Wpis z mikrobloga

#wiara Witam mam pytanko, jakie macie podejście do proroctw biblijnych, które w jakiś sposób się spełniają? Chodzi m.in o odrodzenie Izraela, plany odbudowy 3 świątyni i powolne odchodzenie od wartości moralnych wśród ludzi? Jestem chrześcijaninem ewangelicznym, więc dosyć mocno mnie to ciekawi. Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.
  • 14
  • Odpowiedz
@Czappyn: najbardziej po*ebana przepowiednia dot. Żydów, bo sprawdziła się 1:1, że zostaną rozpędzeni po narodach świata, będą prześladowani i później zbiorą się w Izraelu. dla mnie mega sprawa móc czytać takie rzeczy w świecie w którym już nie wiadomo gdzie jest prawda : )
  • Odpowiedz
@Czappyn: Nijak bo z przepowiedniami jest zawsze taki problem że są niejasne i tak naprawdę niewiadomo co i jak się spełni dopiero jak się spełniło to wiesz, że się spełniło. To jak w tragedii greckiej.

Jeśli ktoś wierzy w proroctwa to właśnie musi zachodzić ten paradoks czyli jeśli proroctwo by było jasne to teoretycznie można by było jemu zapobiec a się nie da czyli to czy znasz jakieś proroctwo czy nie,
  • Odpowiedz
@Czappyn: W powietrzu wisi jakieś przesilenie. A wbrew temo co sądzi pewnie większość wykopków, Żydzi bardzo poważnie podchodzą do tych proroctw i ogólnie do faktu bycia zajebistym narodem wybranym. Politycznie chodzi o konsolidację narodu wokół idei i tożsamość. Rząd Natanjahu nawet tego nie ukrywa. Ci ludzie byli zawsze ksenofobami. Moja babcia żyła w jednym domu z rodzinami polskich Żydów. Opowiadała naprawdę ciekawe historie o tym jakimi chamami i burakami byli i
  • Odpowiedz
@Czappyn: dosadniej: bajki. Coś, co jest wymysłem, przewidywanie, że naród x zrobi y za z lat jest wróżeniem z fusów. To nie Harry Potter, gdzie istnieje magia.
  • Odpowiedz
o odrodzenie Izraela, plany odbudowy 3 świątyni


@Czappyn: To są takie trochę wtórne sprawy. Gdyby było tak, że odbudowali świątynie itp i dopiero wtedy wyszłoby na jaw, że były takie proroctwa wieki temu, to mogłoby to coś znaczyć. Ale jeśli takie proroctwa są znane od wieków, to ktoś je znający może działać tak, aby spełniać to co tam napisano. Ale to o niczym nadprzyrodzonym nie świadczy.

powolne odchodzenie od wartości moralnych
  • Odpowiedz
@kubako: twoje rozumowanie opiera się na założeniu, że odbudowa świątyni Dawida będzie jakimś nadzwyczajnym aktem, cudem. Okoliczności i motywy nie mają znaczenia. Liczy się fakt, rezultat. Nie ma znaczenia czy proroctwo było objawione czy ukryte. Jezus był zapowiedziany przez proroków i to nie miało żadnego znaczenia, a wręcz odwrotnie.
  • Odpowiedz
@saib75: nie, wręcz przeciwnie, właśnie zauważam, że to nie jest żadnym cudem, zatem skąd dopatrywanie się w tym cudu.

Moje rozumowanie opiera się na tym, że nie widać w planach odbudowy żadnych nadprzyrodzonych przesłanek. Ot uznali, że odbudują, to zbiorą hajsy, zdobędą pozwolenia, wynajmą firmę i postawią. I tyle. Może się wzorują na swojej książce i proroctwach, a może mają inne pobudki. Ale nie widzę w tym nic co by uzasadniało,
  • Odpowiedz