małym pc do zintegrowania wszystkiego.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Qullion działki nie dostałem. 3 lata szukaliśmy i wydaliśmy majątek...

Działka jest w mieście, 5 min piechotą od uniwersytetu, z bardzo dobra komunikacją.

Tylko dzięki temu że działa jest tak trudna mogliśmy sobie na nią pozwolić. Developerzy wymiekli bo mieszkania albo bliźniak odpadał na tej działce.
  • Odpowiedz
@sokl: Masz łeb na karku co nie zdarza się często. Wiele osób nie myśli w ten sposób.

u nas też są pewne wymagania co do pomp ciepła czy klimatyzatorów, ale bez przesady. Kto nie ma wyjście montuje też ekrany dźwiękochłonne. Niektórzy mają też takich sąsiadów, że jak zobaczą coś drogiego to czy głośne czy ciche to nie ma znaczenia.

Rekuperator rzadko polecany w Polsce bo z tego co mi się wydaje nie ma sterownika i trzeba jakieś konta tworzyć żeby to uruchomić. Ludzie chcą jak najprościej, chcą też coś co będzie miało fajną obsługę klienta. Ostatnio to thesslagreen, nie doskonały, ale
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Qullion
Dzięki

Moja branża to budowa maszyn papierniczych a budowlanki uczy się po godzinach.

Rekuperację planuje na rurach flex 75mm. Bezpośrednio zalane w stropach filigran. W sumie dość popularne rozwiązanie w Niemczech/Austrii - jedyne "problem" to trzeba dokładnie projekt zrobić i uwzględnić w obliczeniach statycznych.
  • Odpowiedz