Wpis z mikrobloga

Jak działają nowoczesne samoloty bojowe w przypadku walki z celami lądowymi? Żeby np. F-16 zniszczył wrogi czołg, to pilot musi go widzieć i wtedy odpala rakietę, jak na II wojnie światowej czy może go dosięgnąć z poza widzialności wzrokowej, np. może zobaczyć go na radarze lub dostaje koordynaty, współrzędne gdzie ma strzelać i odpala rakietę z dużej odległości?
#ukraina #wojna
  • 4
@Nateusz1: zalezy od uzytego uzbrojenia. Najprosciej to szybujace bomby kierowane. Mysliwiec jest woczas tylko nosnikiem bomb.
Ale jest tez gama rakiet od niekierowanych po kierowane czy samonaprowadzane o srednim zasiegu.
@Aster1981: To wiem że samolot to tylko nośnik uzbrojenia. Ale chodzi mi o to jak wygląda samo naprowadzanie na cel, czy pilot musi otrzymać od kogoś innego, np. od piechoty która jest na froncie, współrzędne gdzie znajduje się wrogi pojazd i tam strzelać, czy np. widzi je na radarze, tak jak widzi wrogie samoloty i odpala rakiety w ich kierunku, będąc np. 30 kilometrów od nich.
@Nateusz1: nie tylko nosnik, pisalem konkretnie o bombach kierowanych. Ma tez rakiety niekierowane, na uaprtego nawet dzialko. A takze rakiety naprowadzane z samolotu badz samonaprowadzjace sie. Jak chesz to wpisz w google uzborjenie f16 i czytaj.
@Nateusz1 jest możliwość podania współrzędnych celu od piechoty, jest możliwość "oświetlenia" celu laserem. Nie wiem jakie możliwości ma współczesny sprzęt, ale jeżeli chodzi o ten z lat .90. To do dyspozycji ma np agm-65, popularne mavericki, zasięg do 10km , w zależności od wersji, na głowice z kamerą termo lub cctv. Niezależnie skąd pilot dostanie współrzędne musi je przekazać do rakiety, rakieta musi potwierdzić że "złapała" cel. Jak jest w zasięgu można