Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

sobota, 16 grudnia 2023
Świętego Euzebiusza Biskupa i Męczennika
III klasy | kolor czerwony
Wspomnienie Soboty II Tygodnia Adwentu

Lekcja (2 Kor 1, 3-7)
Bracia: Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy, który nas pociesza w każdym utrapieniu naszym, abyśmy i my pocieszać mogli tych, którzy są w jakim ucisku, tą pociechą, której sami doznajemy od Boga.
Albowiem jak liczne są w nas cierpienia Chrystusowe, tak też przez Chrystusa obfita jest pociecha nasza. Jeśli doznajemy utrapień, to dla waszej pociechy i zbawienia, jeśli się radujemy, to i dla waszego pocieszenia, jeśli znosimy napominanie, to dla waszego upomnienia i zbawienia, co sprawia, że znosicie te same cierpienia, które są i naszym udziałem. Aby nadzieja nasza o was była mocna, bo wiemy, że jak jesteście uczestnikami utrapienia, tak też będziecie uczestnikami pociechy: w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Ewangelia (Mt 16, 24-27)
Onego czasu: Rzekł Jezus uczniom swoim: «Jeśli kto chce za mną iść, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i naśladuje mnie. Albowiem kto by chciał życie swe zachować, straci je. A kto by stracił życie swe dla mnie, znajdzie je. Bo co za pożytek człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swojej poniósł szkodę? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego z Aniołami swymi i wtedy odda każdemu według uczynków jego».

Ilustracja:
Anton Raphael MengsChwała Świętego Euzebiusza
olej na desce, ok. 1757
National Gallery of Canada, Ottawa, Kanada
BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

sobota, 16 gr...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 1