Wpis z mikrobloga

#tvpis #prawo #sejm #tvp

Toczy się zażarta dyskusja nad zgodnością z prawem działań podjętych przez Walne Zgromadzenia spółek mediów publicznych ( czyli ministra Sienkiewicza), ale w sumie nikt jeszcze nie powiedział, że te dyskusje nie mają zbyt dużego sensu praktycznego XD
Dlaczego nie mają? Ano dlatego, że do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu o stwierdzenie nieważności uchwały WZ będziemy mieli nowego prezydent i nową ustawę o mediach. Przypominam, że wybory będą w połowie 2025.
Ale od początku. Po pierwsze, uchwała spółkowa pozostaje w mocy tak długo, aż nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego na podstawie prawomocnego wyroku sądu (do poczytania: uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2013 r., III CZP 13/13). Po drugie, przyjmiemy założenie, że sąd rejestrowy ujawnia nowe organy ( to w sumie jest bez znaczenia, ale trochę uprości wywód).
Zarząd i rada ma prawo do złożenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia na podstawie art. 425 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Powództwo może się opierać na sprzeczności uchwały z dowolną ustawą, w tym ustawą o radiofonii i telewizji i ustawie Radzie Mediów Narodowych. I najprawdopodobniej tak będzie.
Taka sprawa jest sprawą rozpatrywaną przez sąd okręgowy ( art. 17 pkt 4(2) k.p.c.) w trybie gospodarczym ( art. 458(2) par. 1 pkt 3 k.p.c.). W przypadku TVP i Polskiego Radia sądem właściwym będzie Sąd Okręgowy w Warszawie, któryś z 3 wydziałów gospodarczych.
I teraz liczby. Sąd Okręgowy w Warszawie, prowadzi statystyki, w tym terminowości załatwiania spraw (otwiera PDFa). Nas interesuje pierwsza tabela na stronie 27, wiersz 01, dotyczący repertorium GC. Z tabeli wynikają GIGANTYCZNE opóźnienia w załatwianiu spraw. Na ogólną liczbę 13 071 staw, aż 6 244, czyli 47,76% rozpatrywane jest dłużej niż 12 miesięcy. Więc zakładając, że pozew wpłynie jeszcze w tym roku ( szanse ok. 0,00001%), to szanse na wyrok do grudnia 2024 są dość małe. A to dopiero pierwsza instancja, bo w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, terminy są tylko odrobinę lepsze ( otwiera PDFa, tabela na stronie 22, wiersz 12, repertorium AGa). Dzięki, ośmioletniej naprawie sądownictwa, PiS najprawdopodobniej straci swój największy oręż XDDDDD
Więc, jeżeli sąd nie wyda zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania uchwały ( oczywiście dopuszczalnego na podstawie art. 755 par. 1 k.p.c. polecam uchwałę SN, syg. akt III CZP 91/15), to nowe zarządy i rady będą funkcjonowały spokojnie jeszcze długi czas.
  • 3