Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Hejka, czasem na tagu widzę niezle ogarnietych #programowanie #programista15k i licze na pomoc w doradzeniu juniorkowi w #naukaprogramowania i jego karierze dalszej

tldr; chce sie rozwijac i chcę wiedziec czy dobrze robię. Ucze się codziennie po pracy dodatkowo 2-4h i nie chcę marnowac tych godzin. Obecnie programista c# unity, ale chce isc w .NET backend?

Pracuje w #gamedev jako junior jakoś od 8 miesięcy. Okazało się, że jestem za głupi na pisanie fizyki i silników, za to programowanie gier mobilnych co obecnie robie jest w zasięgu ręki. Tylko, że równie dobrze mogę to robić po godzinach, na dodatek swoje proste gry, które z bardzo niewielką szansą może na siebie zarobią. Mam za to niższe zarobki w porównaniu do innych gałęzi branży, za to mam bardzo dużo roboty, że 30 min na obiad w trakcie dnia to taki maks. Tymczasem koledzy w IT na 8 godzin pracy, robią 4h i zarabiają więcej niż ja. Nie jest to zbyt motywujące. Ja lubię robić gry ale aż takim pasjonatem nie jestem. Jeżeli już mniej zarabiam to chociaż wolałbym mieć większy luz. A jest dosłownie odwrotnie, task za taskiem, wybuchające elementy gry, tłumaczenie się czemu nie wyrobiłem sie w sprincie, dlaczego cos wybuchło. To już wolę się tak męczyć gdzieś w webówce i mieć większą pensje xD

No i tutaj mam teraz załamke co robić. Czy wykorzystać czas po pracy na dalsze kodowanie gier, być coraz lepszy w tej branży a co za tym idzie mieć więcej luzu, lepsze warunki, lepsze zarobki? Z drugiej strony i tak ciężko będzie uniknąć crunchu, a oprócz pracy mam dużo zainteresowan. Jestem w stanie poświęcic dużo czasu, jeżeli wraz z tym przyjdzie odpowiednie wynagrodzenie.

No i mam ewentualnie taki plan który chciałbym, żebyście ewentualnie ocenili
1. Dalej pracuje robiąc gry, pracuje w c# w unity (nie moge sobie pozwolic na bezrobocie+ zawsze jest co do cv wpisac)
2. Po pracy uczę się webówki a dokładnie backendu w .NET #dotnet, zrobiłem już kilka prostych stron -> pobieranie z bazy, dodawanie rzeczy do bazy, no taka typowa strona z tutorialu, z jakimis kontami admina i uzytkownika. Będę dalej tego się uczył, coraz bardziej zagłębiał .NET i webowe backendowe sprawy
3. Do tego porządna nauka SQL i baz danych
4. Kolejna będzie chmura. Myślę, że dobrze mieć wiedze o chmurze, często się to przewija. Azure lub AWS, skoro siedzę w srodowisku microsoft to chyba lepiej Azure ale jak widzę ludzi z wpisanymi umiejętnościami to często są te dwie obok siebie. Pracować czysto w chmurze czyli chyba devops? nie planuje ale też nie wykluczam. Często jak tu czytam o karierach wykopków to skakali od jednej technologi do drugiej w zaleznosci co w firmie potrzebowali.
5. Frontend szczerze niezbyt mnie interesuje, wolałbym uniknąc.
W międzyczasie czytam sobie książke o wzorcach projektowych ale to tak swoja droga.

Taki jakis plan, moze głupi, chętnie wysłucham waszych opini a przede wszystkim jakie technologie sie uczyc. Lubie c# i wolałbym w nim zostać, bo próbowałem różne języki, głównie na studiach(c++,java,js,python,c,assembler). Ale jak to są technologie w które nie warto iść to odpuszczę. Moim celem jest by trud przekładał się na zarobki. Ja mogę zapierdzielać jeżeli będe dużo zarabiał, ale po co skoro tyle samo zarobię w innej działce mając spokojną głowe. A no i patrze raczej długoterminowo, jeżeli dwa czy trzy lata mi zajmie mi nauka by miec soldine podstawy to okej. Nauka przyniesie w koncu efekty ale głupio isc w kozi róg.
Sytuacje jaką zazdroszczę ma np, mój kuzyn. Admin (a może devops? nie wiem czym sie różnia na dobrą sprawe, nieistotne) ale zajmuje się troche chmurą, troche tam bezpieczenstwem, trochę te sprawy adminowe, czasem jakis skrypcik pisze w bashu itp itd i na 8 godzin pracy zdarza się, że pracuje 3. Do tego nie ma zbytnio terminów go goniących, a przynajmniej nie cały czas jak u mnie. Do tego pracuje zdalnie i w trakcie tej pracy pisze swoje projekty. Zarabia 13k robiąc przy okazji swoje rzeczy. A po pracy chillera albo dalej dłubie przy swoich. No bajlando. Ale to swoją drogą taka anegdotka.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 4
@mirko_anonim: Jakbyś napisał połowę mniej to może bym przeczytal całość, a na tyle ile mi sie chcialo to chyba nie doceniasz jaka jest teraz konurencja i ile frameworków ludzie z innych branż muszą ogarniać. Ty znasz pewnie silnik i C#, wystarcza do gamedevu, 0 frameworków a jakieś sqle, mysqle i postresy to może ze studiów pamiętasz, ale nic nie używasz w robocie, węc będzie Ci ciężej niż ludziom co to po