Wpis z mikrobloga

#homeassistant Zainstalowałem sobie HA na Orange PI. Rozpoznał co tam umiał w sieci LAN, chcę teraz do niego podpinać moje ESP, które do tej pory raportowały do ThingSpeak. Używam biblioteki arduino-home-assistant, która implementuje protokół MQTT. Dokumentacja biblioteki mówi, że aby to zadziałało z HA, musi tam być zainstalowany MQTT broker, najlepiej Mosquitto. Sęk w tym, że w mojej instalacji nie ma czegoś takiego i nie da się doinstalować. Jest "ogólne" MQTT, ale wymaga podania "pośrednika". Co to jest ten pośrednik? Jakaś zewnętrzna usługa? Swoją automatykę zamierzam opierać w minimalnym/żadnym stopniu o usługi sieciowe (taki "off-grid"). To chyba niemożliwe, że tak prosty protokół jak MQTT nie dało się ogarnąć lokalnie w tak dojrzałym systemie jak HA. Ale pewnie ja czegoś nie wiem, stąd głupie pytania - wybaczcie początkującemu. Mój HA jest w wersji 2023.11.1, Interfejs użytkownika: 20231030.1.
#arduino #esp8266 #automatykadomowa
  • 10
  • Odpowiedz
@S0Cool: rozumiem, że z gotowca EspHome nie chcesz korzystać?
Ja się nie znaju, ale podejrzewam, ze brakuje Ci addonu w HA "Mosquitto broker", na pewno znajdziesz tutorial na yt (:
  • Odpowiedz
@S0Cool

Mosquitto to jest dodatkowy program działający obok Home Assistant. Instalujesz go oddzielnie a następnie konfigurujesz HA podając adres IP i port na którym działa Mosquitto (jeśli nic nie zmieniałeś to domyślne utawienia są ok).

Mosquitto to jest "broker", czyli program, który nasł#!$%@? przychodzące wiadomości i przekazuje je dalej do innych programów.
Czyli Twoje ESP nie gada do HA tylko właśnie do Mosquitto, a ten przekazuje wiadomości do HA.

Jest kilka sposobów
  • Odpowiedz
  • 0
docker run -it -p 1883:1883 -p 9001:9001 -v mosquitto.conf:/mosquitto/config/mosquitto.conf eclipse-mosquitto


@pawelzny: Mam dockera, oto efekt:

root@orangepizero:~# docker run -it -p 1883:1883 -p 9001:9001 -v mosquitto.conf:/mosquitto/config/mosquitto.conf eclipse-mosquitto

Unable to find image 'eclipse-mosquitto:latest' locally

latest: Pulling from library/eclipse-mosquitto

85ae953f9e67: Pull complete

5f21ec6d69c4: Pull complete

7a617493c0df: Pull complete

Digest: sha256:eca7dcecf2498396b5217bc06ffcc2da889d3a8f65fc0761fc5c4c071b3c272a

Status: Downloaded newer image for eclipse-mosquitto:latest

docker: Error response from daemon: source /var/lib/docker/overlay2/882d0414cfaef24c91cb790d5f5e54f9dbc156fbc53dc0aed1e4c3f1f6750921/merged/mosquitto/config/mosquitto.conf is not directory.

See 'docker run --help'.
  • Odpowiedz
@S0Cool Błąd bezposrednio wskazuje na brak pliku konfiguracyjnego mosquitto.conf który musisz stworzyć zgodnie z dokumentacją.

Jak chcesz to możemy umówić sie na indywidualne konsultacje, na których pomogę Ci zainstalować i skonfigurować wszystko co potrzebujesz do HA.
W cenie 750zł netto za godzinę konsultacji.
  • Odpowiedz
@Tostownica: Wskazałem OPowi kierunek w którym powinien szukać z linkami referencyjnymi. Dostałem w odpowiedzi błąd braku configu o czym wspomina dokumentacja w załączonym przeze mnie linku.

To dla mnie informacja, że OP nie chce pomocy tylko, żeby ktoś zrobił za niego. Dlatego zaproponowałem cenę nie do zaakceptowania, żeby nie musieć pisać wprost RTFM :)
  • Odpowiedz