Wpis z mikrobloga

Mirki, jak powszechnie wiadomo na Wykopie są obecni najwybitniejsi eksperci z wszystkich dziedzin życia, najtęższe umysły. Dlatego ja - maluczki mam do Was takie oto pytania z zakresu medycyny, a konkretnie chodzi o szczepienia:

1. Czy to że szczepionki mogą wywołać autyzm u dzieci ma potwierdzenie w nauce, czy to bajki? A może to prawda, ale nie do końca( jak to, że na Placu Czerwonym rozdają samochody :))?

2. Załóżmy, że państwo znosi obowiązek szczepień na gruźlicę. Rodzice w obawie przed powikłaniami nie szczepią dzieci. Czy dla mnie i dla innych dorosłych, którzy byli kiedyś szczepieni ma to znaczenie? Czy niesie to dla mnie jakieś zagrożenia?

Przeczytałem na lokalnym portalu newsa o zwiększonej zachorowalności na grypę i o potrzebie szczepień, oczywiście zaraz pojawiły się komentarze o autyzmie, więc naszła mnie ta rozkmina :)

#medycyna #szczepienia #epidemiologia #pytaniedoeksperta
  • 20
  • Odpowiedz
@dude9: Nawet jeśli szczepionki powodują u nikłego procenta szczepionych dzieci autyzm (co zapewne jest wytworem wyobraźni jakiegoś pajaca w czapeczce z folii aluminiowej, oglądającego filmy z żółtymi napisami), to korzyść dla ogółu ludzkości z ich stosowania (wyeliminowanie całej masy niegdyś śmiertelnych chorób, które zabijały masę ludzi) powoduje, że są tego warte. Zaprzestanie szczepień zwyczajnie pozwoli na powrót tych chorób i dziesiątkowanie ludzkości.
  • Odpowiedz
@dude9: To prawda ale nie do końca,powodują co prawda zwiększenie poziomu metali ciężkich co przyczynia się do powstawania autyzmu u dzieci.Nie do końca bo szczepienia są potrzebne jeśli nie chcemy mieć śmiertelności dzieci jak w średniowieczu albo i większej(większe skupisko ludzi),nie widzę jednak sensu na szczepienie się na taki choroby jak grypa (rly? ludzie) .
  • Odpowiedz
@Vladimir_Smirnoff: Ja to traktuję z przymrużeniem, ciekawi mnie tylko czy ci, którzy rozpowszechniają tę opinię o autyzmie opierają się na jakichś badaniach, czy to kolejna teoria spiskowa o tym jak to złe koncerny farmaceutyczne chcą nas 'powyzabijać'. Ogólnie bardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie numer dwa.
  • Odpowiedz
@eleengard: google.pl zobacz sobie tutaj że szczepionki przyczyniają się do powstawania na co zresztą powstały niezliczone badania,

grypa bywa śmiertelna tylko w skrajnych przypadkach gdy występuje inna przewlekła choroba lub jakiś defekt ciała (bardzo często wśród osób które umarły na grypę powodem były problemy z sercem).Prawda jest taka że od wszystkiego można umrzeć a śmiertelność grypy to mały odsetek ludzi zapadających na grypę,równie dobrze można mówić o śmiertelności schodów(przecież tyle
  • Odpowiedz
@dude9: z tego co wiem cała argumentacja przeciwników szczepionek opiera się na tym, że niektóre z nich zawierają rtęć. Jednak chyba z powodu tego zamieszania szczepionki z rtęcią są wycofywane i zastępowane bezrtęciowymi.
  • Odpowiedz
państwo znosi obowiązek szczepień na gruźlicę. Rodzice w obawie przed powikłaniami nie szczepią dzieci. Czy dla mnie i dla innych dorosłych, którzy byli kiedyś szczepieni ma to znaczenie? Czy niesie to dla mnie jakieś zagrożenia?


@dude9: Masowe nieszczepienie przeciw gruźlicy i w ogóle jakiekolwiek zaniedbywanie profilaktyki przeciwgruźliczej i przede wszystkim nieprawidłowe leczenie mają znaczenie dla zdrowia społecznego, bo skutkują powstawaniem szczepów odpornych na leki. Zdaje się, że nawet odpornych na
  • Odpowiedz
@dude9:

Na pierwsze pytanie już otrzymałeś odpowiedź - bzdura.

Natomiast co do drugiego. Oczywiście, że tak. Szczepionka nie uodparnia Cię w stu procentach i zawsze istnieje szansa, że możesz się zarazić tym większa im więcej jest czynników chorobotwórczych w Twoim otoczeniu, a jeśli zrezygnowano by ze szczepień w nieodpowiednim momencie mogłaby wybuchnąć epidemia zagrażająca również tym zaszczepionym chociaż oczywiście w znacznie mniejszym stopniu. Chociaż prawdopodobnie w momencie kiedy zagrożenie epidemiologiczne
  • Odpowiedz
@teemo: Szczepienia przeciwko grypie skierowane są przede wszystkim do małych dzieci/osób pracujących z dziećmi/pracowników ochrony zdrowia i osób starszych po 65. roku życia - czyli do osób z obniżoną odpornością lub osobami szczególnie narażonymi na obecność drobnoustrojów. I szczepionka przeciw grypie przede wszystkim służy temu, że w przypadku zachorowania przebieg grypy jest nazwijmy to delikatniejszy dla oranizmu i jest zmniejszone ryzyko wystąpienia powikłań. Zresztą tak naprawdę większość szczepionek spełnia właśnie
  • Odpowiedz
1. Czy to że szczepionki mogą wywołać autyzm u dzieci ma potwierdzenie w nauce, czy to bajki? A może to prawda, ale nie do końca( jak to, że na Placu Czerwonym rozdają samochody :))?


@dude9: Nie znaleziono żadnego związku między szczepieniami i autyzmem.

2. Załóżmy, że państwo znosi obowiązek szczepień na gruźlicę. Rodzice w obawie przed powikłaniami nie szczepią dzieci. Czy dla mnie i dla innych dorosłych, którzy byli kiedyś szczepieni ma to znaczenie? Czy niesie to dla mnie jakieś
  • Odpowiedz