Wpis z mikrobloga

Wygląd silnika z olejem zmienianym co 13 000 - 14 500 km. Katastrofa.


@Adamfabiarz: dokładnie stary. Ja zmieniam co tydzień tak na wszelki wypadek. Amatorzy pchają się do posiadania samochodu a potem oleju nie zmieniają lub #!$%@? paczki wysyłają, ech.
  • Odpowiedz
  • 0
@who_cares2: Nie tłumaczyłem tytułu tylko zawartość odnoszącą się do motoru pokazanego na filmiku.
Facet zaleca aby nie przekraczać wymian co 5000 mil, czyli co 8000 km, jeśli robi się głównie trasy. A w przypadku jazdy mieszanej, albo typowo miejskiej zaleca zdecydowanie jeszcze krótsze interwały.
Natomiast przedstawiony silnik miał wymiany robione co 8 - 9k mil, czyli co 13 - 14.5k km.
  • Odpowiedz
Natomiast przedstawiony silnik miał wymiany robione co 8 - 9k mil, czyli co 13 - 14.5k km.


@Adamfabiarz: Mówił też, że to musiał być olej bardzo złej jakości i pewnie tylko dlatego tak ten silnik wygląda.

Kto zmienia olej co 8000 km...
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: 1. Podejrzewam że olej był zmieniany tylko co któryś serwis - wpisy w książce serwisowej kłamią
Historie ze słabą jakością oleju, albo złym typem bym wsadził miedzy mitologie greckie.
Ewentualnie zła konstrukcja silnika powoduje że olej się zatrzymuje/przegrzewa lub zatyka kanały olejowe.
  • Odpowiedz
  • 0
@who_cares2: W USA najczęściej zmieniają przy 7000 - 8000 km, a w Japonii najczęściej zmieniają, co 5000 km. Ja też zmieniam olej w swoim aucie co ok. 8000 - 8500 km mimo że używam dobrego oleju i dolewam do niego dodatku (molibden organiczny), a do tego delikatna płukanka (szampon). A pierwsza wymiana oleju była przed przejechaniem 2000 km po wyjechaniu z salonu.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: www.youtube.com/watch?v=fVCxsP71BII

Tutaj jest jakiś test takich dodatków.
Z tego co widzę polecają ten Liquid Moly i w teście wypada chyba najlepiej.
Chociaż to test w ruskim garażu :D
Jeśli wczoraj miałem wymianę oleju to mogę go dolać?
Chociaż wtedy istnieje ryzyko, że będzie za dużo oleju + tego dodatku.
Muszę zobaczyć ile jest na miarce.
  • Odpowiedz
  • 0
@who_cares2: Możesz dolać jak najbardziej. Chociaż jest to starsza formulacja. Do nowych aut się co prawda nada, ale jeśli masz starszy silnik z wieloma tysiącami km przejechanymi to super się sprawdzi. Przy czym jest to dodatek rozpuszczony w oleju mineralnym, więc absolutnie żadne ponad 10 000 km po dolaniu tego.

Jeśli masz nowszy silnik, albo mniej tys. km nabite na silniku, lub po prostu zależy Ci na wlewaniu tego co najlepsze,
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: Jeśli chodzi o silnik i przebieg to jest to 1.5 ACT od Skody, rocznik grudzień 2019.
Przejechane na tę chwilę 58 000 km. Olej zmieniany co ok. 13-15 k km mimo iż Skoda zaleca 30 k km... bez komentarza.
Olej to chyba Castrol Edge 0w20 - muszę sprawdzić bo mam w garażu 0.5 l bo sprzedawali 4 l + 1 l a wchodzi bodajże ok 4.5 litra.

Mam świadomość, że
  • Odpowiedz
  • 0
@who_cares2: O, też mam Skodę i na tą chwilę przejechane 58k km ;) Rocznik czerwiec 2022.

Polecam też co chociaż drugą wymianę płukanki robić. Apropos Castrola, to ta od Castrola jest dobra i tania: https://www.castrol.com/pl_pl/poland/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-shampoo.html 10-15 minut na wolnych obrotach tuż przed wymianą oleju. Można wlać przed stanowiskiem i powoli przejechać kilkadziesiąt metrów na stanowisko wymiany, byle nie jeździć na niej po mieście, itd.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: gdyby olej był zmieniany co nawet 15K w życiu by tak nie wyglądał silnik jakikolwiek
Przyczyna musi być inna. można jakieś dodatki do oleju, albo usterka i dostawało się dużo paliwa/płyn chłodniczy do oleju.
  • Odpowiedz