Wpis z mikrobloga

Czy #rekuperacja to jest must have? Kiedy czytam o #budowadomu #budujzwykopem to mam wrażenie jakbym miał do czynienia z jakimś termomixem. Jestem trochę leniem i nie chciałbym płacić co roku kupy pieniędzy za jakieś.filtry czy naprawy sprzętu który jest przydatny ale nie wymagany. Zawsze za to marzyła mi się klima i kominek w domu.
  • 14
  • Odpowiedz
@BelkaBec: aktualnie stawiane domy to termosy - ocieplenie, okna wieloszybowe, drzwi w technologiach "komorowych"... to wszystko powoduje, że budynek nie oddycha. Nie masz wentylacji - masz grzyb. Dlatego teraz wszędzie się pakuje rekuperacje - domy są zbyt szczelne i jakoś trzeba cyrkulację powietrza ogarnąć.
  • Odpowiedz
@BelkaBec nie jest to konieczne, ja mam wentylacje grawitacyjna + mechaniczne wiatraki w łazienkach, grzyba od ponad 4 lat brak, minus ze czasem czuć jak zaciągnie w zimie zimnego powietrza jak mocno wieje
  • Odpowiedz
@BelkaBec: to kwestia komfortu źycia. Moim zdaniem warto dla zdrowych zatok. Wentylacja grawitacja tradycyjnie działa jak chce albo w ogóle( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@BelkaBec: nie jest must have, niestety normy dla nowych domów są coraz bardziej wyśrubowane i coraz trudniej je spełnić bez montażu pompy ciepła/rekuperacji/fotowoltaiki/grubej warstwy ocieplenia. Rekuperacja, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wentylacji grawitacyjnej dobrze jest zamontować kilka tzw. "nawiewników", którymi będzie wpadać powietrze z zewnątrz. Jako, że czasem może od nich zawiewać chłodem, to dobrze je zamontować w miejscach rzadziej uczęszczanych przez domowników. Jest też opcja rozszczelnienia okien. Ale
  • Odpowiedz
@moll: rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła. Można nie mieć rekuperacji, a jednocześnie mieć właściwą cyrkulację powietrza.
Rekuperacja jest dosyć droga (kasa), wymaga serwisowania (kasa) i do działania potrzebuje prądu (kasa). Można się bez niej obejść, bo nie jest ona jedynym sposobem na zapewnienie wentylacji w domu. Co za tym idzie nie jest złotym sposobem na rozwiązanie jakiegoś problemu, ale jednocześnie jej posiadanie wiąże się z powstaniem kilku problemów.
  • Odpowiedz
@inko-gnito: tylko ja nie wskazałam, że jest złotym sposobem, tylko wyjaśniłam dlaczego taka dodatkowa wentylacja jest w projektach - bo dom to termos i jakiejś potrzebuje. Nie odniosłam się do jej efektywności czy innych cech
  • Odpowiedz
@BelkaBec: jak zrobisz komin wentylacyjny w każdym pomieszczeniu, wstawisz "dziurawe" okna to nie ma potrzeby montować rekuperacji.

W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko iż wylądujesz w kategorii "dlaczego skrapla mi się woda na oknach", "dlaczego mam grzyba w pomieszczeniu XXX"
  • Odpowiedz