Wpis z mikrobloga

#horror #filmy
Moja osobista lista dobrych horrorów, nie jestem fanem tanich jumpscarów (ale ogólnie dobrze wykonane są na plus) czy też przereklamowanego gore (nuda).
Kocham dobry klimat i atmosferę, uczucie niepokoju i dobre udźwiękowanie.

Klasyki:
The Thing 1982 - Dla mnie najlepszy horror, genialna atmosfera niepokoju, poczucie beznadziejności sytuacji i izolacji.
Jak komuś się spodoba jest też prequel z 2011 roku, ale nie jest AŻ tak dobry.
Psycho 1960 - Dobry klasyk, najstarszy na tej liście
Współczesne:
Babadook - trochę powoli się rozkręca ale później jest naprawdę niesamowity, świetne budowanie napięcia, szczególnie za pomocą dźwięku, niesamowita atmosfera rosnącego niepokoju.
Sinister - Top 3 horror, genialny klimat, w niektórych momentach czujesz się jakbyś oglądał prawdziwe filmy snuff z dark neta. Jest też druga część, ale jest dość słaba w porównaniu do oryginału.
Jako w piekle tak i na ziemi - Top 2 dla mnie, genialna atmosfera, dobra fabuła, są jumpscary ale bardzo dobrze wykonane i wyważone.
The Tunnel 2011 - Mimo słabych ocen i małego budżetu film jest świetny, dla mnie należy do top 10, napięcie buduje się stopniowo i z rosnącym uczuciem niepokoju.
Szepty 2011 - Bardzo dobry i fabularnie wciągający horror w klimacie ery wiktoriańskiej.
Zbaw nas ode złego- Dobry film w klimacie religijnym/egzorcyzmów, w porównaniu do przepełnionego gatunku, nie jest żenujący. Dobrze wyważone jumpscary.
Wizyta - Miła wizyta u dziadków :)
Barbarzyńcy (2022) - Kobieta trafia do złego Airbnd...

Trochę inne, mniej horrorowate a bardziej rozrywkowe, wciąż super filmy z dreszczykiem:
Fresh - Oglądać na ślepo, nie oglądać traileru, nie czytać nic.
The Menu - Oglądać na ślepo
Zaproszenie
Invisible Man

Co do dennych horrorów, nudnych jak flaki z olejem.
Noc żywych trupów
Blair witch projekt
VVitch
The Descent
The Boy
  • 2